e-ticaret

İnternetten alışveriş, tüm dünyada artık birçok insanın yaptığı ve güvenilirliğini en üst düzeyde olduğunu söyleyebileceğimiz bir pazardır. Belli başlı internet sitelerinde %100 güvenli bir şekilde alışveriş yapabilme sunan günümüz teknolojisi; ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış durumdadır.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu başkanı olan Hakan Orhun yaptığı açıklamada; Türkiye’de e-ticaret firmalarının sadece bireysel tüketicilere yaptıkları toplam satışların 20 milyar liraya ulaştığını belirtti. Buda demek oluyor ki, ülkemizde de internetten alışverişe olan korku azalmış, bu pazarda alıveriş kullanıcılar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Hakan Orhun: “E-ticareti kullananların sayısı 12 milyonu aştı. Buna karşın ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içindeki oranı henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde değil” açıklaması ile Türkiye’nin bu alanda daha da ileriye gitmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Hakan Orhun Türkiye’de ve global anlamda tüm dünyada internetten alışveriş oranının arttığını belirterek; bu durumun çok iyi bir gelişme olduğunu belirtmiştir ancak bunun dünyada ki gelişmiş ülkelerde olan seviyeye ulaşmak için yeterli bir rakam olmadığını da belirtmiştir. İnternetten alışverişi teşvik edici daha çeşitli kampanyalar ve tüketici kârı üzerine kurulu bir yürürlülük oluşursa; tüketicilerin bu pazara ilgisi daha iyi çekilebilir. Bakalım ülkemizde ilerleyen zamanlarda e-ticaret pazarı nasıl bir durumda olacak; ilerleyişini sürdürebilecek mi yoksa düşüşe mi geçecek? 20 milyar liralık alışveriş büyüklüğünü ülkemizde ki e-ticaret kullanıcıları sürdürebilecek mi; merak edilen cevapsız sorulardan birisidir. Son olarak global anlamda e – ticaretin 2018’de 2 trilyon 500 milyon dolara yükseleceği de tahmin edilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here