Ana SayfaTeknoloji HaberleriKağıt Piller Geliyor

Kağıt Piller Geliyor

-

Bilim insanları, uzaktan bakıldığında sadece bir kağıt parçasına benzeyen bir pil geliştiriyor. Kağıdı küçük bir karbon tüpün içine koyan araştırmacılar, kağıtta enerji saklanmasını sağladılar. Fakat her pil gibi, kağıtta da bir elektrik ileticisine gereksinim duyulunca, araştırmacılar mekanizmanın harekete geçebilmesi için, insan kanı, teri veya idrarının işe yarayabileceğini keşfettiler.

Geliştirilen ince ve küçük bir pil, diğerlerine göre daha esnek bir yapıda. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Doktor Robert Linhardt, kağıt pilin başka alanlarda ve farklı ortamlarda da kullanılabileceğini söylüyor.

Doktor Linhardt, “Cihazı, son derece sert iklim koşullarında da kullanmamıza olanak sağlıyor. Gerçekten onu uzayda da kullanabiliriz, çölde de, kutuplarda da…” dedi.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek . Günümüzde kullandığımız pil ve çeşitli bataryaların çevreye verdiği zarardan dolayı kullanımı şart olmasına rağmen rahatsızlık veriyordu, yeni kağıt pil ile bu durum değişecek gibi görünüyor. Doğaya karışması normal bir pilden çok daha kolay olan kağıt piller kullanıma girdikten sonra çevrenin biraz daha temiz kalacağına inanılıyor.

Yeni kağıt pillerde kullanılan maddeler doğanın dengesini biraz daha korumaya yönelik görünüyor.  Öte yandan kağıt piller kullanım açısından da kolaylık sağlayacağına inanılıyor. Önümüzdeki yıllarda satışa sunulması beklenen kağıt pillerin öne çıkan yönlerinden birisi de çok farklı sıcaklık değerlerinde çalışabiliyor olması. Kağıt pillerin tam olarak nasıl çalışacağına dair kesin bir bilgi olmamasıyla birlikte Türkiye’de satışı ne zaman başlayacak, büyük bir merakla bekleniyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here