yeni-Iphone6

Apple’ın ürün tedarikçilerinden gelen haberler Iphone 6’nın çıkış tarihi ve özelliklerini biraz daha belirgin hale getiriyor.

Ming-Chi Kuo isimli teknolojinin de yakından takip ettiği KGI Securities analisti tedarik zinciri kaynaklarından hareket ederek öngörülerde bulunuyor ve bu öngörüler genellikle doğru çıkıyor. Bu paylaşımında ise büyük ekranlı Iphone 6 hakkında bilgiler yer alıyor.

Iphone 6’nın 4.7 inç ekran boyutu ve retina ekran olacağı yönünde bilgilen paylaştı. Ardından daha önce olduğu gibi 1 GB RAM ve Apple A8 işlemci kullanacağını söyledi. Bu modelde Samsung’un da cihazlarında kullandığı NFC teknolojisi gibi yeni özellikler de olacağından bahsetti.  Rakiplerin RAM kapasiteleri ile kısaylandığında Apple’ın 1 GB RAM’i düşük kalabilir fakat IOS işletim sistemi ANDROID işletim sistemine göre daha az RAM kapasitesi kullanıyor. Ayrıca Uygulamalar da RAM tüketiminde Android işletim sistemine göre daha az RAM’e ihtiyaç duyuyor. Şimdiye kadar ki modellerinde hiç bir sıkıntı yaşamadığını var sayarsak 2014 yılında da 1 GB RAM kullanımı yerinde olur diye öngörülüyor.

Apple’ın şimdiye kadar her 2 yılda bir, modellerde tasarım değişikliğine gittiğini gördük. Iphon 5S’ten sonra Iphone 6’da da tasarım değişikliği olacağını rahatça söyleyebiliriz. Tabi en büyük değişim ekran boyutu olacaktır.

Telefonun alt-sağ-sol ve üst kısımlardaki boşlukları biraz azaltarak ekran boyutunu büyütme yoluna gidecekler gibi görünüyor. Bu sayede telefonun dış çerçevesi çok daha fazla büyümeyeceği için telefonun tek elle kullanımı oldukça kolay olacaktır. Ayrıca Iphone 5s’ten daha hafif ve daha ince olma olasılığı da çok yüksek

Diğer bir sızıntı Samsung’un Galaxy Note 3 ‘e rakip olarak çıkaracağı 5.5 inçlik bir modeli; Bu modelde 1920x1080p çözünürlükte (Full HD) ekran kullanılacağı söylentiler arasında. Iphone 5S’le hayatımıza giren parmak izi okuyucusu (Touch ID) yine bu modelde yerini alacak, ayrıca telefonun pili Iphone 5S’ten en az %70 daha büyük olacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Her iki model için de tasarımda bazı değişiklikler de olması söz konusu. Güç düğmesinin üst taraftan alınıp yan tarafa konulacağı ve bu sayede büyük ekranlı modellerde tuşun kullanımını daha rahat hale getirmeyi sağlayacaklar. Diğer iddaaların arasında da Apple’ın Gorilla Glass ekran teknolojisini bırakıp Safir Kristal’e geçeceği yönünde. ( bu değişiklik sadece 64 GB versiyonlarda olabilir)

Daha önce de söylediğimiz gibi 4.7 inç Iphone 6 modelinin 2014 3. çeyrekte 5.5 inç olan phaplet modelinin ise 4. çekrekte çıkması muhtemel.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here