Ana Sayfa İnceleme LG G5 Ön İnceleme

LG G5 Ön İnceleme

-

LG G5 Mobil Dünya Kongresi’ne damgasını vurdu. Modüler yapıya sahip ilk amiral gemisi LG G5, pek çok yenilikçi özelliğe sahip.LG G5’in ön incelemesi burada.

LG, Mobil Dünya Kongresi(MWC) 2016’da gerçekleştirdiği lansmanda yeni amiral gemisi LG G5’i tanıttı. Serinin önceki cihazlarına göre pek çok köklü değişikliğe sahip LG G5, tasarımsal anlamda çok farklı görünüyor. LG’nin alışık olduğumuz tasarım anlayışı bu telefon ile birlikte değişmiş gibi görünüyor. LG, G3 ve G4 modellerine yapılan eleştirileri dikkate almış ve G5’de bir takım düzenlemelere gitmiş.

Bu düzenlemeler de tasarımda mecburen değişikliğe gidilmesine yol açmış. LG G5 lansmanında en çok dikkatimizi çeken nokta cihazın modüler yapısı oldu. Daha önce konsept çalışmaları olarak gördüğümüz cihaza lego parçaları ekler gibi özellik ekleme teknolojisi artık gerçek oldu. LG G5’in modül girişine cihaza farklı özellikler kazandırabilecek aksesuarlar takabilmek mümkün. Şuan için fazla çeşit olmasa da ileride aksesuar sayısının artacağını düşünüyoruz. 2016 yılında amiral gemileri donanım anlamında hemen hemen aynı donanımlara sahip olacaklar.

Bu durumda firmalar satış sayılarını yüksek tutmak için bu gibi farklı özelliklere yer vermeye çalışıyorlar. LG bu farklılığı modüler yapıdan yana kullanmış. Cihaz Mart ayının sonlarında satışa sunulacak. Satış fiyatının ise yaklaşık olarak 2399-2750 TL arası olmasını bekliyoruz.lg-g5

Cihazın henüz detaylı inceleme fırsatımız olmadı fakat edindiğimiz kısa tecrübe ve araştırmalarımıza göre bir ön inceleme hazırladık. Bu yazıda cihazın özellikleri hakkında yorum yapmak yerine sadece özelliklerini vermeyi uygun bulduk. Cihaz hakkındaki yorumlarımızı ve detaylı incelememizi cihaz elimize ulaştığı zaman yapacağız.

Tasarım

Tasarımsal anlamda daha önceki G serisi modelleriyle büyük beğeni toplayan LG, yeni modelinde bazı özellikleri ekleyebilmek adına tasarımda büyük değişikliklere gitmiş. Tasarımda yapılan değişikler kiminin beğenisini kazanırken büyük bir kitleninse hoşuna gitmedi. Hatta LG G5’in en çok eleştiri aldığı yanı tasarımı oldu.lg g5 renkler

Tasarımda yapılan değişikliklerden ilk gözümüze çarpanı ses açma-kapama butonu oluyor. LG G2’den beri cihazın arkasında güç butonu ile birlikte yer alan ses açma-kapama butonu LG G5 ile birlikte cihazın sol tarafına konumlandırılmış. Güç butonuna eklenen parmak izi okuyucusu, bu değişikliğin sebebi olarak gösterilebilir.

Tasarım özelliklerine arka yüzeyden devam edecek olursak çift kamera kullanıldığını görüyoruz. Bu kameralardan birisi geniş açı çekim özelliğine sahip. LG daha önce V10 modelinde çift ön kamera ile karşımıza çıkmıştı. LG G5’in kamerası maalesef diğer amiral gemileri gibi çıkıntılı yapıya sahip. Hem çift kamera hem de geniş açılı lensin bunda etkisi büyük.lg g5 ön

Cihazın ön yüzüne baktığımız zaman ekran boyutunun 0.2 inç küçültüldüğünü ve ekran/kasa oranının maalesef %2.4 azaldığını görüyoruz. Cihazın ön yüzü simetrik tasarıma sahip değil. Ekranın üst kısmı siyah cam ile kaplıyken ekranın alt kısmı metal çerçevenin rengi ile kaplı. Bu da tasarımsal anlamda cihazın kötü durmasına neden oluyor.

