Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Lenovo ThinkPad X1 Fold Satışa Çıktı – Özellikleri ve Fiyatı

Lenovo ThinkPad X1 Fold Satışa Çıktı – Özellikleri ve Fiyatı

Lenovo ThinkPad X1 Fold özellikleri kesinleşti. Lenovo ThinkPad X1 Fold nasıl bir cihaz? Fiyatı ve özelliklerini merak ediyor musunuz? İşte dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı.

-

İlk defa CES fuarında Lenovo ThinkPad X1 Fold isimli yeni bir cihaz üzerinde çalıştıklarını açıklayan Lenovo, bu cihazın dünyanın ilk katlanabilir bilgisayar modeli olacağını söylemişti.

Dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı konsept görüntüleri ve ilk gösterimi sonrasında sonunda resmi olarak tanıtıldı. Cihazın resmi olarak tanıtılması önemli çünkü bu serinin satışa çıkıp çıkmayacağı ve seri üretime girip girmeyeceği gibi konular net değildi.

Tabii ki beklenti seri üretime girmesi konusundaydı ama bunun da çok daha ileri bir tarihte olabileceği söyleniyordu. Neyse tüm bunlar geride kaldı çünkü Lenovo ThinkPad X1 Fold resmi olarak tanıtılmış oldu. Biz de dünyanın katlanabilen ilk bilgisayarına daha yakından bakalım dedim. Hemen geçelim yeni seriye.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Lenovo ThinkPad X1 Fold Tasarımı

Yeni bilgisayarın şüphesiz en farklı noktası bu bilgisayarın tasarımı kısmı. Bu serinin dünyada ilk olmasını sağlayan da zaten sunmuş olduğu tasarımı demek daha doğru olacaktır. Yeni seri akıllı telefonlarda gördüğümüz bir yapı kullanılıyor.

Samsung Galaxy Fold modellerinden hatırlayacaksınız ki ortadan katlanan bir telefon gelmişti. Lenovo ThinkPad X1 Fold aynı yapıda bir tasarıma sahip. Bilgisayarı tam orta kısımdan katlayabiliyorsunuz.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Özel bir sisteme sahip olan bilgisayarı katladığınızı da anlamıyorsunuz açtığınızı da. O kadar başarılı bir şekilde çalışan tasarım söz konusu. Asıl artı şu ki cihazı katladığınız zaman tam bir ajanda boyutuna kadar iniyor.

Bir ajanda boyutunda olması, taşınabilirlik konusunda üst düzey çözümlerin elde edilmesi demek oluyor ki Lenovo bunu çok iyi bir şekilde başarmış durumda. Yeni bilgisayar modelinin tam olarak açılması durumunda ise dev bir ekran karşınıza çıkıyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Dev ekran daha şık gözükmesi açısından çerçeveleri bir hayli ince tutulmuş olan ekran. Kullanım alanı oldukça geniş olan bilgisayar, illa ki tam katlanacak ya da illa ki tam açılacak diye bir durum söz konusu değil. İkinci ekranı yani alt kısmı yarım katlayarak, tam bir laptop kullanımı elde edebiliyorsunuz.

Bu kısma klavyede ekleyebiliyorsunuz. İşte o zaman tam olarak küçük ekranlı bir laptop elde etmiş oluyorsunuz. Ekranı tam olarak açtığınız zaman ise daha çok iMac, tarzında All in one bir ekran kullanımı söz konusu oluyor.

İlginizi Çekebilir: CES 2020’de Tanıtılmış En Havalı 10 Ürün

Bu kısma klavye ekleyebileceğiniz gibi, bu kısmında akıllı kalemde kullanabiliyorsunuz. Mod Pen adı verilen bir akıllı kalem için destek sunuluyor ve akıllı kalemi de klavyenin bir bölümüne entegre edebiliyorsunuz. Lenovo ThinkPad X1 Fold katlandığı zaman, kalem iki ekranın arasında yerleşebiliyor. Bu konuda da bir sıkıntı yok.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Cihazın katlanabilir olmasının yanında tek yönlü bir katlanma olduğunu da ekleyelim. Yani dışa doğru bükme şansınız ve iki ekranı ayrı ayrı kullanmanız mümkün değil. Katlama tek yöne yani içeri doğru yapılıyor.

Tasarım kısmında söylememiz gereken birkaç şey daha var. Söyleyeceğimiz önemli noktalardan birisi dış yüzey. Lenovo ThinkPad X1 Fold dış kısımda standart plastik malzeme ya da basit bir metal ile gelmiyor.

Arka kısımda özel bir kaplama malzemesi kullanılmış. Bu da cihazı katladığınız zaman profesyonel bir ajanda görünümünü elde etmenizi sağlıyor. Deri çanta ya da deri bir cüzdan gibi bir dış tasarıma sahip.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Lenovo ThinkPad X1 Fold tasarımı konusunda son olarak bir yorum yapalım. Çok sık toplantılara gidiyorsanız ve bilgisayarınızı yanınızda taşımanız gerekiyorsa, bu cihaz tam size göre bir cihaz olacak. Tasarım çok başarılı.

