Microsoft ile Linux arasında bir sorun mu; yoksa bir yanlış anlaşılmadan dolayımı ortalık karıştı?

Yaşanmış olan bir olaydan sonra Microsoft ve Linux arası tam bozulacaktı ki aniden olayın bir yanlış anlaşılmadan dolayı olduğu açıklandı.

Reddit kullanıcısı BaronHK ve dijital özgürlük aktivisti Techrights, tüm yeni laptoplar da bir engellemenin olduğunu fark etti. Aslında başta öyle zannettiler ancak sonradan yapılan testlerin üzerine Lenobo Yoga 900 ISK2 ultrabook’a Linux kurulumu ne yazıkki başarısızlıkla sonuçlandığı görüldü. Lenovo bu duruma cevap verdiğinde ise Microsoft’a yönlendirme yaptı. Fakat bu model de olmadığı Windows 10 Signature Edition’a sahip olan bütün yeni model Lenovo bilgisayarlarda engelleme bulunmakta.

Kötü Yorum Dönemi Başladı!

Bu engelleme keşfedilince müşterilerin Ebay gibi alışveriş siteleri üzerinden Lenovo laptoplara bir çok kötü yorumlar yapıldığı görüldü. Daha sonra bir yeni test daha yapılarak Microsoft’un ve Lenovo’nun masum oldukları anlaşıldı.

Microsoft Linux yüklenmesine karşı şuan bir engel getirmiş değil. Ayrıca Lenovo bilgisayarlarına bilerek bir engel koyduğu ortada. Sorun ise Linux’un yeni Lenovo bilgisayarlarında kullanılan RAID depolama formatını desteklememesinden kaynaklandığı belirtildi.

Performansı arttırmak için yapılan Lenovo SSD kullanılan bilgisayarlarda RAID sistemi kullanılmaya başlanmış ve Linux bu sistemi desteklemediğinden dolayı bu bilgisayarlarda bir yükleme engeli ortaya çıkmış durumda.

Konu hakkında gelen açıklamalar bu kadarla sınırlı bakalım gelişmeler nasıl olacak merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here