iOS 10.2

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalışmalar yapmaya başladığı yeni mobil işletim sistemi güncellemesi olan iOS 10.2, güncellemesi sonunda yayına geçti. Daha önce güncelleme için sürekli beta versiyon yayını yapan Apple’ın son olarak iOS 10.2 sürümü için özel bir çalışma yaptığı ve Beta 7 sürümünü yayınlandığını duymuştuk. Tüm bunlarla beraber Apple’ın uzun süredir üzerinde çalışmalara devam ettiği işletim sisteminin beta 7 sürümünden sonra beklendiği gibi kararlı sürümünün çıkışı da yapıldı. iOS 10.2 sürümünün kararlı versiyonunu çıkışını yapmasının hemen ardından yeni güncellemesinin özellikleri de merak konusu oldu.

iOS 10.2 İle Gelen Tüm Özellikler

Apple’ın en başarılı işletim sistemi versiyonlarından biri olarak gösterilen iOS 10 işletim sisteminin bir adım önü olarak gösterilen yen güncelleme yayınlanır yayınlanmaz birçok soruna da çözüm oldu. Peki Apple’ın pil sorunları sonrasında büyük merakla beklenen yeni işletim sistemi güncellemesi kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor? Yeni güncelleme ile gelen tüm özellikler neler? Daha detaylı olarak bakalım.

iOS 10.2 İle Yeni Emojiler

Bu noktada yeni seri güncellemesinden sonra Apple’a gelen en büyük yenilik emoji güncellemesi oldu. Daha önce beta sürümünde de gördüğümüz birçok yeni emoji şekilleri iOS 10.2 kararlı sürümle beraber tam olarak da ortaya çıktı. Kullanılan emojilerin sayısının ise 100 rakamının üzerine bile çıktığını söylemek gerekiyor. Daha önce kullanılmamış olan birçok emoji simgesini klavyelere ekleyen güncellemenin şimdiden büyük oranda beğeni topladığını da belirtelim.

iOS 10.2

iOS 10.2 İle Yeni TV Uygulaması

Emoji simgelerinin yeniliklerinden sonra ise yeni güncellemenin kararlı sürümünden sonra gelen bir diğer özellik ise TV uygulaması özelliği oldu. Hem iPhone akıllı telefonlarına hem de iPad tabletlerine eklenen yeni TV uygulamasıyla beraber kullanıcıların artık iTunes üzerinden de yayın akışlarını keşfet ve yayın içerik takibi yapabileceklerini de belirtelim.

iOS 10.2

Yepyeni Duvar Kağıtları

Görsel olarak işletim sisteminin ön plana çıkmasını sağlayan yeni özelliklerden birisi de Duvar Kağıdı eklentisi oldu. Sadece emojilerin değil yeni duvar kağıtlarının tanıtımları da iPhone lansmanında kullanıcılara sunulmuştu. Fakat tanıtımda gösterilmesine rağmen uzun süredir uygulamaya dahil edilmeyen özellik iOS 10.2 kararlı sürüm ile beraber artık iPhone ve iPad serisi uygulamalarına da dahil edildi.

Kalp ve Kutlama Efektleri

Gelelim görsellik yönünde yapılan bir diğer değişikliğe. Görsellik yönünden yapılan bir diğer değişiklik ise kutlama efektleri ve kalp simgeleri oldu. iMessage bölümüne eklenen yeni özellikler sayesinde artık kullanıcıların mesajlarında kalp gönderimi ve kutlama mesajları gönderirken efektler kullanabilecekleri belirtildi. iOS 10.2 sürümünün görsellik konusunda en başarılı yönünün de bu olduğunu belirtelim.

iOS 10.2

Video Ön Oynatma Yeniliği

Kararlı sürümün kullanıcılara sunduğu yenilikler arasında gösterilen bir diğer yenilik ise uygulamanızı çalıştırmanıza gerek kalmadan doğrudan uygulamanın ana ekranı üzerinden videoların ön izlemesini yapmanız mümkün hale getirildi. Daha önce birçok video oynatma uygulamasında kullanılan özelliğin iOS 10.2 ile beraber artık iPhone ve iPad serilerine de dahil edilmiş durumda.

iOS 10.2

En Önemlisi SOS Uygulaması

Belki de Apple’ın işletim sistemleri içerisinde iOS 10 ile beraber bile gelmeyen özelliklerden biri olan SOS uygulaması en önemli güncellemelerden bir tanesi oldu. Zira bu güncelleme ile beraber beta sürümlerinde denenmiş olan yardım sistemleri devreye sokuldu. iOS 10.2 ile beraber gelen SOS güncellemesinin kullanımı ise oldukça basit.

Zira gelen güncelleme ile beraber tehlike anında kullanıcıların SOS tuşuna ardı ardına 5 kez basması durumunda doğrudan güvenlik güçlerine ulaşabileceksiniz. Yanlışlıkla aramaları önlemek için çok kısa bir süre için sinyalin iptal edilmesine de imkan veren yeni özellik şimdilik sadece belli ülkelerde kullanıma sunulmuş durumda.

iOS 10.2

Son Olarak Kamera Ayarları Düzenlemesi

Yeni güncelleme ile beraber gelen son güncelleme ise kamera konusunda oldu. iOS 10.2 sürümüyle beraber kamera özelliklerini artık kayıt altına alabileceksiniz. Kamera düzenlemelerinde yapacağınız ayarları artık kayıt altına alabildiğiniz için tekrar tekrar kamera ayarı, düzenlemesi yapmanıza gerek kalmayacak.

iOS 10.2

Güncelleme Nasıl İndirilir?

Tüm bu özellikleri ile beraber iOS 10.2 yeni güncellemesi doğrudan cihazlarınızın yazılım bölümünden yapılıyor. Yeni güncellemenin yapılması için tek yapmanız gereken yazılım bölümüne girmek. Fakat şu an için her yerde güncellemenin anında yayınlanmadığını da belirtelim.

Yayınlanan yeni güncellemenin beta sürümleri hakkında da daha fazla bilgi almak için yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here