5G

Herkesin bildiği gibi maalesef 4G teknoloji henüz ülkemizde kullanılmıyor. Bu teknolojiyle ne zaman kavuşacağımız da sır gibi saklanıyor. Geçtiğimiz sene 2014’ün başlarında 4G’ye geçeceğimiz söylenmişti. Ancak 2014’ün yarısına geldiğimiz şu günlerde bu konu hakkında bir gelişme maalesef göremedik. Bunun yanı sıra Japonya’da 10Gbps internet hızını getiren 5G testleri çoktan başladı bile.

Daha önce Güney Kore’de 5G için çalışmalara başlayan Samsung’un yanı sıra, Nokia, Ericsson, Fujitsu, NEC ve Alcatel-Lucent gibi teknoloji devi şirketlerle işbirliği yapan Japon operatör DoCoMo, Japonya’da 5G testlerine başladı. İlk etapta nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek frekans bantlarında 10 Gbps’ye varan hızların desteklenip desteklenmeyeceğini test edecek olan şirket, sonrasında ise saha testlerine geçecek.

Samsung Galaxy S6 Edge İncelemesi

Şimdilik ilk tahminler bu teknolojinin 2020 yılında hayatımızın bir parçası olacağı yönünde. Yani 2020 yılında sadece 1 saniye içerisinde filmleri ya da oyunları indirmek mümkün olabilecek. Tabii bu teknolojinin ülkemize ne zaman geleceğini söylemek oldukça güç.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.