Ana Sayfa İnceleme Lenovo Smart Tab P10 İncelemesi

Lenovo Smart Tab P10 İncelemesi

-

Akıllı telefonlara göre oldukça az modelin görücüye çıktığı tablet kategorisinde Lenovo Smart Tab P10 bizlere ne vaat ediyor. Rakip iPad, Windows 10 ve hatta Chromebook‘larla karşılaştırdığımızda bir Android tableti ilginç ve denemeye değer hale getirmek için neler sunuyor Lenovo? Birlikte göreceğiz.

Lenovo Smart Tab P10, tüketicilere konuşacakları bir şeyler vermek niyetinde. Aynı zamanda kendi hoparlör yuvasıyla birlikte, çok yönlü bir Alexa destekli akıllı ekran olarak da kullanılabilen bir android tablete dönüşüyor. Bu kesinlikle çok sıradan androidlere karşı yeni bir özelliktir. Bu nedenle, bu uygulamanın ihtiyaç duyulan  hayatı bu segmente geri döndürmeye yardımcı olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Bkz: En iyi Android Telefonlar (2019)

Kutuda:

Lenovo Smart Tab P10
Smart Dock
USB Type-C Kablosu
Kullanıcı el kitabı

Tasarım

Çoğu kişi, 300 dolarlık bir başlangıç fiyatıyla çıkan bir tabletten Premium bir şey beklemez. Ancak size yine de öyle düşünmeyin. Çünkü Lenovo Smart Tab P10, 500 dolarlık ürün gamınadaki pahalı tabletlerin tüm süslemelerini sahip. Günümüzün akıllı telefonları tarafından kullanılmaktan bıkılmayan metal-cam tasarımını benimseyen P10, 500 dolarlık fiyat aralığındaki diğer rakip tabletlerine kıyasla gayet güzel bir görünüme sahip.

Cam yüzeyin tek dezavantajı, tableti son derece kayganlaştırırken aynı zamanda bir parmak izi mıknatısı haline gelmesidir. Buna rağmen, Lenovo‘nun standart bir 3.5mm kulaklık jakının yanı sıra ekranın altına bir parmak izi sensörünü dahil etmeyi başardığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Lenovo Smart Tab P10 Tasarım
Lenovo Smart Tab P10 Tasarım

P10’u gerçekten kayda değer kılan şey, bir hoparlör yuvasıyla birlikte paketlenip Amazon Alexa destekli akıllı ekrana dönüştürülmesidir. Tabletin alt kenarı boyunca, tabletin yuvadayken şarj olmasını sağlayan pogo pinli konektörler var ve aldığınızda, hiçbir zaman şarjsız kalmaz. Bununla birlikte, P10 ve hoparlör yuvası arasındaki veri bağlantısının Bluetooth üzerinden kurulduğuna dikkat etmek gerekir.

Lenovo Smart Tab P10 Smart Dock
Lenovo Smart Tab P10 Smart Dock

Ekran

Tabletin 10,1 inç 1920 x 1200 IPS LCD ekranı için söyleyebileceğimiz olağanüstü bir şey yok. Çoğu zaman yeterlidir ve keskin renklerle iyi görünümlü detaylar sunar. Görüş açıları fena değil ancak ekranın kendisi gözle görülür derecede soğuk renklere sahi.

Yaklaşık 8500K renk sıcaklığına sahip. Buna rağmen, video izleme, web sitelerinde gezinme ve e-posta gönderme gibi gündelik işlere gelince işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Ortalama görünümlü bir ekrana sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Lenovo Smart Tab P10 Ekran
Lenovo Smart Tab P10 Ekran

P10 Smart dock’a yerleştirildiğinde, otomatik olarak gösteri moduna geçer ve bize Amazon’un Fire tabletlerin ve Echo Show’un erişebildiği neredeyse tüm özellikleri sunar. Bu modda, haber başlıklarını görebilir, hatırlatıcılarımızı kontrol edebilir, ev otomasyonu ile ilgili işlemler yapabilir veya Amazon Prime üzerinden video izleyebilirsiniz. Neyse ki, tablet yerleştirilmiş durumdayken ekranı tamamen kapatabilirsiniz, böylece dikkatinizi dağıtmaz.

