iPhone 8 inceleme

Giriş

iPhone 8 nihayet satışa çıktı ve iPhone 7’den pek de bir farkı yok. iPhone 8’i fiyatı, özellikleri ve tasarımı bakımından detaylı incelediğimiz makalemize göz atın.

Başlangıç: iPhone 8 adının sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu, aslında beklenen iPhone 7S, 2016’daki 4.7-inçlik iPhone 7’deki artan bir yükseltmeydi, burada birkaç eklemeler var, ama gerçekten sevinecek hiçbir şey yok.

Artıları (+)

 • Kullanışlı kablosuz şarj
 • Şık ve kullanışlı cam arkalık
 • Kamera ve video çekiminde mükemmel

Eksileri (-)

 • iPhone 7 üzerinden sınırlı yükseltme
 • Çerçeveli tasarım
 • Sadece bir gün süren pil

iPhone 6’dan itibaren bir Apple akıllı telefonuna sahipseniz, bu telefonla neyi elde ettiğiniz hakkında oldukça fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Apple iPhone 6‘dan beri neredeyse aynı tasarıma sahip cihazlar üretmeye devam ediyor. iPhone 8’de öyle. Tek fark cam arka tasarım ve kablosuz şarj özelliği. Buna daha sonra değineceğiz.

Doğrudan selefi üzerinde çok fazla bir şey sunmuyor olabileceği gibi, iPhone 8 de eski iPhone telefonu olanlar için heyecan verici bir yükseltme yapmak için yeterince bilgiye sahip.

Apple’ın yeni AR (artırılmış gerçeklik) uygulaması push, titreşimli bir ekran ve kamera, parlak bir cam arka ve kablosuz şarj özelliği sağlayan ekstra artıları var. Eğer iPhone 7’den daha eski bir iPhone kullanıyorsanız toz ve suya dayanıklı gövde sizin için bir artık özellik olacaktır.

Apple, tekerleği burada yeniden keşfetmedi. Eğer daha çok yenilik istiyorsanız iPhone X’e bakın. Ancak mobil yaşamının statüsünü korumak isteyenler için, iPhone 8 her zamanki gibi çok iş yapıyor, sadece biraz daha hoş bir tasarım ve yüksek fiyat isteyenler için iPhone X mantıklı olacaktır. Her neyse iPhone 8’e geri dönelim.

iPhone 8 Fiyatı

Lansman fiyatı (64GB): 699 ABD doları (Türkiye fiyatı yaklaşık 4.000 TL)

iPhone 8, Apple’ın en yaygın cep telefonunun maliyeti açısından yeni bir bar belirledi ve fiyat etiketini bir kez daha yükseltti. (Geçen yıl ki iPhone 7’nin ilk çıkış fiyatı 3.359 TL idi)

Ancak bu aslında çok kötü bir haber sayılmaz. Çünkü bu fiyata 64GB depolama alanına sahip oluyorsunuz. iPhone 7 ise 32 GB olarak satışa sunulmuştu.

64 GB dahili bellek, tüm fotoğraflarınız, videolarınız, uygulamalarınız ve oyunlarınız için yeterli gibi görünmüyorsa, iPhone 8’in 256 GB’lık bir versiyonu da bulunuyor. Tabi fiyatı da paralel olarak daha yüksek. 849 $

İyi haber ise, Apple’ın hâlâ iPhone 7 ve iPhone 6S‘yi sattığına göre, en yeni iPhone yerine halen başarılı olduğu telefonları şimdi de daha düşük bir fiyata alabilirsiniz.

iPhone 8, 22 Eylül’de ABD, ve Avustralya’yı da içeren bir dizi ülkede resmi olarak piyasaya sürülmesinin ardından, yakında 29 Eylül’den itibaren Doğu Avrupa ve Orta Doğu dahil olmak üzere daha fazla yere ulaşacak ve dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılacaktır. Önümüzdeki bir kaç hafta içinde ise ülkemizde yavaş yavaş görmeye başlayacağız. Tabii Apple garantisi için biraz daha beklememiz gerekebilir.

Tasarım

 • Camın arkası harika görünüyor ve kablosuz şarjı mümkün kılıyor.
 • Ön çerçeve son üç kuşaktır hemen hemen aynı tasarıma sahip.

iPhone 8, üç yıl boyunca iPhone tasarımında en radikal değişikliği işaret ediyor ama heyecanlanmaya başlamayın.

