cep telefonu

Cep telefonları için yaşanan en önemli sorunlardan birisi de sıvı temasıdır. Bu tür durumlarda, telefonların özelliğine bağlı olarak telefonlarda sorun yaşamak muhtemeldir. Bazı modellerde sıvı temasına karşı özel korumalar bulunsa da satışta bulunan pek çok cihazda böyle bir özellik bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda yapılacak ilk hamleler ile telefonu bu ıslanmadan kurtarmak mümkündür.

 

telefon

Bu tür durumlarda suya düşen bir telefonu ne kadar çok çabuk sudan çıkartırsanız telefonu kurtarma ihtimaliniz de artacaktır. Sudan çıkartılan telefon için ilk yapılacak ve en önemli olan telefonun bataryasını çıkarmaktır. Böylece telefon içerisindeki olası kısa devre ve elektrik kapatılacaktır. Bunun ardından telefonunuzdaki sim kartı ve hafıza kartı gibi harici donanımları da çıkarmanız gerekir. Bunun ardından havlu bir kağıt ile kurulayarak telefonunuzu 2-3 gün kadar bekletmeniz gerekir. Bu günlerin sonucunda ise telefonunuza bataryanızı takarak test edebilirsiniz. Telefonun su ile temasında yapılacak başka yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlar arasında telefonu soğuk hava akımına maruz bırakmaktır. Bunun için klimayı kullanmanız kolaylık sağlar. Soğuk hava sayesinde telefon daha kısa sürede kuruyabilir. Ayrıca telefonu tamamen pirinç ile kaplı bir kap içerisine gömmek de etkili yöntemlerden birisidir.

Telefon ile yaşanan bu tür sorunlarda bu işlemler yapılarak telefonu kurtarmak mümkündür. Bu tür durumlarda hiç yapılmaması gereken telefonu saç kurutma makinesi vs. ile kurutmaya çalışmaktır. Sıcak hava, telefon içerisindeki donanımlar için oldukça zararlıdır. Bu nedenle bu tür yöntemleri tercih etmemeniz gerekmektedir. Belirtildiği gibi telefonunuzu sudan çıkararak parçalarına ayırıp, sudan arındırmaya çalışmak yeterli olacaktır. Bu konuda yaşanan sorunlarda özellikle garanti kapsamında olan telefonlar için üretici firmadan yardım talep edebilir ve telefonunuzu sorunsuz hale getirebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here