iPhone ve iPad kullanıcıların Safari üzerinde gezinirken istenmeyen geçmişlerden kurtulmanın bir bir yollarından bahsediyoruz.

Mac bilgisayar ile beraber iOS cihazlar varsayılan olarak kutudan Safari ile çıkmakta. Bu cihazları kullananların çoğu Safariyi severek kullanmakta. Aynı zamanda her girdiğiniz site (gizli sekme hariç) geçmiş kısmında yer almakta ve saklanmakta. Kimimizin geçmişinde önemli sayfalar olsa bile bazen reklam virüsleri gibi aniden yanlış linklere tıkladığımızda istenmeyen linklerin esiri olarak yanlış sayfalara girebiliyoruz. Bu istenmeyen sitelere direkt olarak girildiğinden geçmiş bölümünde bu linklerde yer almakta.

safari
Peki, sırf hata ile dikkat edilmeden girilmiş bir siteden dolayı tüm geçmişi silmek zorunda mıyız? Tabii ki de hayır. Bu bakımdan sizlere iOS’te geçmişte ziyaret ettiğiniz sayfalardan sadece istediklerinizi silmenizi göstereceğiz.

Bu iş için yapmanız gerekenler adımlar oldukça basit. Aşağıdaki adımları takip ederek bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

1- iPhone veya iPad üzerinden Safari’yi açın.
2- Yer İmleri ikonununa tıklayarak bu bölüme geçin.
3- Favoriler bölümünün hemen altına indiğinizde geçmiş kısmını göreceksiniz.
4- Burada tüm geçmişinizi gördükten sonra silmek istediğiniz, istenmeyen olanları işaretleyin.
5- Şimdi istemediğiniz adresin üstüne gelin ve parmağınızla sola doğru kaydırın. Bu işlemi yapınca orada çöp kutusu ikonu kendini gösterecektir ve üzerine basmanızla birlikte işaretlediğiniz geçmiş silinmiş olacaktır.

Bu şekilde gereksiz olarak gördüğünüz, gizlide girmek isteyebileceğiniz ama normal olarak geçmişte istemediğiniz linklerden kurtulacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here