Facebok kişilik analizi yapabiliyor.
Facebook, kişilik analizini kişinin yakınlarından daha iyi yapabiliyor.

Son zamanların en çok kullanılan sosyal medya paylaşım sitesi olan Facebook’un, bir özelliği daha keşfedildi. Bu konuda dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olan Cambridge üniversitesinin bünyesinde bulundurduğu kendi araştırmacı ekiplerinin araştırma sonuçlarına göre kişinin, sosyal medya Facebook hesabında yaptığı like, yani beğenilerin analizlerine göre Facebook, beğeni yapan kişilerin kişilik ve karakter analizlerini, akrabalarından daha iyi bir şekilde ve daha isabetli bir şekilde ortaya koymakla beraber, psikolojik yapısını da gözler önüne serebiliyor.

Analizler Oldukça İsabetli

Bu özelliği ile dikkat çeken sosyal medya platformu olan Facebook, bu kişilik ve karakter analizlerini, kişinin sadece akrabalarından değil, ailesinden, hatta eşinden bile daha iyi bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Konu ile ilgili yapılan araştırmaların sürdüğünü belirten Cambridge üniversitesinin bünyesinde bulunan araştırmacılar, geliştirilen yazılıma girilen yetmiş adet beğeni, beğeni yapan kişinin en yakın arkadaşından daha iyi ve daha isabetli bir şekilde kişilik analizlerini ortaya konulabiliyor.

Bununla beraber, kişilik analizlerini Facebook, yüz elli beğeni yapan bir insanın ailesinden daha iyi, üç yüz beğeni girdisi gerçekleştiren bir insanın ise eşinden hem daha iyi, hem de daha isabetli bir şekilde ortaya koyabiliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Cambridge üniversitesi araştırmacı ekipler, “Gelecekte bu yöntemle, duygusal olarak akıllı ve sosyal nitelikleri olan makineler ortaya çıkabilir” şeklinde açıklama yapmışlar ve bu konu üzerinde sürdürülen araştırmalara
devam edileceğini bildirmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here