Ana Sayfa IOS Haberleri iOS 14 - Tüm Yeni Özellikler!

iOS 14 – Tüm Yeni Özellikler!

İşte iOS 14 yepyeni özellikleri...

-

WWDC’de Apple , çeşitli gelişmiş özellikler ve önemli değişikliklerle birlikte gelen iPhone’lar için yeni nesil iOS işletim sistemini tanıttı – iOS 14. İşte yeni sürümle birlikte gelen başlıca özelliklerin listesi.

Ana ekran ve Widget’lar

İOS 14’te fark edeceğiniz ilk büyük değişiklik, yeniden tasarlanmış ana ekran. Artık ilk kez Bugün ekranından ana ekrana sürüklenebilen widget’ları destekliyor. Ayrıca, widget’lar farklı boyutlarda ana ekrana sabitlenebilir.

Doğrudan ana ekrandan hızlıca kaydırmak, cihazdaki her uygulamanın klasör sistemine düzgün bir şekilde organize edildiği yeni bir Uygulama Kitaplığıdır. Ayrıca uygulamaları ana ekrandan kaldırabilir, ancak Uygulama Kitaplığı’nda saklayabilirsiniz.

Widget’ları zaman, konum ve etkinliğe göre akıllı bir şekilde istifleyen yeni bir Akıllı Yığın özelliği de var. Widget galerisi sayesinde artık widget’ları uygulamadan seçebilecek ve özelleştirebileceksiniz.

Kompakt Arama Ekranı

Şimdiye kadar, bir çağrı aldığınızda, telefonun tam ekranını kapladı. Ancak şimdi, yeni iOS 14 ile gelen telefon aramaları, tüm ekranı ele geçirmek yerine üstte bir bildirim olarak görünüyor.

Yeni Siri Arayüzü

Yeni kompakt arama ekranına benzer şekilde, Siri arayüzü de yeniden tasarlandı. Tüm ekran alanını ele geçirmek yerine, yeni arayüz tetiklendiğinde ekranın alt kısmında bir Siri blobunu açar. Çıktı sonucu daha sonra zengin bildirimler olarak ekranın üstünde görüntülenir.

Uygulama Klipleri

Apple ayrıca iOS 14’e yeni bir Uygulama Klipleri desteği ekledi. Bu, kullanıcıların tam uygulamayı indirmeye gerek kalmadan bazı uygulama özelliklerinden yararlanmalarını sağlar. Yani, sadece uygulamayı indirmeden bir kod tarayarak kahve satın almak, restoran rezervasyonları, vb gibi şeyler yapmak mümkün olacak.

Şirket, Uygulama Kliplerinin Apple tarafından tasarlanmış Uygulama Klibi kodları, NFC etiketleri veya QR kodları aracılığıyla çalıştığını ve ayrıca Mesajlar veya Safari’den paylaşılabileceğini de ekledi.

Fotoğraf içinde fotoğraf

İPad’de zaten mevcut olan bu resim içinde resim modu, artık iOS 14 ile iPhone’a doğru ilerliyor. Bu özellik sayesinde, FaceTime video görüşmesi küçük bir kayan pencerede devam edebilir ve kullanmaya devam etmenizi sağlar telefonunuzu aynı anda kullanın. Ayrıca kutuyu ekranın herhangi bir yerine sürükleyebilirsiniz.

Mesajlar

Mesajlar uygulaması birkaç önemli iyileştirme aldı. Şirket, uygulamanın üst kısmına dokuz ileti dizisini sabitlemek için destek ekledi. Ayrıca, genel bir mesaj yerine bir konuşmadaki belirli bir mesajı yanıtlayabilmeniz için yeni satır içi yanıtları da destekler.

Ayrıca, artık bir kullanıcıdan bahsetmenize ve daha sonra bir mesaj göndermenize izin veren söz konusu desteği de vardır, böylece yalnızca bu kişi bilgilendirilir. Grup sohbeti adı ve fotoğraf artık özelleştirilebilir.

Ek saç stilleri, yüz kaplamaları, yaş, şapkalar ve daha fazla Memoji çıkartması içeren yeni Memoji seçeneği ile birlikte geliyor. Yenilenen yüz ve kas yapısı ile özellik artık daha etkileyici hale geldi.

Haritalar

Apple, Haritalar’da bazı sağlam iyileştirmeler yapıyor. Şirket, bu yıl daha fazla ülkeye yeni harita verileri sunmaya başlayacağını söyledi. Ayrıca, şirket yükseklik değişikliklerini, bisiklet şeritlerini ve merdivenleri dikkate alabilecek bisiklet talimatları ekliyor.