Apple’ın yeni iPhone’una verdiği büyük gelişmelerden biri ve tasarımın odağı cam arka yüzü. Bu, iPhone 5’den beri kullanılan alüminyum gövde üzerinde yapılan bir güncellemeydi ve onun dahil edilmesi, yepyeni bir özellik anlamına geliyor ve bu özellik kablosuz şarj etme.

Bununla birlikte, boyut, şekil ve görünüm bakımından iPhone 8, iPhone 7, 6S ve 6 ile aynı form faktörünü kullanıyor ve cepheden dört nesil arasındaki farkı ayırmak neredeyse imkânsız.

iPhone 8, iPhone 7’den 0.2 milimetre daha kalın (7.3mm vs 7.1mm), daha geniş (67.3mm vs 67.1mm) ve daha uzun (138.4mm vs 138.3mm). Fakat bu farkları anlamayacaksınız.

iPhone 7’den biraz daha ağır,  fazladan bir 10 gr artısı var. Biraz fark edilebilir ama yine de telefonu avucumuzda rahatça tutabildik.

Apple son yıllarda akıllı telefonunun büyük miktarlarını değiştirme konusunda kesinlikle zorlanmadı; ancak Samsung ve LG çarpıcı, fütüristik tasarımlar sunmak için çerçeveleri önemli ölçüde kestiği için iPhone 8 yanında biraz sönük kalıyor.

Apple’ın bu eğilimi kaçırdığı düşünülemez. iPhone X bunun bir kanıtıdır. Ancak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın rakibine karşı tasarım anlamında bir adım geride olduğu söylenebilir.

Hâlâ bir kamera çıkıntısı var. Bu bir kılıf ile kolaylıkla düzeltilebiliyor ancak telefonun yeni parlak arka kısmını göstermek isteyenler için, düz bir yüzeye yerleştirdiğinizde bu çıkıntı sizi rahatsız edebilir ve hatta lenslerin çizilmesine neden olabilir.

Touch ID parmak izi tarayıcının ve 4.7 inç ekranın önündeki çerçevede bulunan merkezi ev düğmesinin yanı sıra, güç / kilit tuşu akıllı telefonun sağ tarafında kolayca bulunabilir. Sessiz anahtar ve ses seviyesi tuşları telefonun sol tarafında bulunur ve kolay değiştirilebilmesi için tekrar yerleştirilir. (önceki modellerde olduğu gibi)

Her şey işe yarıyor, tasarım işlevsel ve kötü görünümlü bir telefon değil.

Cam arka taraf ile ilgili söyleyeceğimiz son şey iPhone 7’nin metal gövdesine kıyasla daha iyi bir his veriyor ancak aynı zamanda daha kaygan olduğu anlamına geliyor.

Akıllı telefonunu sık sık düşüren biri iseniz, iPhone 8’de bu risk yüksek. Bu nedenle bir kılıfa ihtiyacınız olacaktır. Çünkü artık arka tarafta kırılabilir bir cam mevcut.

Apple, camın çok sert olduğunu söylüyor; Fakat bazı videolarda kırılabildiğini gördük. Ve Space Grey (uzay grisi) rengini seçerseniz, aynı zamanda oldukça parmak izi lekelerine maruz alabilirsiniz.

Ekran

 • 4.7-inç Retina HD ekran, iPhone 7 ile aynı.
 • Apple’ın True Tone teknolojisi, renkleri ve kontrastı geliştiriyor.

Kağıt üzerinde, iPhone 8 ekranı ve iPhone 7 ekranı arasında bir şey yok. Her ikisi de 750 x 1334 çözünürlük ile 4.7 inç IPS ekrana ve 326 PPI piksel yoğunluğuna sahiptir.

Aslında, 2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6 ile aynı boyut ve çözünürlüktedir.

Kağıt üzerinde böyle fakat, Apple’ın aynı özelliklere sahip olma hikayesini reddettiği söyleniyor. Ekrana True Tone görüntü teknolojisi ekleyerek ekrana bazı özellikler kazandırdı.

Bu, akıllı telefonu ortam ışığını izlemek ve ekranın, bulunduğunuz aydınlatma koşullarına en iyi uyacak şekilde kalibre edilmesidir. Daha güçlü renkler ve gelişmiş kontrast ile sonuçlanır ve daha önceki iPhone modellerinin ekranlarından daha iyi görünmesine neden olur.

True Tone’lu ve True-Tone’suz iPhone’ları yan yana yerleştirdiğinizde bazı iyileştirmeler görebilirsiniz ancak iPhone 8’in ekranında Galaxy S8’deki QHD + AMOLED ekranınkiyle aynı renk veya netlik yok.