LG G4 ve öncesinde telefonun köşeleri keskin hatlara sahipti. LG G5 ile birlikte artık oval köşeler kullanılmaya başlanmış. Bu tercih, cihazın ele oturuşunu kuvvetlendirecektir.

lg g5_magic slot

Daha önceki amiral gemilerinde LG’nin kullandığı malzeme kalitesi sürekli eleştirilmişti. LG G3 ve öncesinde plastik malzeme kullanılırken LG G4’de plastik ve deri malzeme kullanılmıştı. LG, bu eleştirileri dikkate almış olacak ki G5 modelinde metal kasa kullanmış. Uzun yıllar MicroSD kart ve değiştirilebilir batarya seçeneklerine sahip cihazlar üreten LG, bu modelinde de bu özelliklere yer vermeye çalışmış. Ve tam da bu noktada karşımıza LG G5’in en çok konuşulan özelliği, Magic Slot ismi verilen çıkarılabilir alt kısım çıkıyor.

İlk defa bir amiral gemi modelinde karşılaştığımız bu sistem bataryanın değiştirilebilmesine olanak sağlıyor. Magic Slot’un tek özelliği bataryanın çıkarılabilir olması değil tabii ki. Cihaza modüler yapı özelliği kazandıran bu slot, telefona ek özellik kazandıracak çeşitli aksesuarların bu slota takılabilmesine imkan sunuyor. LG, gayet akıllı bu çözüm sayesinde yekpare metal kasaya rağmen bataryanın değiştirilebilmesine olanak sağlarken aynı zamanda bu çözümü modüler yapı sistemine dönüştürmeyi başarmış.

Cihazın sağ köşesinde MicroSD kart ve sim kart için kızaklı yapıya sahip slota yer verilmiş. Cihazın alt köşesinde ise USB Type-C girişini, hoparlörü ve mikrofonu görüyoruz. Kulaklık girişi ve gürültü engelleyici mikrofon cihazın üst köşesine konumlandırılmış.

LG G5’in tasarımına cihaz elimize ulaşmadan herhangi bir yorum yapamayacağız. Fakat şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki LG G5, ailenin önceki cihazlarından daha farklı bir görünüme sahip olduğu için cihaz insanların eline ulaşıncaya dek eleştiri almaya devam edecek.

Ekran

Cihazla ilgili sızan ilk bilgilerden birisi ekran boyutunun küçültüleceği idi. Evet bu sızıntılar doğruymuş. LG G5, 5.3 inç boyutunda 2.5D kavisli bir ekrana sahip. Bu ekran LG G4’ten 0.2 inç daha küçük. Bunun bir numaralı sebebi ise daha büyük ekran isteyenleri LG V serisi cihazlarına yönlendirme çabası olarak gösteriliyor. Artık LG de tıpkı Samsung ve Apple gibi iki farklı ekran boyutuna sahip amiral gemileri bulunacak.

IPS Quantum panele sahip ekran tıpkı G4’deki gibi 2K çözünürlüğe sahip. IPS Quantum teknolojisi sayesinde daha canlı renkler sunulabiliyor. Ekranın Gorilla Glass 4 koruması bulunuyor. Samsung Galaxy S7’de kullanılan Gorilla Glass 5’in bu telefonda da kullanılması daha doğru tercih olabilirdi.

Ekran Always On adında önemli bir özelliğe sahip. Bu özellik sayesinde ekran sürekli açık bir şekilde bildirimleri takip edebiliyorsunuz. Artık saati öğrenmek veya bildirimleri kontrol etmek için ekranı uyandırmamız gerekmiyor. Gerçekten önemli bir özellik. Always On özelliği bu sene Samsung da kullanmaya başladı.

Kameralg-g5-kamera

LG G5’in ana arka kamerası 16 MP çözünürlüğe ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip. İkincil arka kamerası ise 8 MP çözünürlüğe ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Kameranın OIS, laser otofokus ve çift tonlu led flaş özellikleri de bulunuyor. Çift kamera sayesinde düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraf elde edilebiliyor, 138 derece geniş açılı resimler çekilebiliyor ve 2X ZoomOut yapılabiliyor.  Aynı zamanda alan derinliği de daha iyi ayarlanabiliyor, böylelikle fotoğrafların odak noktası daha belirgin bir şekilde değiştirilebiliyor.

Ön kamera is 8 MP çözünürlüğünde, f/2.0 diyafram açıklığına sahip ve 1080p video kaydı yapabiliyor.

