Ana SayfaİncelemeKüçük Dev! - Canon EOS 200D İnceleme

Küçük Dev! – Canon EOS 200D İnceleme

Kompakt fotoğraf makinesi boyutlarında olan 200D, başlangıç seviyesindeki modelleri hedef alıyor. Yine de, fotoğraf severler için detaylı özelliklere sahip.

-

DSLR modelleri genelde kaba, büyük ve profesyonel kullanıcılara hitap eden ürünler olarak bilinir. Canon EOS 200D ise bu konuda ezberleri bozan bir model olarak karşımızda.

Kompakt fotoğraf makinesi boyutlarında olan 200D, başlangıç seviyesindeki modelleri hedef alıyor. Yine de, fotoğraf severler için detaylı özelliklere sahip. 2013 yılında çıkan 100D modelinin yerine geçen EOS 200D, DSLR ve aynasız makinelerin kesiştiği noktada duruyor. Her ne kadar bir DSLR olsa da, aralarında çok açılı LCD dokunmatik ekran, ekran üzerinden hızlı odaklama yapan Dual Pixel AF sisteminin de yer aldığı özellikleri ile aynasız makinelere de bir alternatif oluyor. 2500 TL’nin biraz üstünde bir fiyatı bulunan makine, fiyatının karşılığını verebiliyor mu? Canon EOS 200D inceleme konumuzda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Canon EOS 200D Tasarım

Canon 200D dışardan bakıldığında diğer DSLR modellerinden farklı bir görünüşe sahip değil. Fakat 122.4×92.6×69.8mm’lik boyutları ve 453 gr ağırlığıyla, standart bir DSLR’dan daha zahmetmiz ve rahat biçimde taşınabilir ve kullanılabilir.

Fakat diğer Canon DSLR kameralarından daha farklı olan tuş yerleşimiyle bu makine daha zahmetsiz bir kullanış sunuyor. Av+/-, ISO, Q Set düğmeleri aynı anda M, Av, P, Tv seçeneklerine sahiplik yapan halka cihazın üst kısmında bulunuyor. Bunların yeni başlayan kişilerin kafasını biraz da olsa karıştırabilir. Deklanşör tuşu ise bu kontrollerin en önünde, işaret parmağınızla kolayca erişip çekim yapabileceğiniz bir noktaya konumlandırılmış. Açma kapatma düğmesi de üstte kontrollerin bulunduğu bölümde yer alıyor.

EOS 200D küçük boyutlu bir DSLR olmasına rağmen, kabzası kolayca kavranıyor ve çekim yaparken pek sıkıntı vermiyor. Kabza kısmındaki deri kaplama, makinenin elden kayıp gitmesinin önüne geçiyor.

Kabza tarafında yer alan kenarda, arkasında USB ve HDMI girişlerini içeren plastik giriş kapağı yer alıyor. Karşı tarafta yer alan kenardaysa uzaktan kumanda ve mikrofon girişlerini görebiliyoruz. SD kart ve pil yuvası alt tarafta bulunurken, yine bu alanda tripod bağlantı yuvası da konumlandırılmış. Üstte, vizörün uzantısı olacak şekilde açılır flaş bulunuyor.

Arka tarafta döndürülebilir LCD ekran büyük bir alanı kaplıyor. Ekrandan kalan bölümlere de çeşitli düğmeler konulmuş. Hemen üst tarafta vizör yer alıyor. Ön tarafta, çıkarılabilir lensin sol kenarındaki kısmındaysa flaş düğmesi yerini almış. Dikkatli gözler, açılır flaşın sol tarafındaki küçük bağlantı düğmesini de görmüşlerdir. Bu düğmeyi kullanarak hızlı bir şekilde kablosuz bağlantıyı başlatabiliyorsunuz. Küçük yeşil renkli LED lamba yanıp sönmeye başlayınca Wi-Fi bağlantısının aktif olduğunu görüyorsunuz. Bağlantı kurulduğundaysa lamba sürekli yanıyor.

Küçük Dev! - Canon EOS 200D İnceleme

Canon 200D Vizör ve Ekran

Döndürülebilir ve çok açılı ekranlar genelde EOS serisinin daha üst modellerinde karşımıza çıkıyor. Fakat Canon, EOS 200D’de bu tarz bir ekrana yer vererek kullanıcılar için çekici bir unsur oluşturuluyor. Bu sayede farklı açı ve pozisyonlarda, en iyi kareyi yakalamanız mümkün olacaktır.

Ekranı, canlı izleme tuşunun hemen altında olan, sağ üst kısmındaki çentikten çekerek açabilirsiniz. Ekranı tamamen döndürüp tekrar yerine koyabilir ve canlı görünüm aktif olacak şekilde, standart bas/çek makine gibi kullanabilirsiniz. Ekranı 180 derece çevirebilir, daha sonra da yatay eksende açısını düzenleyebilirsiniz. Böylelikle diz çökmeden veya farklı pozisyonlar almadan, istediğiniz çekimi alabilirsiniz.