Apple, kağıt üstündeki özellikleri yani piksel değerlerini değiştirmekten ziyade ekranın daha iyi görünmesine odaklandı.

Ekranın birçok amiral gemisi rakibinden daha küçük olması da tek elle tutmanın ve kullanmanın daha kolay olduğu anlamına geliyor ve başparmağımızı ekranın bir çok alanına rahatça uzatabiliyoruz.

Batarya

Apple, telefonlarının resmi pil kapasitelerini asla açıklayamıyor ve iPhone 8 ile ilgili olarak teyit ettiği şey pil ömrünün iPhone 7 ile karşılaştırılabilir olmasıdır.

İşlemci gücü yükseltildiğinde ve yükseltilmiş iç kısımları düşündüğümüzde pil ömrünün iPhone 8’de geliştirilmediği haberi şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratıyordu.

Apple’ın bu durumda pil boyutunu yorumlamamasının iyi bir nedeni var gibi görünüyor. Görünüşe göre iPhone 8’in aslında iPhone 7’ye göre daha küçük bir bataryası var.

Raporlara göre iPhone 8’in pili, 1,720mAh‘dir ve bu, iPhone 7’nin 1,960mAh‘lık güç paketinden daha küçük bir miktardır.

İyi haber şu ki, iPhone 8’in pil performansı, küçük pil ile bile, iPhone 7’nin pil performansıyla karşılaştırılabilir.

Çoğu gün saat 07.00’da iPhone 8’i açtık, ardından yaklaşık bir saatlik müzik akışı, ardından bir e-posta, sosyal medya ve mesajlaşma eylemi, bir avuç arama, bir saatlik oyun ve bazı web taraması izledi.

Bu kullanım sonrasında iPhone 8’in bataryasının 21:00 civarında sona erdiğini gördük ve daha uzun süre çalışmaya devam etmesi için güç tasarrufu modunda % 20’lik bir güçle çalışmayı öneriyordu.

Düşük güç modu ile de yaklaşık 7:00 – 23:00 arası bir kullanım sağladı. Ancak normal bir kullanımda günlük düzenli olarak şarj edeceğinizi unutmayın.

Fakat artık kablosuz şarj avantajınız bulunuyor. Kablosuz şarj şu an metal gövdeler vasıtasıyla çalışmıyor, bu nedenle bunu gerçekleştirmek için farklı bir malzemeye geçilmesi gerekiyordu ve Apple süper camı seçti.

iPhone 8, en sık kullanılan Qi kablosuz şarj standardını destekliyor.

Birkaç araba üreticisi kabinin içinde kablosuz şarj alanlarını dahil etmeye başlamışken, McDonalds ve Starbucks‘ın restoranlarındaki bazı alanlarda da sıklıkla bulunacaktır.

Kesinlikle şarj etmek için uygun bir yoldur ve sadece telefonu pede yerleştirmeniz yeterlidir. iPhone 8’in ayrıca kutuda kablosuz şarj ped’i bulunmuyor; bu ek bir ücret ödemeniz gerekeceği anlamına geliyor.

Apple, Belkin ve Mophie’den iki adet AirPower destekli şarj pedi sunuyor; bunların, her biri $ 59.95 fiyat etiketine sahiptir. Aslında pek de ucuz sayılmazlar.

Apple’ın onayladığı pedlerin daha yüksek bir gerilim (7.5w) sunduğuna dikkat etmek gerekiyor. Ayırca sadece Qi’yi desteklediklerinden emin olun.

Kamera

iPhone 8 inceleme - kamera

 • 12MP fotoğraf makinesi iyi sonuçlar veriyor ve kullanımı kolay.
 • iPhone 7 ile aynı kamera deneyimi, yeni (minör) video özellikleri

Kağıt üzerinde, iPhone 8’deki 12MP arka kamera, tıpkı ekranda olduğu gibi, selefinden farklı değil.

Yani aynı f/1.8 diyafram, 5X dijital zum, optik görüntü sabitleme ve iPhone 7’nin Canlı Fotoğraf desteği elde edersiniz.

Ancak, iPhone 8 artık saniyede 60 kare (fps) 4K video çekebiliyor ve şimdi sadece 720p yerine 1080p’de (Full HD) 240fps yavaş çekim kaydı sunuyor.

Bu iyileştirmelerin önemini biliyoruz fakat, iPhone 8 ve iPhone 7 kameralar arasında gerçekten çok fazla bir şey yok. İki telefonda dad neredeyse tamamen aynı çekim deneyimine sahip olacaksınız.