Ayrıca bilinen hız kameralarının ve kırmızı ışık kameralarının yerini gösterecektir. Haritalar şimdi özel elektrikli araç güzergahları sağlayacak şekilde güncellenmektedir. Ayrıca geçerli şarj durumu gibi şeyleri takip etmenizi ve rota üzerinde uyumlu şarj cihazları göstermenizi sağlar.

Uygulamayı Çevir

Şirket, iOS 14 – Translate ile yeni bir birinci taraf uygulaması ekliyor. Google Çeviri uygulamasına benzer şekilde, iki dil seçebilir ve mikrofon düğmesine basabilirsiniz. Uygulama daha sonra sesinizi dinleyecek ve sesli çevirilerin yanı sıra metin de sağlayacaktır. Uygulama çevrimdışı çalışıyor ve daha fazla dil indirmenize izin veriyor.

Araba anahtarları

Dijital araba anahtarları özelliği, iPhone veya hatta Apple Watch ile arabanızın kilidini açmanıza ve başlatmanıza olanak tanır. Yeni güncellemeyle şirket, iPhone’unuzu cebinden çıkarmaya gerek kalmadan arabaların kilidini açabilecek U1 çip için destek ekliyor. Ayrıca, araç anahtarları Mesajlar aracılığıyla paylaşılabilir.

Güncellenmiş Gizlilik  Koruması

İOS 14’teki yeni güncellenen gizlilik korumaları artık geliştiricilerin yerel ağdaki cihazlara erişmeden önce izin almasını gerektiriyor. Apple ayrıca, belirli fotoğraflara erişimi sınırlamak veya uygulamalara yalnızca yaklaşık konum verileri sağlamak için yeni seçenekler sundu. Ayrıca, uygulamaların web sitelerinde izleme yapmadan önce izin alması gerekir. Uygulama kamera veya mikrofon kullanırken ana ekranda gösterilen yeni bir simge var.

Bunların yanı sıra, iOS 14 ile birlikte şifre izleme, yerleşik Safari çevirisi, üçüncü taraf ürünleri için destek ve Find My uygulamasında diğerlerinin yanı sıra aksesuarları içeren birkaç yeni özellik daha var.

iOS 14 Çıkış Tarihi

Apple, bu yeni iOS 14 güncellemesinin piyasaya sürülme tarihini tam olarak açıklamadı, ancak bu yılın ilerisinde sunulacağını söyledi. Tipik olarak, yeni iOS sunumu yeni iPhone lansmanı için tam zamanında Eylül ayında başlar. Bununla birlikte, Apple’ın aynı zaman çizelgesine yapışıp yapışmadığı görülüyor.

Herkese açık sürümü yayınlamadan önce Apple, bu yıl Temmuz ayından itibaren herkese açık bir beta test sürümü sunmaya başlayacak.

İOS 14 için Desteklenen Cihazlar

 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPod touch (7. nesil)

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Instagram Silinen Mesajları Yeniden Gösteriyor

Ünlü sosyal medya uygulaması Instagram, bugün ilginç bir sorunla gündemde. Forumlarda kullanıcıların ardı arkasına yaptığı paylaşımlarla ortaya çıkan sorunda Instagram silinen mesajları...

Huawei, Bilgisayar ve Monitör Pazarlarına Girmek İstiyor

Belki de ABD yasağı, belki de Xiaomi'nin PC monitör pazarındaki baskısı. Her iki durumda da güvenilir bir kaynak, Huawei'nin söz konusu pazara...

Huawei’den Lazerli Kablosuz Şarj Aleti Geliyor!

Kablosuz şarj, uzun zamandır geleceğin akıllı telefon teknolojisi olarak müjdelendi ve telefonların kablosuz bir şarj pedi üzerine yerleştirilmesine veya bir kablo takılmasına...

Apple iPhone 12 Serisinin Model İsimleri Sızdırıldı!

Apple iPhone 12 serisi çok yakında piyasaya sürülecek. Telefon serisiyle ilgili detaylar gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Son gelişmeye göre, "L0vetodream"...

Samsung Galaxy S21 Ultra, 5000 mAh Batarya İle Gelecek!

Samsung, yeni amiral gemisi olan Galaxy S20 ve Galaxy Note20 serisini çoktan piyasaya sürdü. Şimdi ise, gelecek yıl çıkacak olan yeni nesil...