Çift kamera tercihi bizleri gerçekten heyecanlandırıyor. G4 çok başarılı bir kameraya sahipti. G5’te ilginç özellikler eklenen daha güçlü kamera ile karşılaşıyoruz. İnsan gözünden daha geniş açıyla resim çekebilen kamera, 4K video kaydı ve kamera kamera için özel tasarlanmış aksesuarlar… LG G5’in kamerasını test etmek için sabırsızlanıyoruz.

Performans

LG G5 gücünü tıpkı bu yıl tanıtılan diğer amiral gemilerinde olduğu gibi Snapdragon 820 işlemcisinden alıyor. İşlemciye 4 GB LPDDR4 RAM ve Adreno 530 grafik işlemcisi eşlik ediyor. Şu ana kadar tanıtılan ve bu yıl tanıtılacak diğer amiral gemilerinde bu donanım üçlüsüyle sık sık karşılaşacağız. Hali hazırda Android ekosistemindeki en güçlü işlemci olan Snapdragon 820 ile ilgili söyleyenecek pek fazla bir şey yok. LG mühendisleri koyabilecekleri en güçlü donanımı koymaktan çekinmemişler. Cihazın performansı ile ilgili ilk yorumlar gayet olumlu.

Batarya

LG G4’ün en çok eleştirilen yanlarından birisi bir günü çıkarmakta zorlanan bataryasıydı. Snapdragon 808 işlemcisi bataryayı su gibi içiyordu. LG, bu kadar eleştiriye rağmen yeni modelinde batarya kapasitesini arttırmak yerine azaltmış. Cihazda 2800 mAh kapasitede pile yer veriliyor.

Snapdragon 820 ve çeşitli optimizasyonlar sayesinde cihazın daha uzun batarya ömrü sunacağı ifade edilse de pratikte nasıl olacağını bilmiyoruz. Ancak cihazı uzun süre kullandığımız zaman gerçek sonucu göreceğiz. Batarya QuickCharge 3.0 destekliyor. Kutu içeriğinden de çıkan hızlı şarj adaptörü ile %0’dan %80’e 35 dakikada şarj etmek mümkün. USB Type-C girişine yer verildiği için kabloyu çift taraflı kullanmak mümkün olabiliyor.

Aksesuarlar LGFriends

Lansman esnasında Magic Slot ile uyumlu çalışan aksesuarlar ve modüller tanıtıldı. Şuan için çok fazla modül çeşidi bulunmasa da yakın zamanda bu modüllerin sayısı artacaktır. İlk modülümüz LG Cam Plus. Bu modül cihaza kompak fotoğraf makinesi havası kazandırıyor.

Modülün fotoğraf kalitesine bir etkisi bulunmuyor. Sanal tuşları fiziksel butonlara dönüştürmeye ve ekstra pil kapasitesi sunmaya yarıyor. Modül üzerinde zoom çarkı, deklanşör butonu, çekim modu butonu ve dahili bataryaya ek olarak 1200 mAh batarya bulunuyor.lg g5_hifi

Bir diğer modülümüz ise Bang & Olufsen PLAY Hi-Fi Plus. Bu modül cihaza Hi-Fi desteği katıyor. Hi-Fi DAC modülü, 32bit 384kHz’e kadar ses kalitesini destekliyor. Ayrıca bu modül tek başına bir PC veya akıllı telefona bağlanan Hi-Fi DAC olarak da kullanılabiliyor. Son dönemde oldukça popüler olan sanal gerçekçilik platformuna LG de giriş yapıyor.

LG 360 VR adı verilen gözlük, akıllı telefonlar için tanıtılan VR gözlüklerinden farklı olarak dahili ekrana sahip. 360 VR hem hafif hem de oldukça şık duruyor. LG bu gözlük için bir da kamera tanıttı. LG 360 CAM adı verilen kamera 360 derece fotoğraf çekmeye yarıyor. Daha sonra bu fotoğrafı LG 360 VR ile izleyebiliyorsunuz. Tanıtılan son aksesuar ise bizlere Star Wars’un son filmindeki BB-8 droidi hatırlattı.

Yuvarlanarak hareket eden droid kamera olan LG Rolling Bot, 8 MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip. Telefon üzerinden yönlendirebildiğimiz bu kamera evinde IP kamera kullanmak isteyenler için ilgi çekici olacaktır. LG tarafından tanıtılan resmi aksesuarlar henüz bunlar olsa da yakın zamanda yeni aksesuarların da tanıtılmasını bekliyoruz.

25,585BeğenenlerBeğen
56,933TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here