Foxconn-Sharp

Dünyanın en ünlü elektronik imalatçılarından olan Çinli Foxconn kesenin ağzını açtı ve Japon teknoloji devi Sharp’ ı  5.6 milyar dolarlık teklifi ile kendi bünyesine katacak.

İki dev şirket arasında geçen kıyasıya pazarlık nihayetinde Çinli Foxconn Şirketinin ilk teklifi olan 5,3 milyar dolar 5,6 milyar dolara yükselince son teklif Japon Sharp tarafından kabul edildi. Tayvan merkezli olan ve çok uluslu bir şirket konumunda bulunan Foxconn, iPhone, iPad, Playstation ve Xbox gibi tüm dünyada pazarı olan birçok teknolojik cihazın üreticisi olarak da biliniyor. Aynı zamanda Foxconn, Çin’in en büyük ihracatçıları arasında zirveye oturmuş vaziyette duruyor.

foxconn

Haberlere göre, işin ilginç yanı ise Japon hükümeti tarafından desteklenen ve Foxconn’a rakip olarak Sharp’a teklif veren şirketler arasında Innovation Network of Japan Şirketi de yer alıyordu.

JAPON HÜKÜMETİ YABANCILARA, ÖZELLİKLE EZELİ RAKİBİ VE DÜŞMANI OLAN ÇİNE SATILMASINI İSTEMİYORDU …

Halen dünya genelinde 50 bin çalışanı bulunan Sharp, kendi markası ile televizyon ve tablet başta olmak üzere çeşitli görüntüleme cihazları üreten bir teknoloji firması. Japon Hükümet yetkilileri, satış görüşmeleri öncesinde yaptıkları açıklamalarda birçok Japon markasının da tedarikçisi konumunda olan Sharp’ın yabancı bir şirkete satılmasını istemediklerini duyurmuşlardı. Satış işleminin başlamasındaki ana nedenlerden biri de, Sharp‘ ın 2015 yılı Nisan – Kasım ayları arasında 918 milyon dolarlık zarar açıklamış olması sayılabilir zira şirketin karını bırakın zarara doğru gitmesi gösterilebilir.

Sharp_Head_Office

SHARP’ IN TÜRKİYE’DE ÇORLU’ DA DA FABRİKASI VAR…

Şirketin Çorlu’da kurulu 14 bin metrekarelik üretim alanı bulunan bir fabrikası da mevcut. Satış gerçekleşir ise Sharp‘ın yeni sahibi olacak olan Foxconn‘un böylece Malezya’dan Brezilya’ya Macaristan’dan Çek Cumhuriyeti’ne varıncaya kadar dünyanın her birçok ülkesinde üretim yapan fabrikası bulunacak. Çin Hükümeti etkisinde olabilecek olan şirketin Çin harici ülkelerdeki fabrikaları şimdiden Çin’ e taşıyıp taşımayacakları kesin değil ama taşınması söz konusu olabilir. Sebep ise maliyet fazlalığı olarak lanse edilebilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here