iPhone Geri Dönüşüm Süreci ve Daisy

0
15
Eski iPhonelar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Apple‘ın satılamayacak iPhone ürünlerini ne yaptığını hiç düşündünüz mü? CNET bugün, Teksas’ın Austin eyaletindeki 9,000 metrekarelik Apple deposunu, ölü iPhoneların parçalarını geri dönüştürmek için kullandığını bildirdi. Bu depoda, 15 farklı iPhone modelini saatte 200’e kadar sökebilen ve aşağıda videosuna yer verdiğimiz Daisy adında bir robot var. iPhone parçalarını geri dönüştürmek için Daisy’yi kullanmanın yanı sıra, Apple, teknolojisini başka şirketlere de lisanslamayı planlıyor. Yani, robot için bir patent aldıktan sonra.

Apple, Lisa Jackson tarafından belirtildiği gibi ürünlerini geri dönüştürülmüş malzemelerden üretme hedefine sahiptir. Jackson, Apple’ın çevre, politika ve sosyal girişimlerden sorumlu başkan yardımcısıdır. Şirket, 1,5 milyarıncı iPhone’unu bu yıl teslim edecek.

Bu birimlerin çoğu sonunda Daisy tarafından parçalanacak. Jackson, Apple’ın geri dönüştürülmeden önce en azından iki ya da üç sahibine hizmet edecek kadar hayatta kalabilecek şekilde dayanıklı yaptıklarını belirtiyor. Şirketin görmek istemediği şey, yeni bir iPhone çıktığında hemen onu satın alınıp bir önceki iPhone’un çekmeceye atılması. Belirttiği gibi, “Bir iPhone’da 100den fazla öğe var ve onları zincire nasıl tekrar dahil edebileceğimize bakıyoruz.”

“Cihazınızla işiniz bitebilir ancak yine de halâ şansı var. Eğer iyi durumda ise, yeni bir sahibine gitmesine yardımcı olabiliriz. Olmazsa, geri dönüşüm ortağımıza göndeririz. Böylece değerli materyalleri koruyabilir ve dünyadan daha az şey alabiliriz. Ve eğer bir iPhone’sa, içindeki kaynakları verimli bir şekilde geri kazanabilecek olan demontaj robotumuz Daisy’ye gidebilir”- Apple

Şu anda, Daisy tarafından kurtarılan iPhone pilleri, yeni birimlere pil üretmek için kullanılan kobalt için geri dönüştürülüyor. Bileşenleri mantık tahtalarına monte etmek için kullanılan lehim, %100 geri dönüştürülmüş kalay ile yapılan lehimdir. Ve Apple’ın geri dönüştürülmüş iPhone’unuzdan kurtarabildiği alüminyum, MacBook Air’inizdeki alüminyum olarak karşınıza çıkabilir. Daisy bir iPhone ekranını, pilini, mantık kartlarını, sensörleri, vidaları ve kablosuz şarj bobinini çıkarabilir. Geri kalan ise alüminyum şasidir.

Apple, iPhone Yükseltme Programı kullanıcılarıdan düzenli olarak kullanılmış iPhone akışı sağlıyor

Apple iPhone Geri Dönüşüm Stratejisi
Apple iPhone Geri Dönüşüm Stratejisi

Samsung‘un Galaxy S10 serisi için %100 plastik içermeyen bir kutu kullandığını söylemiştik. Ek olarak, Samsung, televizyonlarından, ev aletlerinden (buzdolaplarından, yıkayıcılarından ve kurutucularından geri dönüştürebileceği tüm metalleri düşünün) birçok malzemeyi geri kazanabilmektedir. Hem Samsung hem de Apple “kapalı döngü” geri dönüşümü olarak bilinen şeyi geliştirmek istiyor. Bu, hem Apple hem de Samsung’un daha önce kullanılmış cihazları alacağı, onları “olabileceği en iyi” duruma getirecekleri ve satacakları anlamına geliyor. Veya cihazlar geri dönüştürülecek ve bazı materyallerin tekrar kullanılabilir hale getirilecektir.

Apple’ı iPhone modellerinde yenilemek için kullandığı Daisy çok pahalıya mal oluyor. Robot, şirketin bakır, kobalt ve tekrar kullanılabilen diğerleri malzemeleri kurtarmasına yardımcı oluyor. Geçen yıl, Apple müşterilerinden 9 milyon iPhone aldı. Bunlardan 7,8 milyonu yenilendi ve 1,2 milyonu Daisy tarafından demonte edildi. Apple, tüketicilerin artık kullanılmayan iPhone birimlerini göndermelerini sağlamaya çalışıyor.

Apple’ın bu geri dönüşüm programı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here