iphone se vs 6s

iPhone SE'de 3D Touch yok

Hem güçlü, hem de ufak bir telefon ismi söyleyebilir misiniz? Son Apple etkinliğini ve haberleri takip ettiyseniz, muhtemelen aklınıza iPhone SE gelecektir. iPhone SE, hem iPhone 6s‘in gücünü, hem de iPhone 5s’in kasasını bir araya getiriyor. Üstelik daha ufak ve ucuz. Hem de A9 çipset ile 12 megapiksellik Apple amiral gemisi kamerasına sahip. Peki, iPhone SE ve iPnone 6s arasındaki farklar neler?

1. iPhone SE’de 3D Touch yok

4 inçlik retina ekranla gelen iPhone SE sadece küçük değil, aynı zamanda teknik olarak da başarılı. Buna rağmen iPhone 6s’de tanıtılan 3D Touch teknolojisine sahip değil. Bu da demek oluyor ki, iPhone SE dokunma sertliğinizi, tuşlara basış hassasiyetinizi algılayamıyor. Yani içine girmeden mesajlarınıza, web sayfalarına ve e-postalara bakamayacaksınız.

iPhone SE touch id

2. iPhone SE’de eski, ilk nesil Touch ID sensörü var

Her ne kadar Touch ID ile parmak izinizi okuyabilse de, iPhone SE’nin parmak izi sensörü iPhone 6S ile kıyaslandığında daha yavaş kalıyor. Çünkü yeni parmak izi tarayıcısı daha hızlı okuma yapabiliyor. Küçük bir fark ama yine de fark var.

iPhone SE'nin ön kamerası daha kötü

3. iPhone SE’nin ön kamerası daha kötü

Her ne kadar iPhone SE’nin arka kamerası çok iyi olsa da, aynı şeyi selfie çekmeyi sevenler için söyleyemeyiz. Telefonun önünde, Apple’ın eski 5 megapiksel F2.4 kamerası yer alıyor. iPhone 6s’te yeni model, 5 megapiksel F2.2 kamera mevcuttu. İyi selfie çektiğini söyleyebiliriz ama yine de iPhone 6s kadar başarılı sonuç vermiyor.

128GB'lık kapasite seçeneği yok

4. 128GB’lık kapasite seçeneği yok

Uygulamalar, oyunlar, müzikler, fotoğraflar ve filmler. Bunların hepsi depolama alanını dolduruyorlar ve iPhone 6s’te 128GB’lık sürüm de vardı. iPhone SE’de ise sadece 16 ve 64GB seçnekler var. Yani biraz daha tutumlu kullanmak gerekecek.

Taptic Engine yok

5. Taptic Engine yok

iPhone 6s’te, sanki gelecekten gelmiş gibi olan Taptic Engine adlı bir titreşim motoru vardı. Eski tiplere göre, bu tepkimelere daha hızlı geri dönüş veriyordu. Yeni tanıtılan 4 inçlik iPhone SE’de ise bu teknoloji kullanılmamış.

iPhone SE'de daha iyi batarya var

6. iPhone SE’de daha iyi batarya var

Her ne kadar iPhone SE bataryası ne kadar dayanıyor tam bilmesek de, içindeki pil hücrelerine bakarak iPhone 6S’e göre daha uzun gideceğini söyleyebiliriz. Üstelik ekran boyutu da ufak ve bu da performansı artıracak. iPhone SE’nin 13 saate kadar web deneyimi sunacağı söyleniyor. Bu rakam iPhone 6s modelinde 11 saatti.

LTE Advanced ve MIMO antenleri yok

7. LTE Advanced ve MIMO antenleri yok

Her ne kadar LTE yani 4G olsa da, gelişmiş teknoloji olan LTE Advanced iPhone SE’de bulunmuyor. Bu teknoloji ilk olarak iPhone 6s ve başka markalarda karşımıza çıkmıştı. Ek olarak, Wi-Fi radyosu için MIMO antenleri de mevcut değil. Teorik söylemek gerekirse, iPhone 6s daha uzak mesafelerden Wi-Fi bağlantısı sağlamada daha başarılı.

iPhone SE ve iPhone 6s Arasındaki Farklar konumuzu sosyal medyada paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca apple telefon karşılaştırma yapabilir, aralarındaki farklara teknik açıdan da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here