Ana Sayfa IOS Haberleri iOS 14 Tanıtıldı! İşte Tüm Yenilikler

iOS 14 Tanıtıldı! İşte Tüm Yenilikler

Apple, yepyeni işletim sistemi iOS 14'ü piyasaya sürdü. Bu yazımızda, Android kullanıcılarına hiçte yabancı gelmeyecek olan iOS 14 özelliklerini ele aldık.

-

Bugün Apple, en yeni işletim sistemi olan iOS 14‘ü piyasaya sürdü. Bu işletim sistemi çoğu Android kullanıcılarına tanıdık gelecek bir sürü yeni özellik vaat ediyor.

Örneğin, ana ekran widget’ları için yepyeni bir dönem başlıyor. Widget’lar da daha fazla veri bulunuyor ve şimdi çeşitli boyutlarla ekranı zenginleştiriyor. Yeni gelen işletim sistemiyle artık normal ana ekranlarınızda da widget kullanma seçeneğiniz var.

Apple ayrıca bir uygulama bölümünekendi yorumunu da ekliyor. Yepyeni Uygulama Kütüphanesi ana ekranınızın sağında bulunuyor ve uygulamalarınızı kategoriye göre otomatik olarak düzenliyor. Ayrıca, daha kolay erişim için önerilen uygulamalar ve yakın zamanda eklenenleri içeren bir klasöre de sahip.

Gerçi burası bir grup klasörü barındıran bir ekrana benziyor ve bu kategorilerin her birinden en çok kullandığınız uygulamalara tek bir dokunuşla anında erişilebiliyorsunuz. Yani öncesinde klasörü açmaya gerek yok. Uygulama Kitaplığını artık ana ekranları gizleyebileceğiniz gerçeğiyle birleştirirseniz, Apple sonunda istenilen bir özelliği telefonlarınıza getirmiş oluyor.

Resim İçinde Resim ve FaceTime aramaları da iOS 14‘te kendini gösteren özelliklerden. Özellik, Android’de olduğu gibi çalışıyor. Bir uygulamadayken video oynatıp, başka bir pencere açarak daha farklı bir deneyim elde edebilirsiniz. Apple ayrıca, ses parçası çalmaya devam ederken videoyu ekrandan uzaklaştırmanıza da izin veriyor ki bu Android uygulamalarında bulunmayan bir özellik.

Bütün bunların yanı sıra Siri artık daha kompakt bir tasarıma sahip, animasyonu ekranın alt kısmında gösteriyor. Artık onu aradığınızda ne yaptığınızı kapsayan tam ekran kullanıcı arayüzüne ise sahip değil. Siri‘nin şu anda üç yıl öncekinden yirmi kat daha fazla donanımı var ve canlı konuşma desteği ile tamamlanan bir Google Çeviri klonu gibi görünen bir çeviri işlevi görüyor.

Apple’ın Mesajlar uygulaması artık bir yıl öncesine göre yüzde 40 daha fazla mesajın yanı sıra iki kat daha fazla mesaj alabiliyor. Kullanıcıları konuşma listenizde en üste sabitlemek ve memoji için yeni stiller (yüz maskeleri ve daha fazla yaş grubu dahil) gibi bazı güncellemeler de bulunduruyor.

CarPlay özelliği ise yeni 2021 BMW 5 serisi ile başlayarak iPhone’unuzu arabanızın anahtarı yapmanıza izin verecektir. Bu, NFC aracılığıyla çalışıyor. Kilidi açmak için telefona kapıya dokunduruyorsunuz, daha sonra arabadaki şarj kısmına yerleştirip başlat/durdur düğmesine basarsanız ve yolunuza devam edebiliyorsunuz. Sınırlı bir sürüş profili de dahil olmak üzere (hayatınızdaki gençler için) bir araba anahtarını iMessage aracılığıyla paylaşabiliyorsunuz.

Son olarak, App Store, Android Slices’e benzeyen App Clips‘i de kapsıyor. Bunlar, uygulamaların hızlı ve kolay keşfedilebilen ve ilgili uygulamayı yüklemeden kullanılan küçük parçalarıdır. Apple Pay ile çalışırlar ve Apple ile de oturum açarlar. Bunlar daha sonra tam uygulamayı yüklemenizi sağlamak için kolay bir ‘ağ geçidi çözümü’ olabilir.

iOS 14‘ün geliştirici önizlemesi önümüzdeki ay izlenecek herkese açık bir beta sürümle kullanıma sunuldu. Yepyeni iOS 14, sonbaharda iPhone 6s ve sonraki sürümlere eklenecek.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi İş Tabletleri – Android, Windows, Chrome OS ve Diğerleri

Teknolojinin hayatımızın her yerinde bulunduğu bu dönemde birçok şirket, iş ihtiyaçlarını karşılamak için tablete yöneliyor. Tabletler, kurumsal düzeydeki uygulamalarla ve birçok özellikle...

Samsung’dan Üç Yeni Katlanabilir Telefon Patenti!

Samsung, katlanabilir akıllı telefonlar açısından diğer tüm şirketlerden önde. Güney Koreli teknoloji devi, rekabette öne geçmek için çeşitli boyut ve biçimlerde katlanabilir...

Huawei Mate 40 Pro Ne Zaman Piyasaya Sürülecek ?

Huawei Mate 40 Pro, yılın en çok merak edilen ve beklenen telefonlarından biri. Mate 30 Pro'nun üst modeli olan Mate 40 Pro,...

Samsung Galaxy S21 ve S21 Ultra Teknik Çizimleri Yayınlandı

Samsung'un Galaxy S21 serisi Ocak ayının başlarında piyasaya süreceği yönündeki spekülasyonlar devam ediyor. Tabi ki ilerleyen zamanlarda cihazların hakkında çok fazla bilgi...

Xiaomi Mi Watch’un Yeni Modeli Yarın Tanıtılacak!

Xiaomi, Mi Watch Color'ı Aralık 2019'un sonlarında Mi Watch'un farklı bir modeli olarak satışa sundu. Bu akıllı saat kısa süre önce Hindistan...