Arayüz ve İşlevsellik

Burada bir Android tableti incelediğimizden, temel özellikler Amazon Alexa entegrasyonu haricinde, en son Android modellerindekiler ile aynı. Bununla P10, Amazon Echo Show gibi özel bir akıllı ekranda bulacağınız özelliklerin neredeyse tamamını sunarak farklı olmayı başarıyor. Ayrıca, P10’un yapamadığı şey (henüz), Skyping gibi diğer Alexa cihazlarına erişmek.

Lenovo Smart Tab P10 Arayüz
Lenovo Smart Tab P10 Arayüz

Testlerimizde, P10’un mikrofonları çeşitli sesli komutlarımızı dinlemek konusunda iyi bir iş çıkardı. Etrafta bir miktar ortam gürültüsü olsa bile, tablet sesimizi ayırt etmeye ve harekete geçmeye devam ediyor. Ancak, dock’taki ses artışını gerçekten takdir etsek de, evi tam bir parti ortamına çevirme noktasında yetersiz kalabileceğini düşünüyoruz.

Bu deneyimlere ek olarak, Lenovo, bazıları için küçük veya önemsiz gibi görünebilecek kullanışlı bir özelliğe de sahiptir ancak bu deneyimi bir dereceye kadar arttırır. Yalnızca tipik Android düğmelerini Windows-esque görev çubuğuna yerleştiren Verimlilik Modu‘na sahip.

Her zamanki geri, home ve uygulamalar ikonlarına halâ erişebilsek de kullanılan tüm uygulamalar görev çubuğunda simgeler olarak yeniden konumlandırılıyor. Uygulamalar arasında geçiş yapmak, görev çubuğundaki ilgili simgeye dokunarak yapıldığından beri çoklu görev yapmak bir android tablette hiç bu kadar kolay ya da daha etkili olmamıştı. Lenovo Smart Tab P10 işimizi kolaylaştıran bir çok özellik sunuyor.

İşlemci ve Performans

P10’un eksik kaldığı bir alan varsa o da diğer tabletlerin incelik ve duyarlılığıdır. Kağıt üzerinde işleri takılmadan, rahatlıkla halledebilecek gibi görünürken bazı küçük şeylerin bile tableti zorladığını görüyoruz. Qualcomm’un Snapdragon 450’si, 3GB RAM ile birleştiğinde, çeşitli sentetik benchmark testlerinde çok kötü sonuçlar elde edildi. P10 dalgalı grafikler ve durgun kare hızları (frame-rates) sağladığından, güç eksikliği oyunlarda çok belirgin.

Depolama tarafında P10’un 300$ ‘lık temel modeline bir microSD kartla desteklenebilen düşük 32GB dahili kapasite eşlik ediyor. Bu sizin için yeterli değilse, ek olarak 50 dolar ödeyerek, 64GB depolama kapasiteli versiyonuna sahip olabilirsiniz.

Kamera

Tabletin arka yüzünün sağ üst köşesine konumlandırılmış 8MP kamera ve yanında LED flaş yer alıyor. Ekranın önünde ise yatay modta iken kullanılabilecek 5MP’lik kamera var. Kamera uygulaması, HDR modunun ve çeşitli filtrelerin ötesinde gelişmiş seçenek sunmayan çok basit bir arayüze sahip. Panoramalar için bir mod bile yok. Ayrıca kamera parametrelerini ayarlamak için ayarlar menüsü de yer almıyor.

Lenovo Smart Tab P10 Kamera
Lenovo Smart Tab P10 Kamera

Fotoğraf Kalitesi

Genel olarak, kaçıramayacağınız bir görüntü ortaya çıkmadıkça veya zorunlu bir durum olmadıkça, fotoğraf çekimi için tablet kullanmanızı önermeyiz. Aynısı burada da geçerli. Lenovo Smart Tab P10 ile, en iyi sonuçları verdiği için her zaman HDR ile çekim yapmanızı öneririz. Onsuz, gölgeler şiddetli olarak az pozlanmış iken, bazı açık hava çekimlerinde gökyüzünün nasıl tamamen beyaz olduğu açıkça görülür. HDR, fotoğrafları biraz daha zenginleştiriyor ve tüm sahneye daha hoş bir görünüm kazandırıyor. HDR kullanmayı seçip seçmemenize bakılmaksızın,görüntüler detaylar açısından yetersiz.

