lada-vesta

Fiyatı ve görüntüsü ile Dünyanın en çok merak edilen araçlarından biri olmayı başaran Lada Vesta hakkında öğrenmek istediklerinizi sizin için toparlayıp yazdık. Ortaya çıkan bilgileri ile lada Vesta!

Lada Vesta öncelikle Rus markası olması sebebiyle ve fiyatı ile gündeme geldi. Öyle ki belirlenen fiyat dudak uçuklatıcı değil bu kadara da olur mu dedirttiren cinstendi. Beklenen Avrupa pazarında 6.100 Dolar gibi bir fiyattan satışa sunulacak olması. Ülkemizdeki satış fiyatı ise vergiler dahil edildiğinde 25.000-30.000 lira olması bekleniyor. Bu 5000 liralık fark ise ne olur ne olmaz farkı diyelim.

Araçta bulunan özelliklerden kısaca bahsedecek olursak, tüm cam ve aynalarda ısıtma sistemi, 1.4 turbo motor, 100 beygir özellikleri dikkat çekiyor. Bu özelliklerde ve sıfır aracın 25 bin liradan satılması, eski model araçların elden çıkarılması manasına geliyor.

Lada_Vesta_Concept

Teknik Özellikleri ve Detaylar 

Rusya’ nın soğuk iklimi göz önünde bulundurulmuş olacak ki tüm koltuklarda camlarda ve aynalarda ısıtma sistemi bulunuyor.

1.4 turbo motora sahip olan arabanın bu modeli 100 beygir gücünde olması dikkat çekiyor. Kullanılan motor Renault 1.4 motor ile aynı. Ancak biraz oynama ile beygir artırılmış görünüyor. Lada Vesta Öncelikle düz vites ve arkasından triptonik vites olarak satışa sunulacak.

lada_vesta_türkiye

Lada Prioraların yerini alması beklenen Lada Vesta’lar önümüzdeki yıllarda en çok tercih edilen araçlar arasında yer alacak. Aracın Lada Xray Cross modelleri ise 7.500 dolardan satışa sunulacak.

Priora’nın yerini alacak olan Vesta test için gönderildiği Almanya’da da ABS ve denge testlerinden de başarıyla geçti. Önce hatchback tipi üretilecek olan arabanın sedan versiyonları daha sonra üretilecek.

Araç içerisinde navigasyon dahil 8inçlik multimedia bulunacak.

lada-vesta-ic-dizayn-

Lada Vesta için Nissan, Renault ve AvtoVaz firmalarının ortak çalışması da diyebiliriz.
2015 yılı Eylül ayı içerisinde Türkiye tanıtımının yapılması beklenen Lada Vesta sözde 2016 başlarında yollarda olacaktı. Ancak ekonomik sıkıntı mı desek, daralan Rus piyasası mı desek Lada Vesta hala sır olmaktan öte geçemedi. Türkiye üzerine ambargo koyarak Türk mallarını boykot eden Rusya’nın Lada Vesta marka aracını dört gözle bekleyen Türk kitlesi olduğunu da buradan belirtelim.

Şu anda araç piyasaya kullanıma çıkmadan kalitesi hakkında yorum yapmak yanlış olur ancak dünya standartlarında bir araç olacağı kesin. Gerçi Çin malı ucuz araçlarda aynı standartlarda piyasaya çıkmıştı ama ikinci el satışlarında düşüklük gözden kaçmıyor. Nissan ve Renault teknik destek yanında onarım ve tamirat desteği ile yedek parça tedarikini kabul ederse dünyada özellikle fiyatı ile Lada Vesta kendisine yer bulabilir.

Bu arada tekrar Rusya’ nın Türk Mallarına uyguladığı ambargoyu hatırlatalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here