Tüm iPhone kameraları için büyük bir artı noktası kullanımı kolaylığı ve bu iPhone 8 ile hiç de farklı değil.

Kamera uygulaması basit ve ayarları en aza indirgenmiş arayüzü ile devam ediyor. Belki de en büyük artılarından biri.

Fotoğraflar iyi bir ayrıntı seviyesi ve renkli bir görüntü sunuyor ve Instagram dostu kare moduna anında erişebilmek için yanlamasına kaydırabilme yeteneği şüphesiz güzel görünüyor.

Düşük ışık performansı çok iyi değil, ancak bazen düşük ışıklı çekimlerde yüksek ayrıntı seviyesi sağlamak için kameranın otomatik odaklama yaptığını fark edebilirsiniz.

iPhone 8 ile çekildi!

Bu özelliği düzgün kullanırsanız iPhone 8 bazı etkileyici düşük ışık çekim üretebilir.

iPhone 8’deki kamera uygulamasının basitliğiyle ilgili tüm olumlu sonuçların yanı sıra, iPhone’ların önceki yinelemelerinden de aynı ayrıntıları taşıyor.

Bu arada kamera uygulamasında video moduna geçtikten sonra ve çekim yapacağınız çözünürlük ve fps’leri söyleyecek bir menü hala bulunmuyor. Uygulamadan çıkıp Ayarlar > Kamera’ya giderseniz, video kaydının varsayılan olarak 30fps’de 1080p’ye ayarlandığını göreceksiniz.

Alt kısmında 60fps seçeneğinde 4K başlıklı altı farklı çözünürlük / fps kombinasyonu bulunuyor. Ayrıca, sayfanın alt kısmında, her kombinasyonda bir dakika film alanının ne kadar yer tutacağını bildiren bir not görüyorsunuz.

Apple, 60fps’de 4K ve bir dakikalık videonun yaklaşık 400 MB boş alanı kullanacağını iddia ediyor; bu yaklaşık 3.5 dakikalık bir klibin 1.3GB’lık kapasiteye denk geldiğini gösteriyor.

4K kayıt yapıyorsanız depolama alanınıza göz atabilirsiniz. Eğer 64 GB iPhone 8’i satın aldıysanız ve iOS 11 yaklaşık 7 GB kullanıyorsa, hızlı bir şekilde alan tükenebilir.

Bu arada, ön tarafta, Snapchatters ve FaceTimers iPhone 7’deki gibi aynı 7MP kamerayı kullanıyor, Full HD video kaydı ve selfielerinizi aydınlatmak için bir ekran flaşı sunuyor.

Bu, geniş açı ile arkadaşlarınızla ve ailenizle görüntülü sohbet için yeterli değildir ve Apple’ın yeni bir şey yapmadığından eksi puan olarak algılıyoruz.

İşletim Sistemi

iPhone 8, Apple’ın yeni iOS 11 işletim sistemini çalıştırır; bu sayede yenilenmiş kontrol merkezi, bazı ek özellikler ile birlikte daha stabil bir işletim sistemine sahip oluyorsunuz.

iPhone 8’de Apple’ın yepyeni A11 Bionic çipi de var. Bu Apple, akıllı telefonlar için bir ilk (altı çekirdek var) Apple ilk kez bir 6 çekirdek işlemci kullanıyor. Android telefonların çoğunda artık 8 çekirdek işlemci kullanılıyorken Apple’ın bu hareketi çok olumlu karşılanabilir.

Bununla birlikte uygulamalar daha hızlı yüklenir, oyunlar düzgün çalışır ve çok görevli işlemler iPhone 7’de olduğu kadar iyidir. iPhone 8’in performansıyla ilgili herhangi bir şüphemiz yok.

Buna göre, daha ağır uygulamalar söz konusu olduğunda çok daha yetenekli ve örneğin iPhone 7’den daha uzun süre stabil bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerekiyor.

Wifi, Bluetooth, müzik çalar ve daha pek çok özelliği iOS 11’deki güncellenmiş Kontrol Merkezine dahil edebilir ve ayarlar menüsünden istediğiniz seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

Yine de iOS 11, yıllardır iOS platformunu rahatsız eden temel sorunlardan bazılarına hala sahip.

Ekranın sol üst köşesindeki geri düğmesi, Apple’ın daha geniş ekranlı cihazlarındaki sağ elini kullanan kullanıcılar için kullanıcı dostu değil.

