Ana Sayfa Teknoloji Haberleri İran Ulusal Veri Ağını Duyurdu!

İran Ulusal Veri Ağını Duyurdu!

-

İran, ilk ulusan veri ağının duyurusunu yaptı. İran’ın yeni veri ağı, ülkedeki yerel merkezlerde dahil olmak üzere mevcut internet hızını 60 kata kadar yükseltebilecek.

İran’ın, 2005 yılında ulusal bir veri ağı kurma adına çalışmalara başladığı söylentisi gündeme oturmuştu.

Aradan geçen yıllardaysa sisteme dair bir açıklama yapmayan İran, gün itibariyle ilk ulusal veri ağının duyurusunu yaptı.

İran, yüksek hızlı fiber optik hatlar ile yerel ve merkez bölgelerde mevcut olan internetin 60 kata kadar daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacak projenin ilk adımını böylece tamamlamış oldu.

İstikrarlı ve güvenilir bir şekilde ülke ekonomisi çerçevesinde kalkınma planlarını devam ettiren İran, Mart 2017 tarihinde bahsi geçen projeyi tamamlayarak mevcut internet çözümünden 60 kata kadar daha hızlı bir internet sunmaya çalışacak.

Uzmanlar, nükleer kapatma anlaşması dahil olmak üzere sınırlanan İran yatırımlarının, söz konusu proje ile beraber kalkışa geçebileceğini söylüyor. Nitekim, İran’ın yeni geliştirdiği ulusal veri ağı, kötü amaçlı yazılımların ülke güvenliğini tehdit etmesini de engelleyecek.

İran’ın siber savunma sistemi olarak hizmet verecek sistemin oldukça güvenilir bir çözüm olduğu söyleniyor. Stuxnet olayındaki gibi daha önceki süreçlerde birçok hack grubu, ülkede faaliyetlerini gerçekleştirmeye çalışmışlardı. İran, kendi veri ağı sistemlerinde başka yabancı bir şirketin inisiyatifinin olmayacağını da belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here