3 inç boyutundaki dokunmatik ekran, 1.040.000 noktalı çözünürlük sunuyor. Canon, dokunmatik kontrolü çok iyi değerlendiriyor. Sezgisel kullanıcı arayüzünde ve rahat anlaşılır kontrollerde dokunmatik hareketlerden yararlanarak kolaylıkla gezinebilir, kamerayı fiziksel tuşları yerine dokunmatik ekranı üzerinden kontrol edebilirsiniz. Dokunmatik ekranı oldukça hassas, yanlış bir ikona basmanız veya menü ayarına giriş yapmanız neredeyse imkansız.

Dokunmatik ekran, çektiğiniz videoları ve fotoğrafları izlerken de büyük avantaj sağlıyor. Oynatma modundayken yaptığınız çekimleri parmaklarınızla yakınlaştırabiliyorsunuz. Buna ek olarak ekrana çift tıklayarak da fotoğraflarda yakınlaştırma yapabilirsiniz. Oynatma modu açıkken karşınıza çıkacak olan Q düğmesine bastığınızdaysa fotoğrafı yeniden boyutlandırma, döndürme gibi seçenekler karşınıza çıkacak. Her DSLR kullanıcısı dokunmatik ekranı sevmez. Bunun da farkında olan Canon, dokunmatik ekran kontrollerini pasif hale getirme şansı da veriyor.

EOS 200D’nin optik vizörü, görüş alanınn %95’lik kısmını kaplıyor ve 0.87x yakınlaştırma yapabiliyor. Pil seviyesi veya benzer göstergeler de vizörden görülecek şekilde düzenlenebiliyor. Lastik kapak ile vizörün gözünüze rahatsızlık vermesini de engelliyor. Aynı zamanda diyoptri kontrolü de vizörün netlik ayarını gözünüze göre yapmanıza imkan veriyor.

Canon 200D Performans

Canon EOS 200D’nin dokunmatik ekranını kullanarak çekim yapmak, akıllı telefonla çekim yapmaya benzeyen bir deneyim sunuyor. Bu açıdan akıllı telefondan fotoğraf makinesine geçiş yapıp profesyonelliğe yönelmek isteyen kullanıcılar EOS 200D harika bir tercih gibi duruyor. Ekranda bulunan odak noktası işareti ve izlemeli otomatik odak sistemiyle çekilmek istenen objenin odakta kalması daha kolay oluyor. Bu sayede fazla ayarla boğuşmadan, tek bir dokunuşla istediğiniz kareyi alabiliyorsunuz.

Küçük Dev! - Canon EOS 200D İnceleme

EOS 200D’de yer alan Dual Pixel CMOS AF sistemi sayesinde otomatik odaklama gayet hızlı şekilde çalışıyor. Bu açıdan Canon’un EOS M aynasız makinelerine meydan okuduğunu söyleyebiliyoruz. Odaklama türleri fazla karmaşık değil, canlı izleme modunda son derece hızlı ve verimli şekilde işleniyor.

Vizör tabanlı otomatik odaklama sistemi hakkında bilgi vermemiz gerekirse, görüntü alanının merkezine elmas şeklinde yerleştirilmiş, dokuz noktalı odak kurulumunun olduğunu görüyoruz. Odak sistemi tam dizilimde kullanabileceği gibi, kullanıcı tarafından seçilen özel bir nokta da kullanılabilir. Ekran ile çekim yaparken ki kadar hızlı olmasa da, vizör ile odaklama sisteminin de son derece hızlı çalıştığını görebiliyoruz. Vizör alanının yüzde 95 ile sınırlanmış olması, vizörle yapılan çekimlerin verimliliği biraz düşürüyor. Ne de olsa, fotoğrafta vizörde gördüğünüzden daha fazlası yakalanıyor. Bunun çok büyük bir problem olduğunu söyleyemeyiz.

EOS 200D saniyede 5 kare hızında çalışan Burst moduna sahip. Hareketli nesnelerin bust modunda çekimi sırasında hareketin tüm ayrıntılarının gayet anlaşılır şekilde yakalandığını görebilirsiniz. Dokuz noktalı odaklama sistemi mükemmel olmasa da makul derecede net fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor.

Dahili Bluetooth ve Wi-Fi desteği ile SD kartı çıkarma gereği olmadan, yapılam çekimleri paylaşabiliyorsunuz. İster bilgisayara, ister telefona kablosuz bağlantı üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. Canon Camera Connect uygulamasıyla çekimlerinizi akıllı telefonunuza aktarabilir, sonrasında uygulama içinde kırparak Instagram ve benzeri sosyal ağ uygulamalarında paylaşabilirsiniz. Uygulama makineyle bağlantıyı bir defa yaptıktan sonra, tekrar bağlantı kurmak rahat bir şekilde hallediliyor.