Apple Pay, mağazaları, aktarma merkezleri ve teknolojiyi kabul eden diğer yerlerde temassız ödeme yapmanızı sağlayarak desteklenmeye devam eder ve belirli web sitelerinden çevrimiçi satın almak için Touch ID parmak izi tarayıcısıyla birlikte çalışır.

Online olarak ödeme yapmaya çalıştığınızda kart ayrıntılarınızı doldurmaya yardımcı olur ve daha da önemlisi gerçekten iyi çalışıyor.

Kulaklık girişi hâlâ mevcut değil. iPhone 7 ile kaldırılan 3.5mm kulaklık çıkışını beklemenin artık bir anlamı yok. Muhtemelen önümüzdeki tüm modellerde artık kulaklık çıkışı bulunmayacak.

Telefonun alt kısmındaki Lightning, iPhone 8’deki tek fiziksel bağlantı noktası. Apple’ın Kutudaki Lightning-3.5mm adaptörü Lightning çıkışlı EarPod’u içerdiğini hatırlatalım.

Kablosuz şarjın gelmesi potansiyel olarak işleri biraz daha kolaylaştıracak.

AR (Arttırılmış Gerçeklik)

IOS 11’in en büyük ilerlemelerinden biri de Apple’ın artırılmış gerçeğe (AR) girmesidir. iPhone 8’deki ekran ve kamera aracılığıyla, gerçek dünyayı dijitalle birleştirerek eğlenceli ve eşsiz ekran üstü deneyimler sunar.

Özellik, iPhone 8’e özel değil, aynı zamanda iPhone X ve 8 Plus ile birlikte AR da tüm diğer iPhone’larda iOS 11 yükseltmesiyle elde ediliyor.

O halde iPhone 8’i satın almanızı sağlayacak bir özellik değil, fakat yine de meraklıları için iyi bir özellik sayılabilir.

Bunun temel nedeni, Apple’ın A11 yongasetinin yanında eklediği yepyeni GPU. (Apple, iPhone 7 üzerinde % 30 daha iyi bir performans sergiliyor).

AR deneyimlerinin daha zengin hale gelmesi ve iPhone 8’in size daha iyi bir deneyim sunma gücüne sahip olacağı, daha fazla talep edileceği anlamına gelebilir.

Şimdilik, App Store’daki AR uygulamaları biraz kısıtlı. Ancak App Store, Google’ın Play Store’a kıyasla yeni teknolojiyle daha erken buluşuyor.

iPhone 8 inceleme - AR

Şu anda App Store’un ‘AR oyunları’ bölümünde 20’nin üzerinde oyun var, bunlar ücretsiz ve ücretli eğlence paketleri seçeneği sunuyor. Apple, iOS 11‘in AR gündemini devam ettirdikçe ve daha fazla geliştiriciyi teşvik ederek, bu sayı önümüzdeki aylarda artacaktır.

Favorilerimizden bir tanesi Tamagotchi fikrini AR dönemine getiren AR Dragon‘tır; Küçük bir ejderhayı besleyip büyüteceğiniz bir arttırılmış gerçeklik uygulaması.

Küçük ejderhaları evde sehpanın üzerinde göstererek çocuklarınızı etkilemek için basit bir oyundur, ancak şimdilik fazla detay bulunmamaktadır. Bazıları için sadece bir heves olarak bile görünebilir.

Oyunlar geliştikçe önümüzdeki yıl değişebilir, ancak şu an için çok kısıtlı bir özellik denebilir.

Özet

iPhone 8 adının sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu aslında iPhone 7S, 2016’daki 4.7-inç iPhone 7’nin artan az gelişmiş versiyonu. Burada birkaç eklemeler var, ancak gerçekten sevinecek hiçbir şey yok.

iPhone x alma nedenleri AR

iPhone 8 hala mükemmel bir akıllı telefon. Üstün, güçlü ve harika bir kamera ve zengin bir uygulama özellikleri var. Ortalama bir iPhone kullanıcısı için bütçeye uyabilir.

Kaputun altındaki ekstra güç, her şeyin ekranda stabil ve sorunsuz çalıştığı anlamına gelir, ancak zaten hızlı olan iPhone 7’den daha fazla değildir ve cam arka tasarım güzel ve kablosuz şarj özelliğini sunuyor.

Fakat iPhone X’in varlığı, 8’in şahane bir telefon olma şansını mahvetti. Evet, eğer bütçenizin biraz daha üzerine çıkmak isterseniz çok daha iyi bir tasarım ve yeniliğe sahip iPhone X doğru bir seçim olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here