Apple artık Bug Bount ile adlandırılan yazılımsal açık bulan kişilere ödül verecek ve bu ödül para sistemi olarak geliyor. 

Düzenlenen Black Hat konferansında önemli bir açıklamada bulunan Apple, bugünden itibaren iOS‘te bug olarak adlandırılan bu tarz açıkları bulup ve düzgün bir şekilde açıklayıcı anlatımda bildiren yazılımcılara 200.000 Dolar‘a kadar ödül verileceğini söyledi.

Ne kadar güvenli hızlı, stabilite ve tasarımı ile gündeme gelse bile arada sırada iOS’te de ufak tefek bug gibi açıklar olabiliyor. Bu oluşan açıklar kullanıcıları rahatsız etmemesi adına BugBounty olarak adlandırılan bir program başladı. Apple kendi iOS işletim sisteminde gözünden kaçan açıkları yazılımcıların kendisine bildirmesi üzerine kısa sürede düzeltilecek bir durum oluşturuyor.

81fced6b1dc4530e69013b810ac941cf2219546b

Daha önceden hazır olan Google, Facebook ve Microsoft buna benzer sistemler ile açık bulan kullanıcı ve geliştiricilere belli başlı ödeme yapıyordu. Hatta Google geçen yıl Android’in açıklarını çıkaran kişilere 2 Milyon Dolar tutarında büyük ve  göz kamaştırıcı bir ödül vermişti.

iOS açık sayısını en aza indirecek

Apple’ın ödül vereceğini duyan kullanıcılar 7/24 açık arayacakları kesin gözü ile bakılıyor. Hatta öyle bir durum oluşacak ki gruplar oluşacak belli başlı kitleler kendi aralarında toplanıp açık arayıp daha hızlı şekilde açık bulup ödemeyi kendi aralarında bölüşecekler.

Tabi en büyük nasibini Apple kendisi alacak. Apple bu şekilde güvenilirliğini dahada yükseltecek ve açık sayısını en az sayıya indirecek diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here