Ana Sayfa Teknoloji Haberleri JPEG XS Görüntü Formatı Ortaya Çıktı! Farkları Neler Olacak?

JPEG XS Görüntü Formatı Ortaya Çıktı! Farkları Neler Olacak?

JPEG için yeni bir sürüm yolda. JPEG XS adı ile gelecek olan yeni formatın ayrıcalıkları neler olacak? JPEG XS formatında nasıl farklar sunulduğunu göreceğiz? İşte açıklanan tüm yeni detaylar.

-

Çok sık kullanılan görüntü formatlarından biri olan JPEG, son yıllarda bir hayli sık gündeme gelmeye başladı. Dijital görüntüleri sıkıştırma için kullanıldığını bildiğimiz formatın, PNG ile beraber sektörde neredeyse tek elde olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle son dönemde artan bu ilgiden mi yoksa değişen sistemlerden dolayı mı bilinmez ama şimdilerde JPEG formatının güncelleneceği ortaya çıktı. Elde edilen bilgilere göre format JPEG XS olarak güncellemeler alacak.

Yeni sürüm sonrasında ise standart JPEG kullanılmaya devam edecek. Öyle ki bu sürümün farklı olmasının önemli bir nedeni var. Alan farkının oluştuğunu söylemek yanlış olmaz.

JPEG XS Nasıl Bir Format Olacak?

Geçen hafta içerisinde konu hakkında duyuru gerçekleştiren geliştiriciler, JPEG XS formatının tam olarak ne işe yarayacağı konusunda bilgilendirmeler yapmış durumda. Buna göre yeni formatın özellikle VR görüntülere hitap edeceğinden söz ediliyor. Mevcut formatta VR görüntülerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Karelerde belli oranda gecikmeler yaşandığı için, sanal gerçeklik gölüğünüz ne kadar iyi olursa olsun, bir sura sonra kullanıcıların mide bulantısı sıkıntısı yaşadıkları görülüyor. İşte yeni format tam olarak bu boşluğu dolduracak.

JPEG XS

Yeni format sayesinde, kullanıcı kafasını çevirdiği an, anlık olarak görüntü değişimi sağlanacak ve tepki hızı çok yüksek olacak. Bu sayede herhangi bir mide bulantısı gibi bir durum yaşanmayacak. Bunun dışında artırılmış gerçeklik teknolojileri içinde önemli bir adım atılacağı ve sistemin artırılmış gerçeklik teknolojisi içinde destek vereceği konusunda bilgiler var.

Yeni formatın kısa süre sonra yaygınlaşması bekleniyor. Şimdilik bu formatın başka ne gibi ayrıcalıkları olacağı konusunda ise net  bilgiler yok. Sadece format değişikliğinin AR ve VR teknolojilerine olumlu bir etkisi olacağını söylemek mümkün gibi gözüküyor. Standart görüntü formatlarında da değişen bir sistemle karşılaşıp karşılaşmayacağımızı zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here