Ana SayfaTeknoloji Haberleriİnternet Sorunu, Türksat Uydu'da Proplem mi var?

İnternet Sorunu, Türksat Uydu’da Proplem mi var?

-

İnternet Sorunu, Türkiye geneli internet kısıtlaması kullanıcıları bezdirdi!

İnternet hızında artış beklerken son günlerde Türkiye genelinde bir internet sorunu baş göstermeye başladı. Bu konuda internet sağlayıcı firmalar topu Türksat’a atıyor. Ancak Türksat yetkilileri bu konuda bir açıklama yapmayarak internet kullanıcılarını bilgisayarlarında ”internet bağlantısı yok” sorunu ile baş başa bırakarak bilgisayarlarının başında sinir krizi geçirmelerine sebep oluyorlar.

Türksat 4B

Uzaya fırlatmakla gurur duyduğumuz yeni uydumuzla birlikte nedendir bilinmez gözle görülür derecede internet bağlantı sorunları Türkiye genelinde baş göstermeye başladı. İnternet kullanıcıları bağlı oldukları servis sağlayıcı müşteri hizmetlerini arasalarda ‘geçici sorun var halledilecek’ demekle yetiniyorlar. Öyle ki hızını alamayan kullanıcılar BTK’ yı (Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu) arayıp internet sorunu hakkında bilgi almaya çalışıyorlar ancak yine sağlıklı bir cevap alamıyorlar.

Türksat 4b uydusunun yüksek hız internet sunacağı ortada.Ancak Türksat 4B haberleşme uydusunun uzaya fırlatılmış ve yörüngeye oturtulmuştu. MÜSİAD stratejik ortaklığında, 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, dünyada ilk kez halka açık, 4K Telekonferans ile TÜRKSAT 4B uydusundan ilk yayın yapılmaya başlandı.

İnternet Sorunu Kaynağı Olabilir mi?

Canlı bağlantılar, İstanbul’da yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan TAI Uydu Test Merkezi’ne canlı olarak gerçekleştiriliyor.

Her ne kadar yetkililer Türkiye genelinde yaşanan internet sıkıntısını açıklamasalarda 11 Aralık’tan itibaren internet sorunu baş göstermesi akıllara 4K telekonferans için internet gücünün kesildiği yönünde ve tekbir kaynağa aktarıldığı yönünde çağrışımlar getiriyor.

13 Aralık itibari ile yayınlar normale dönerse bu iddia gerçekleşmiş olacak. Bu durum da 4K telekonfrans için gerekli internet altyapısının tam olarak hayata geçirilememesi sebebiyle ve tarihin önceden belirlendiğinden dolayı bu tarihin ertelenmesi Türkiye açısından Prestij kaybı olacağından Türksat 4B Uydusunun taşıma suyla döndürüldüğü yönünde düşünceler bir teori olarak kamuoyunda yerini almış görünüyor.

Ama şunu da belirtmek lazım ki Türksat 4B uydusu tam kapasite aktiv olduğunda internette Türkiye çağ atlayacak. Ve malesef ytüm yayınların Türksat 4A dan 4B’ye geçmesi aşamasında tv ve internet yayınlarının zaman zaman aksayacağını da bilmemekte fayda var.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here