Lenovo ThinkPad X1 Fold Tüm Özellikleri

Yeni bilgisayar modelinde tasarımın çok başarılı olduğunu söyledik. Fakat bu yönde birkaç farklı ürün var. Yani şöyle ki bu tip ürünlerde genelde tasarım iyi tutuluyor ve tasarıma birkaç işlevsellik katılıyor ama sistem özellikleri konusunda iddialı seriler görmüyoruz. Teknik özellik genelde ikinci plana atılıyor. Lenovo ThinkPad X1 Fold modelinde böyle değil. En az tasarım kadar teknik özellikler de başarılı.

İşe ekrandan başlayalım. Lenovo ekran konusunda işin ustasıyla çalışma kararı almış. Markanın sadece ekranlar için yapmış olduğu anlaşmada LG var. Ekran üretimi konusunda başarılı olan LG, serinin OLED panellerinin de üretimini üstleniyor. Zaten cihazın ekranının ne kadar başarılı olduğunu teknik donanımda görüyorsunuz.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

OLED panelde boyut olarak 13.3 inç ekran sunuluyor. 13.3 inç ekran cihaz tam açıldığı zaman karşınıza çıkan ekran. Katladığınız zaman boyut değişmiş oluyor. 4:3 en boy oranına sahip olan ekranın çözünürlük değeri ise 2048 X 1536 piksel olarak açıklandı.

Renk doygunluğu üst düzey olan ekranın, parlaklık değeri ise 300 nit seviyesinde. Bir laptop için ideal değer. DCI-P3 renk gamının %95’ine kadar destek sunan ekranın dokunmatik olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Ekran kısmında LG ile ortaklık kuruluyor ve bu işin ilk adımı. İkinci kısım ise işlemci kısmında yapılan anlaşma. İşlemci kısmında Intel ile anlaşmaya varıldığı açıklandı. Intel Core i5 L16G7 güçlü işlemcilerinden beslenen Lenovo ThinkPad X1 Fold, 5 çekirdekli işlemci ile 1.4 GHz saat hızında çalışıyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Çoklu görevlerde biraz düşük performanslı kalabilir ama genel anlamda işlemcinin oldukça başarılı ve günlük işleri çözmek için yeterli olduğunu da ekleyelim. RAM kısmında da yeni serilere adım atan cihaz LPDDR4x teknolojisinde 8 GB RAM kullanıyor. RAM frekans hızı 4267 MHz. Sizin anlayacağınız gayet hızlı bir RAM bellek sunuluyor.

RAM’in bu seviyede olması depolama alanının da istendiği gibi arttırılmasını sağlamış. Lenovo ThinkPad X1 Fold içerisinde 1 TB NVMe SSD yer alıyor.

Teknik özellikler konusunda da iddialı Lenovo ThinkPad X1 Fold serisinin kablosuz bağlantı kısmında da 5G desteği olduğu ve Bluetooth 5 teknolojisini de destekleyeceği açıklandı. Ayrıca pil kapasitesi açıklanmadı ama pil için 65W hızlı şarj desteğinin olduğu açıklandı.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Yani şarj sorunu olmayacak çünkü cihaz çok hızlıbir şekilde şarj olabiliyor. Dakikalar içerisinde şarj olabilen bilgisayarın özellikle iş odaklı kullanımlar için tüm ihtiyaçları karşıladığını söylemek yanlış olmaz.

Lenovo ThinkPad X1 Fold Fiyatı

Hangi ülkelerde satılacağı net olmayan ve bir hayli prestijli bir cihaz olan ThinkPad X1 Fold serisinin yurt dışı satış fiyatı ise 2499 dolar olarak duyuruldu. TL değerine vurduğumuz zaman 20 bine yakın bir fiyat çıkıyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Bunun üzerine vergileri ve ek masrafları da eklediğiniz zaman 25 bini bulacak belki de geçecek bir satış fiyatı olacaktır. Tabii ülkemizde satışa çıkacak olursa. Henüz satış durumu hakkında bilgi yok. Lenovo satış durumunu açıkladıktan sonra fiyat bilgisini de paylaşacaktır.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Red Hat Enterprise Linux RHEL 8.3 Geliyor – İşte Yenilikler

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.3'ün beta sürümünü 3 ay önce yayınlanmıştı. Şimdi ise Red Hat ekibi şimdi RHEL 8 platformunun RHEL...

Google Ücretsiz VPN Dönemini Başlatıyor – İşte Detaylar

Google One, 2 TB veya üzeri planına sahip aboneler için ücretsiz VPN hizmetini duyurdu. Google One nedir peki? diye soracak olursanız, yazımızın...

Samsung Galaxy Buds Beyond İle Tanışın!

Samsung, 2021'de Galaxy S21 serisini piyasaya sürmeyi planlıyor. Şimdi ise şirket "Samsung Blade" ve "Galaxy Space" gibi isimlerden sonra bambaşka bir marka...

Moto E7, Çok Yakında Piyasaya Sürülecek!

Bu ayın başlarında bir liste, duyurulmamış Motorola Moto E7 akıllı telefonun tüm özelliklerini ortaya koymuştu. Liste ayrıca Moto E7'nin görüntülerini de taşımıştı....

Samsung, 2021’de Katlanabilir Telefon Portföyünü Genişletecek!

Bu haftanın başlarında Samsung Electronics, faaliyet kârını ve diğer ayrıntıları, en son mali raporuyla açıkladı. Güney Koreli teknoloji devi, kârını çeşitli farklı...