iPhone 7 vs Galaxy S8

Apple‘ın Eylül ayında çıkan iPhone 7 akıllı telefonu ile Samsung‘un yarın satışa sunulacak Galaxy S8 akıllı telefonunu teknik özellikleri ve tasarımı bakımından karşılaştırdık.

Her iki akıllı telefon da alınabilecek en üst düzey ve fiyatı oldukça yüksek akıllı telefon modelleridir. Galaxy S8, Samsung‘un en gözde amiral gemisi iken, iPhone 7 ise Apple‘ın eylül ayında tanıttığı 2 amiral gemisinden biri.

Cepkolik ekibi olarak en gözde ve muhtemelen 2017 yılının en çok satan 2 akıllı telefonu olacak modelleri teknik özellikleri bakımından karşılaştırmak istedik. Karşılaştırmamızda, kamera, tasarım, batarya ve diğer özelliklere değineceğiz.

Aşağıda iPhone 7, Galaxy S8 ve LG G6 Boyut karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

iphone 7 ve galaxy s8 olculeri

Tasarım

iPhone 7 tasarımı 3 yıldır aynı değişen sadece anten çizgileri, renkleri ve parmak izi sensörü diyebiliriz. Tabi kulaklık çıkışı ve sensörleri de eklemek yerinde olur. Samsung tarafında ise Galaxy S8’nin tasarımı baştan aşağı yenilendi. 18.5:9 ekran ölçüleri ile kavisli bir ekran kullanan Samsung’ın parmak izi sensörünün de yeri değişti.

Galaxy S8‘de home tuşu artık ekranın üzerinde ve video izlerken ya da bir resimi görüntülerken görmek mümkün değil. iPhone 7’nin tasarımı bir önceki model olan iPhone 6S ile neredeyse hiç fark olmamasından dolayı kullanıcılar tarafından çok eleştirilmişti. Fakat yine de oldukça iyi satış rakamları elde etti. Bunun güçlü iOS işletim sistemi ve sadakati yüksek kullanıcılardan kaynaklandığını söylemek doğru olur.

iPhone 7’de de home tuşu değişmiş fakat konumu hala aynı. Sadece işlevi biraz daha değişik denebilir. Artık fiziksel bir tuş yok ve üzerinde baskı uyguladığınızda aktif olan bir home tuşu var ve yine parmak izi okuyucu bulunduruyor.

Tasarım konusunda Galaxy S8‘in yenilikçi bakış açısı, büyük ekran ve kasa yapısı sayesinde neredeyse tamamı ekran olan tasarımını iPhone 7’nin değişmeyen tasarımına karşı daha başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Ekran Gövde oranı: Galaxy S8: 83.6% – iPhone 7: 65.6%

iPhone 7 mi Galaxy S8

Kamera

Samsung, Galaxy S8 modelindeki büyük değişikliği tasarıma harcamış görünüyor. Bu nedenle kamerayı çok fazla geliştirdiğini söyleyemiyoruz. Yine de yeni ve amiral gemisi akıllı telefonunda bulunan kameraları başarılı buluyoruz. Arka kamera olarak 12 MP ve 1.7 diyafram aralığı olan bir mercek kullanılmış. Donanımdan ziyade yazılım ile başarılı fotoğraflar elde etmenizi mümkün kılmış.

Yeni filtreler ve modlar sayesinde fotoğraf çekmeyi biraz daha eğlenceli hale getirmiş de diyebiliriz. Ön kamera olarak da 8 MP, f/1.7 özelliklerinde başarılı bir lens kullanılmış.

iPhone 7’nin fotoğraf kalitesi oldukça başarılı. Yaklaşık 7 ay önce çıkmış bir telefon olarak tam bir kıyaslama yapamasak da 12 Mp arka ve 7 MP ön kamerası bulunan iPhone 7’nin fotoğraf kalitesi gayet başarılı. Burada sanırım bir galip bulamayacağız. Galaxy S8 ve iPhone 7 kameralarını karşılaştırdığımızda beraberlik en iyi sonuç olacaktır.

Her iki telefonda da 4K video kaydı ve slowmotion (yavaş çekim) özellikleri bulunuyor. Fakat iPhone 7, 4K videoyu 30 fps’de kayıt yaparken bu oran Galaxy S8’de 60fps yani daha başarılı bir performans sunuyor.

iPhone 7 mi Galaxy S8 kamera

Batarya

Batarya özelliklerinde oldukça büyük farklar var yalnız burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu, işletim sistemlerinin ne kadar pil harcadığıdır. Samsung geçen yıl da 3.000 mAh bir batarya kullandı ve ekran boyutu daha düşüktü. Ekranı büyümesine rağmen yine aynı pil kapasitesini tercih etmiş. Burda yazılım ve donanım ile akıllı telefon kullanım süresini uzatmış görünüyor.

iPhone 7’de ise 1960 mAh batarya bulunuyor. Ama iyi biliyoruz ki iOS işletim sistemi Android işletim sistemine göre çok daha az pil tüketiyor. Bu nedenle Apple 1960 mAh’lik bataryayı uygun görmüş. Bu da normal bir kullanıcıya yaklaşık 1.5 – 2 gün kullanım sağlıyor. Her iki akıllı telefonun performanslarını karşılaştırdığımızda Samsung’ın küçük de olsa bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 7 mi Galaxy S8 ozellik

Diğer Özellikler

Her iki akıllı cep telefonunda da Suya ve Toza dayanıklılık mevcut. Fakat Galaxy S8‘nin dayanıklılık sertifikası IP68. iPhone 7’nin dayanıklılık sertifikası ise IP67. Buradaki bariz farkı şöyle açıklayabiliriz. iPhone 7 daha çok su temasları için dayanıklılık sağlarken, Galaxy S8 suyun altında 1.5 metreye ve 30 dakikaya kadar kullanım sunabiliyor.

iPhone 7’nin 3D Touch özelliği oldukça kullanışlı ve Galaxy S8‘e göre avantaj sağlıyor diyebiliriz. iPhone 7‘de Sesli asistan olarak Siri, Galaxy S8’de bulunan Google Asist ve Bixby‘ye göre çok daha başarılı. Yalnız Bixby’nin gelişme aşamasında olduğunu hatırlatalım.

iPhone 7’de bildiğiniz üzere arttırılabilir hafıza kart desteği bulunmuyor. Galaxy S8’de ise 256 GB’a kadar arttırılabilir hafıza kart desteği mevcut.

iphone 7 tasarimi

iPhone 7‘nin İvmeölçer, Barometre, Jiroskop, Pusula, Yakınlık Sensörü bulunurken. Samsung Galaxy S8’de İvmeölçer, Barometre, Jiroskop, Pusula, Yakınlık Sensörü, Kalp Atış Hızı Sensörü, SpO2, İris Tarayıcı sensörleri bulunuyor. Galaxy S8 sensörler bakımından oldukça zengin.

Son olarak iPhone 7‘nin ekran çözünürlüğü 750 x 1334 piksel ve 4.7″dir. Galaxy S8’in ise ekran çözünürlüğü 1440 x 2960 piksel ve 5.8″.

iPhone 7 32 GB fiyatı: 3.650 TL ve Galaxy S8’nin başlangıç fiyatı 4.400 TL’dir. Farklı bir karşılaştırmada görüşmek üzere.

iPhone 7 vs Galaxy S8 teknik özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here