Korsan olarak İnternet de en çok indirilen diziler…

Ama nereye kadar böyle devam edecek ! 

İnternetin derya olduğu kullanıcıları tarafından gayet iyi bilinir. İnternette dosya aramak denizde balık tutmaya benzer ki nerede ne tür balığın yaşadığını bilirsen aç kalmaz ve istediğin balığı yakalarsın.

Korsancılık demesek ?

game_of_thrones

Hepiniz fark etmişsinizdir sinemaya gelen film bazen günü geçmeden bazen de bir hafta içinde İnternet ortamına düşüverir. Hele ki Türkiye’den önce başka ülkelerde vizyona girip de 3-5 ay sonra Türkiye’de vizyon olan filmlerin orjinalini seyretmek çok kişiye nasip olmuştur. Tv şirketleri yayınladıkları dizileri kendi portallarında bedava olarak İnternet kullanıcılarının kullanımına sunarken dev prodüksiyon gerektiren dizilerde ise durum farklı.

Film şirketleri ve dizi yapımcıları telif hakkı doğrultusundunda İnternet yayınlarından da kazanç sağlamak amacıyla ki milyonlarca kullanıcıyı düşündüğünüzde çok büyük bir para trafiği dikkat çeker, dizilerini ücretsiz kullanıma izin vermediler. Ancak umduklarını bulamayıp hüsrana uğradılar.

Yayınları ile pahalı bir kanal olan HBO, yayınladıkları dizileri aylık 15 USD gibi bir bedel karşılığında üyelik gerektiren HBO Now adı altında içerik sağlayıcıyı kurmuş ve dizileri kullanıcılarının hizmetine sunmuş ise de talep görmedi desek yerinde olur.

Dünyada korsan dizi olarak en çok Game of Thrones indirilme rekorunu elinde tutuyor. İkinci sırada ise 6,9 milyon kez indirilen The Walking Dead ve arkasından gelen The Big Bang Theory ise 4,4 milyon indirmeyle üçüncü sırada yer alıyor.

Thrones’un Unbowed, Unbent, Unbroken bölümlerinin sadece tek bir günde 3,5 milyon kez indirildiği dizi, 258.131 kişinin online olarak torrent üzerinden paylaşmasıyla tüm zamanların da korsan rekorunu kırmış oldu.

Reklamların dizi içeriğinden ayrıştırılarak yayınlandığı korsan İnternet dizileri genele bakıldığında mevcut tv seyircisinin sayısını geçtiği, reklamla ayakta duran tvlerin ise izleyici kayıplarına engel olamadıkları görülmekte. Üstelik son dönemlerde popüler olan şovların da korsan olarak indirilmeye başlandığı görülse de tvlerin bu gelişmeler karşısında ne gibi tedbirlere baş vuracağı bilinmemekle beraber kazanan yine İnternet kullanıcışarının olacağı aşikar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here