Ana Sayfa İpucu İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

-

İnternet şifresi değiştirme, bazen o kadar gerekli oluyor ki interneti kullanmayı bırakıp şifremizi nasıl değiştireceğimizi araştırmaya başlıyoruz.

İnternete kablo ile bağlanan kullanıcılar burada biraz daha şanslı ama eğer internete kablosuz olarak bağlanıyorsanız ve şifre değiştirmeniz gerekiyorsa, yazımıza hoş geldiniz. :) İnternet şifresi değiştirme hakkında izlemeniz gereken yolu anlatacağız ama şifre değiştirme nedenlerinden söz ederek giriş yapacağız.

İnternet Şifresi Değiştirme Hangi Durumlarda Gerekli?

Şifre değişikliğine neden olabilecek birkaç farklı neden vardır. Hangisini yaşadığınız önemli değil. Sonuçta şifreyi yenilemek gerekecek.

Varsayılan Modem Şifresinin Kullanılması: Evinize ilk internet bağlandığı zaman, Wi-Fi şifresi için varsayılan olarak belirlenen şifreyi kullanırsınız. Bu şifre genelde modemin arkasında yazar. Bilindik bir şifre olmaması, sürekli modemin altına bakarak yeni cihazlara şifre girmenin zor olması, varsayılan olan bu şifreyi değiştirmeniz için önemli bir neden.

Şifrenin Başka Birinin Eline Geçmesi: Sık sık kullanıcıları şikayetleri bu yönde oluyor. İsteyerek ya da istemeyerek şifre farklı kullanıcıların eline geçebiliyor. Bu güvenlik için büyük bir sorun. Sizin internetinizden sizin başınıza dert olabilecek işlemler yapılabilir. Eğer şifrenizi farklı bir kullanıcıya vermişseniz ya da başka bir kullanıcının şifreyi ulaştığını düşünüyorsanız tabii ki internet şifresi değiştirme işlemi mantıklı olacak.

internet sifresi degistirme

Farklı Cihazlarda İnternet Şifresinin Kayıtlı Kalması: İnternet şifresini her seferinde tekrar tekrar girmiyoruz. Bağlantı kurulurken bir kez şifre girmek yeterli oluyor. Bir canlandırma yapacağım. :) Komşunuz size geldi ve internetinizi kullanması gerekti.

Şifrenizi verdiniz. Şifreniz artık o cihazda kayıtlı kaldı. Eğer komşunuz internet kapsama alanınız içerisindeyse, ( mesela alt ya da üst komşunuzsa) şifreyi tekrar girmeden bağlantı kurabilir ve internetinizi kullanabilir. Size düşen şifreyi değiştirmek olacak.

Şifrenizin Kırıldığını Düşünüyorsanız: Sizden habersiz internetinize başka birilerinin bağlandığını düşünüyorsanız, bağlantınızda kararlılık sorunları yaşanıyor ve bu durum sizi şüphelendiriyorsa internet şifresi değiştirme yeniden güvenliğinizi sağlayacak. Eski şifreniz bir şekilde kırılmış olabilir.

Kolay Yoldan İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Nedenler sıkıcı gelebilir. Anlıyorum sizin hedefiniz amaca ulamak ve şifrenizi değiştirmek. Tamam uzatmıyorum ve işlemlerden yola çıkarak başlangıcı yapıyorum.

  • Modem arayüzü tüm modem ayarlamalarının yapıldığı kısım olmasının yanında şifre değiştirme için de kullanılan alan. Şifreyi biz o modeme koyuyoruz. Arayüze ulaşmadan bunu yapamayız.
  • Tarayıcınız modem arayüzünü açmanız için kullanacağınız tek uygulama.
internet sifresi degistirme
  • Tarayıcınıza modem arayüzüne ulaşacağınız adresi yazacaksınız. En çok kullanılan ve örnek adresimiz “192.168.1.1” adresi. Bu adres her modem için geçerli değil.
  • Şu sıradan ifadeye yer vermeyeceğim; “Modeminiz ile arama yapın ve internetten arayüze girişi bulun.” gibi bir şey söylemeyeceğim. Çünkü biz sizler için böyle bir içerik oluşturduk. Aşağıdan tüm modemler için arayüzlere ve şifrelere ulaşın.
  • Tüm Modemler için arayüz ve giriş bilgileri sayfası.
  • Modeme göre giriş yaptık ve artık arayüze ulaştık. Verdiğimiz sayfaya rağmen sizin modeminizin arayüz ve giriş bilgilerini bulamadıysanız bize yorum atın.
internet sifresi degistirme
  • Arayüzde “Kablosuz (Wi-Fi) Ağ Ayarları (yoksa WLAN)” bölümünü bir şekilde açmamız gerekecek. Arayüzlerde genelde solda direkt menü linki oluyor.
  • “Kablosuz Ağ Şifresi”, “Güvenlik”, “Kablosuz Şifresi” ya da benzeri bir ifade ile şifre alanı olacak. Yeni şifrenizi bu alana yazın, kayıt varsa kaydedin ve çıkın.

İnternet şifresi değiştirme ve modem arayüzüne ulaşma işlemi başarıyla tamamlandı. Ulaşmadığınız herhangi bir alan, şifre değiştirme menüsü vs olursa, sitemize danışın.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Galaxy Tab S7 ve Tab S7 Plus Fiyatı ve Özellikleri

Samsung etkinliğinin göz bebeklerinden birisi de Samsung Galaxy Tab S7 serisi oldu. Üst seviye bir tablet olacağını ve iPad ile yarışacağını zaten...

Apple iPhone 12, Manyetik Kablosuz Şarj Özelliğine Sahip Olacak

Son zamanlarda çıkan iPhonelar kablosuz şarjı destekliyor, ancak 2020 iPhone 12 serisi bu şarj deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı planlıyor.

Galaxy Watch 3 Fiyatı, Tasarımı ve Özellikleri

Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni telefonlarına merhaba dedi. Yeni telefonlar tanıtıldı ama telefonlar yalnız gelmedi. Galaxy Watch 3 akıllı saat modeli de...

Galaxy Note 20 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Geldi gönlümüzün efendisi. :) Samsung tanıtımı yaptı ve Galaxy Note 20 modeli ortaya çıktı. Biraz daha düz ekranlı tasarımı, dev kameralarıyla başarılı...

Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra Ön İncelemesi

Gözlerin Samsung'a çevrildiği şu saatlerde Samsung Galaxy Note 20 serisi ve birçok ürün tanıtıldı. Samsung Unpacked etkinliğine damgasını vuran bir diğer ürünse...