Ana Sayfa Teknoloji Haberleri İnternette ne kadar gizlisiniz?

İnternette ne kadar gizlisiniz?

-

İnternet’te yaptıklarınızı kimler izliyor? Buna nasıl engel olabilirsiniz? Bilmeniz gerekenler burada!

Çevrimiçi herhangi bir şey yaptığınızda, birileri mutlaka sizi izliyor. Ve sizi izleyenler sadece sitenin veya servisin sahipleri değil. ISP’niz, sosyal medyanız, reklam firmalarından biri veya güvenlik servisleri, siz farkında olmadan sizi takip ediyorlar. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Çevrimiçi bilgilerinizin ne kadarını istenmeyen kişilerle paylaştığınızı anlamak, sanıldığından daha kolay. Firefox için geliştirilen Lightbeam eklentisi ile neresi ile ne kadar bilgi paylaştığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. Mesela, tipik bir gazete sitesinde 31 farklı site ve servise merhaba deyin: araştırma firmaları, reklam firmaları, sosyal ağlar, yazı tipi sağlayıcıları, ve yine reklam firmaları.

Tabii bu siteler mutlak bir şekilde kötü veya endişe etmemizi gerektirecek bir şey yapmıyorlar. Çok büyük çoğunluğu yalnızca kullanıcının siteye nasıl geldiğine ve hangi tarayıcıyı kullandığına bakıyor. Yine de, Facebook dışı internet kullanımınızı Facebook ile paylaşmak istemiyor, veya alışveriş sitelerinin fiyatlarını hangi sitelerden geldiğinize göre ayarlamasını istemiyorsanız, izlerinizi saklamanız çok da zor değil.

İzleyenleri izlemek

izleyenleri-izlemek

İdeal bir dünyada, tarayıcının gizli modunu kullandığınızda ve sitelerin sizi izlemesini istemediğiniz ayarını işaretlediğinizde, firmaların sizi takip etmeyi bırakması lazım. Ama maalesef internet bu şekilde işlemiyor.

Her bir sosyal medya paylaşma tuşu, her reklam, her siteye gömülmüş video sizin çevrimiçi aktiviteleriniz hakkında son derece detaylı bir resim çıkarmaya katkıda bulunuyor. Bunun olmasını istemiyorsanız, onları engellemeniz gerekecek.

En etkili engelleme araçlarından biri olan Ghostery, çok kullanılan tarayıcılar için bir eklenti olarak indirilebiliyor. Android ve iOS sürümleri de mevcut. Yükledikten sonra Ghostery, bilinen (1,900’den fazlasını biliyor) casus siteleri saptıyor ve engellemenize izin veriyor. Ne çeşit şeyleri engelleyeceğine siz karar verebiliyorsunuz, böylece, örneğin isterseniz sosyal medya paylaşım tuşlarını yerinde bırakabilirsiniz.

Ghostery yalnızca sizi “bir x ağının” izlediğini söylemiyor, aynı zamanda bu “x ağı” nın ne olduğu hakkında bilgi de sunuyor. Mesela buradan öğrendiğimize göre, Google’ın DoubleClick reklam ağı, yalnızca donanım ve tarayıcı bilgisi gibi anonim bilgileri değil, IP adresi, arama geçmişi, cihazınızın ID‘si ve telefon numaranız gibi bilgileri de toplayabiliyor.

VPN ve Tails

vpn-tails

Ghostery işini çok iyi yapıyor, ama güçleri sadece internet tarayıcısıyla sınırlı. Yani diğer tür bağlantıları korumuyor ve internet bağlantınızı şifrelemiyor. Bunu yapmak için bir VPN‘e ihtiyacınız var. VPN (Virtual Private Network) için ücretsiz ve basit korumadan, daha gelişmiş ve ücretli hizmetlere kadar birçok seçenek var.

En popüler ücretsiz seçeneklerden biri Hotspot Shield Free (Windows, Mac, iOS ve Android). Reklam gösterme karşılığında ücretsiz kullanım sunuyor. Ücretli sürümünde bu reklamlar yok. VPN‘ler özellikle şirketinin önemli sırlarının ele geçirilmesini önlemek isteyen kullanıcılar arasında popüler.