EOS 200D oldukça güzel pil performansı sunuyor. Tek bir şarjla 650 çekim gerçekleştirilebiliyor. Bu da rakiplerine kıyasla daha iyi bir seviyede olduğunu ortaya koyuyor. Elbette ki, vizör yerine LCD ile çekim yaparsanız, bu sayı oldukça aşağıya, 260 çekim seviyesine düşecektir.

Küçük Dev! - Canon EOS 200D İnceleme

Canon 200D Video ve Görüntü Kalitesi

Canon 200D’de 24.2 megapiksel APS-C sensör yer alıyor. Bu sayede daha çok detay, dinamik aralık, kalite ve düşük ışıkta yüksek çekim yeteneği gibi imkanları bulunuyor. Aynı anda arka planı bulanıklaştırılmış portre çekimleri de yapabiliyorsunuz. Yaptığımız testler sonrasında 18-55mm set lensinin başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Eğer daha profesyonel çalışmalar yapıyorsanız, uzaktaki nesneleri çekebilmek istiyorsanız, bütçenizi biraz zorlamanız gerekebilir.

200D’nin APS-C sensörüne DIGIC 7 görüntü işlemcisi yandaşlık ediyor. Bu işlemci kameranın hızını ve görüntülerin işlenmesini kontrol ediyor. Ayarlara bağlı olarak, ISO 100 ile 25600 arasında değiştirilebiliyor. ISO, kameranın aydınlatışmış görüntü alabilmek için mevcut ışığı ne ölçüde işlediği ile alakalıdır. Eğer ortamda yeterince ışık yoksa, bu durumda belirli bir seviyeyi geçince gürültü meydana gelecektir. ISO ayarlı dört haneli değerle belirli seviyeye kadar gürültüyü engelliyor. ISO 3200’de dahi renk bakımından doygun sonuçlar alabiliyorsunuz. Fakat bu seviyenin ardından kumlanma çok daha dikkat çekici bir şekilde göze geliyor ve detaylar ortadan kalkıyor. Işık şiddetinin düştüğü durumlarda flaştan yararlanarak durumu telafi edebilirsiniz. Fakat flaş kimi durumlarda renk doğruluğunu düşürüyor, biraz daha suni bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Canon 200D farklı ortamlarda ve ışık koşullarında yapılan çekimlerde doyurucu ve tatmin edici sonuçlar veriyor. Normal şartlarda renk doğruluğu yüksek, parlak ve canlı fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Yalnız parlak güneş ışığı altında bile yapılan çekimlerde kontrastın aşırıya kaçması mümkün olabiliyor, bu da gölgeli alanların daha karanlık görünmesine neden oluyor. Neyse ki, dinamik aralığı modu sayesinde ışık dengeli olarak dağılıyor, gölgeli alanlar rahatça ortaya çıkıyor. Hareketli nesnelerin çekimlerinde de net sonuçlar alabiliyorsunuz. Gece yaptığınız manzara çekimlerinde bulanıklığı az, gürültüsü düşük, detayların iyi çıktığı biçimde kareler yakalamak mümkün. Yukarıda belirttiğimiz gibi, ortamdaki ışık düşükse, bu durumda gürültü artmaya başlayacaktır, buna ek olarak çekilen fotoğraflarda yakınlaştırma yapıldığı da belli oluyor.

Video konusuna geçtiğimiz zaman, Canon 200D ile en fazla 1080p çözünürlükte video kaydı yapılabildiğini görüyoruz. 4K TV’let gittikçe yayılıyor ve bu çözünürlükteki içeriklerin tüketimi de arttı. Burada 1080p yetersiz gibi durabilir. Yine de, EOS 200D ile yapılan Full HD video çekimlerinin gayet uygun olduğunu, durağanlığın yüksek, ses kalitesinin de tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

Canon 200D Özet

Canon 200D’nin Dual Pixel CMOS AF sistemi canlı izleme modunda mükemmel biçimde çalışıyor. Dokunmatik ekran kontrolleri ve çok açılı ekran kullanımı rahatlatıyor. Kolay kullanımlı ve açıklamalı kullanıcı arayüzünü de akıldan çıkarmamak gerekiyor. Bu sayede yeni başlayan kişiler 200D’yi daha rahat şekilde kullanma imkanı sunacaktır. Otomatik odaklama performansı da oldukça iyi, fakat vizörde daha fazla odak notkası olmak daha iyi olurdu.

EOS 200D’nin plastik gövdesine karşın kablonın etrafındaki deri kaplama kullanım kolaylığını ve ergonomiyi artırıyor. Bununla beraber kompakt formu ve bir DSLR’a kıyasla hafif oluşu rahatlıkla taşınmasını ve kullanılmasına imkan veriyor. 4K videonun gittikçe daha revaçta olduğumuz günümüzde 1080p Full HD ile yetinmek zorunda kalmalısınız. Buna rağmen yaptığınız çekimlerin kaliteleri sizi tatmin edecektir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here