Son olarak iPhone 7‘de kaldırılan kulaklık girişinden sonra diğer üretici firmalarının da 3.5mm kulaklık girişini kaldıracağı haberleri ger geçen gün artarken, kulaklık girişi artık olmayacak sorusu gündeme geldi.

Android telefonlar ile başlayan USB-C type teknolojisi bildiğiniz gibi bir çok bağlantıyı tek bir kablo aracılığı ile halletme işlevine sahip. Özellikle HDMI gibi telefon kasalarını çok daha kalınlaştıran bağlantılar, USB-C Type ile beraber tek bir bağlantıya inecek.

Peki bu 3.5mm jack girişi ile ne alakası var dediyseniz eğer, USB Implementers Forum (USB Uygulayıcılar Forumu) tarafından paylaşılan Audio Device Class 3.0 Şartnamesi Android cihaz üreticilerine USB-C bağlantısını ses aktarımı için kullanma imkanı var. Şu an elimizin altında yer alan USB-C Type ses teknolojisi desteklemiyor ama bunu desteklemesi için bir alt yapı hazır.

sound

iPhone 7 üzerinde yer alan lightning kulaklıkları ile USB-C bağlantılı kulaklıkları da yeni Android telefonlarda artık görebiliriz. Peki hem müzik hem telefonu şarj etme işi ne olacak? iPhone buna bir çözüm bulmayı tercih etmese bile kısa süre içerisinde kulaklık jackı destekleyici aparatlar çıktı. Android cihaz üreticileri ise bu soruna çözüm için ikinci bir USB-C Type ekleyeceği yönünde.

kulkalik-girisi-yok

Aslında pil sorunu olmasa telefonlarda şarj sıkıntısı vs gibi sorunlar olmayacak. Fazladan girişlere gerek kalmayacak. Ancak şuan telefonların bataryaları oldukça az bir süre kullanım sundukları için şarj kablomuz her zaman yanımızda yer almakta.

kulaklik-girisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here