VPN, birçok kullanıcı için fazlasıyla koruma sunuyor. Ama NSA tarafından aranıyorsanız, Tails işletim sistemini kullanmak isteyebilirsiniz. Açılımı “Amnesiac Incognito Live System” olan bu işletim sistemi, mükemmel şekilde gizli çevrimiçi kullanım için tasarlanmış. Bir USB sürücüsünden, DVD‘den veya SD karttan çalışabiliyor ve siz özellikle çaba sarf etmedikçe bilgisayarınızda ve internet üzerinde hiçbir iz bırakmıyor.

Tor, Tails, ve akılsız akıllı cepler

akıllıcep-tor-tails

Tails, Tor ağı temel alınarak yapılmış. Onion Routing denen bir sistemle, dağıtılmış ve anonim bir ağ yaratıyor. Bu sistem verileri gizli tutmak konusunda çok başarılı. Tails işletim sistemine geçmek size fazla geliyorsa, Firefox tabanlı Tor tarayıcısını Windows, OS X, Linux için indirebilir, Android için Orbot uygulamasını kullanabilirsiniz.

Burada yapılması gereken bir uyarı, Tor kullanıcılarının özellikle şüphe uyandırabildiği. Çünkü saklayacak bir şeyi olmayan kullanıcının zaten Tor kullanması gereksiz.

Pek de akıllı olmayan akıllı cepler

Bilgisayarınızı ne kadar güvenli olacak şekilde yapılandırsanız da, bir akıllı cebe sahipseniz pek bir anlamı yok. Çünkü akıllı ceplerin neredeyse hiçbiri yeterince güvenebileceğiniz gizlilik seçeneklerine sahip değil. Gönderilerde de herhangi bir şifreleme olmuyor.

Tabii bazı istisnalar var. Mesela Silent Circle‘ın uygulamaları ile şifreli mesajlaşma, konuşma, video görüşmesi yapma ve dosya göndermek mümkün. Bu firmanın kurucularından biri olan Phil Zimmermann, dünyadaki en iyi kriptologlardan biri. Bu servisi kullanmak ayda on dolardan başlıyor.

Peki ya telefonun kendisi tümüyle güvenli olsa, ve çalıştırdığı uygulamalar da ayrıca güvenli olsa nasıl olur? Silent Circle bunu da düşünmüş ve Blackphone‘u yapmış. Yurt dışı fiyatı 629 dolar olan bu telefonun, casuslardan tamamen korunan ilk cep olduğu söyleniyor. Telefonun Haziran ayında piyasada olması bekleniyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Galaxy S21 Plus BIS’de Sertifika Aldı

Samsung'un Ocak ayında Galaxy S21 serisini piyasaya sürmesi bekleniyor ve telefonlar şimdiden sertifikasyon web sitelerinde görünmeye başladı. En son BIS'te (Bureau of Indian Standards)...

Poco M3 Piyasaya Sürüldü – Fiyatı ve Özellikleri

Yaklaşık iki yıldır sadece bir akıllı telefona odaklandıktan sonra Poco, 2020'de mevcut ve yeni serilerine birden fazla akıllı telefon eklemekle meşgul oldu. Şirketin en...

Samsung Galaxy Note’un Konsept Tasarımı Göz Kamaştırıyor!

Samsung, hem normal akıllı telefonlarda hem de katlanabilir telefonlarda pazar lideri. Ama şimdi, Oppo X 2021 konsept akıllı telefonu sayesinde tüm gözler rulo tasarımlara...

Samsung Galaxy Z Flip 2 Lansmanı Ertelendi!

Bu ayın başlarında, Samsung Galaxy Z Flip'in 2021 yazında piyasaya çıkacağı bildirilmişti. Ertelemenin nedenleri bilinmemekle birlikte TheElec'ten gelen bir rapora göre telefonun lansmanı ertelendi....

Uzaktan Çalışırken Verilerinizi Koruyun!

Uzaktan çalışmanın birçok faydası vardır. İster serbest çalışan olun, ister kendi işinizi yönetin veya esnek çalışma seçeneklerine sahip bir şirkette çalışın, ofisten çıkmak canlandırıcıdır...