Ve ne pahasına olursa olsun, düşük ışıkta fotoğraf çekmekten kaçınmak isteyeceksiniz. Süper yumuşak ve az pozlanmış çekimleriniz olduğundan fotoğraflar tatmin etmekten uzak. Ayrıca, uzun pozlama nedeniyle HDR ile çekim yapmaya çalıştığımızda sık sık bulanıklaşma sorunu var.

Şaşırtıcı bir şekilde, ideal koşullar varken ön bakan kamera işini gayet iyi yapıyor. Belli bir dereceye kadar, özçekimler, keskinleştirme efektlerinin daha da desteklediği, çekimde yeterli ayrıntıya sahip hoş görünüme sahip.

Pil Ömrü

7000 mAh pil ile donatılmış Lenovo Smart Tab P10, pil bölümünde olağanüstü sonuçlar elde ediyor. Özel batarya kıyaslama testimizde, yeni iPad Air (2019) ve Samsung Galaxy Tab S4 gibi tablet alanındaki üst düzey modellere rahatlıkla üstünlük kuruyor. Yaklaşık 12,5 saat ekran süresine ulaşan P10, diğer tabletlerin çoğundan daha pil ömrüne sahip.

Son Söz

Lenovo Smart Tab P10, tablet alanındaki başarılı ürünlerden biridir. Amazon Alexa entegrasyonu sunarak, bu segmentte çok sık bulamayacağınız bir şey sunarak kendisini daha yüksek bir yerde konumlandırmaya çalışmış. Çok yönlü bir akıllı ekran ve hoparlör olarak kullandığınızdan, bu Android tabletin 300 dolardan başladığını düşündüğünüzde oldukça etkileyici bir paket olduğunu söyleyebiliriz. Tabii, işlemcisi ile hız bölümünde bizden geçer not alamadı.

Aynı şekilde kameralarıyla da harika fotoğraflar çekemeyeceksiniz. Ancak hareket halindeyken işlerin hızlı bir şekilde yapılmasında kullanılabileceği için evde kullanım konusunda memnun kalacağınız bir cihaz. Daha sonra bize Alexa’nın tüm harikalarını sunmak için Smart-dock ile kullanabilirsiniz.

Elbette Amazon’un Alexa’sı Türkçe olduğunda ülkemiz için daha işlevsel bir ürün haline gelecektir… Ne zaman mı? Bilemiyoruz.

Artılar

  • Rakiplerine göre ekonomik fiyatı
  • Premium tasarım
  • Muhteşem pil ömrü
  • Verimlilik modu

Eksiler

  • Kötü oyun performansı
  • Uzun şarj süresi
  • Ortalamanın altındaki kamerası
  • Hoparlörde Bass oldukça az

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yeni Labirent Saldırısı – 10 TB Değerinde Kullanıcı Verisi Çaldılar!

Canon, bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Canon'un e-postası, Microsoft Teams, şirketin ABD web sitesi ve diğer dahili uygulamalar da olmak üzere bir...

Samsung Galaxy Z Fold 2’nin İnanılmaz Koruma Özelliği!

Samsung'un dün gerçekleşen Unpacked 2020 etkinliğinde Galaxy Z Fold 2'yi piyasaya sürmesi bekleniyordu. Fakat şirket telefonla ilgili ağzını sıkı tutmaya devam etti.

Google Pixel 5 ve Pixel 4a (5G) Ne Zaman Çıkacak – Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Pazartesi günü Snapdragon 730G işlemcili Google Pixel 4a'yı tanıttı. Orta sınıfa damgasını vuran Pixel 4a (5G)...

En Hızlı Android Telefonlar (Temmuz 2020)

Üst düzey Android akıllı telefonların çoğu Snapdragon 865 işlemci tarafından desteklense de, bazıları ham performans puanları açısından diğerlerinden daha hızlı. Bu nedenle...

Realme’nin Yepyeni Telefonu Realme C12 Ne Zaman Piyasaya Sürülecek ?

RMX2189 model numaralı yeni bir Realme telefonu, Tayland, Çin ve Endonezya olmak üzere üç ayrı ülkeden sertifika aldı. Sertifikalar, bir telefonun çıkışından...