Ana SayfaTeknoloji HaberleriKlavye ve fare tarih oluyor!

Klavye ve fare tarih oluyor!

-

Bilgisayarların olmazsa olmaz parçası olarak bilinen klavye ve fare donanımları, ODTÜ araştırmacıları sayesinde ortadan kalkabilecek donanımlar haline geldi.

Klavye ve farenin yaptığı görevi ODTÜ araştırmacıları göz hareketleri ile komutları vererek bu donanımların görevini yapan bir teknolojiyi geliştirmeyi başardı. Sistemde, gözün hareketi ile fare imleci bakılan yere gidiyor ve gözle bir saniye kırpma işlemi yapıldığında tıklama görevini, iki saniye kırpma işlemi yapıldığında çift tıklama işlemi yapılıyor.

Ayrıca gözler ile bilgisayarın sanal klavyesini açarak arama yapabilmek de mümkün. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, araştırma görevlisi olan Mehmet Dönmez ile beraber geliştirmiş oldukları bu teknolojiyi şöyle anlatmaktadır.

“Gözünüzü hareket ettirdiğinizde ekrandaki fare oku, göz nereye bakıyorsa oraya hareket ediyor. Gözlerinizi bir saniye kırptığınızda tek tıklıyor, 2 saniye kırptığınızda çift tıklama hareketini yapıyor.

klavye mouse

Böylece bilgisayarı elinizle kullanırken fareye ya da klavyeye dokunurken yapılan hareketlerin hepsini sadece gözlerle gerçekleştirebiliyorsunuz. Sanal klavyeyi açıp harflerin üzerinde gözünüzle gezinip yazı yazabiliyorsunuz ya da bir websitesini açtığınızda, buradaki ilgili bağlantılara tıklayarak ilgili sayfaya gidip bilgisayar üzerindeki tüm kullanım işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.” şeklinde konuşan Prof. Dr. Çağıltay; bu projeye başlamadan önce amaçlarının boynundan aşağısı felçlileri bilgisayar kullanmaya teşvik ve olanak sağlamak için olduğunu belirtti.

TÜBİTAK’dan destek alarak geliştirdikleri bu teknoloji sayesinde fare ve klavye kullanımı ortadan kalkmakta olduğunu; tarihi bir başarı olduğunu söylemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 Yorum

  1. Bizim ülkemizde böyle haberler teknoloji daha yapım aşamasındayken yayınlanır , yayınlanır yayınlanmasınada daha sonra bu üründen bir daha haber alınamaz seri üretime geçebilecek gücümüz yok göründüğü kadarıyla aslında vardır belkide bazılarının işine gelmiyordur diye bu teknolojilerimizin önüne geçiyordur ne diyeyim inşallah bu haber doğruluk niteliğini taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here