nexus 5x

LG Nexus 5X İncelemesi ile karşınızdayız. Android 6.0’a sahip ilk telefon olan LG Nexus 5X, Google güvencesiyle raflarda yerini alıyor. Peki Snapdragon 808’den gücünü alan bu telefon ne kadar iyi?

Google Nexus serisinin yeni üyesi LG Nexus 5X, Eylül ayında San Francisco’da gerçekleştirilen etkinlikde Nexus 6P ile birlikte tanıtıldı. Android 6.0 Marshmallow sürümüyle piyasaya çıkan Nexus 5X, iki yıl boyunca Android güncellemelerini diğer Nexus modelleriyle beraber ilk alan cihaz olacak.

LG, Nexus 4 ve Nexus 5’in ardından Nexus cihazı üretmeye 1 sene ara vermişti. Bu boşlukta Google, Motorola ile birlikte Nexus 6 modelini piyasaya çıkarmıştı. Google bu cihazdan beklediği kaliteyi alamamış olacak ki Nexus 5X ve abisi Nexus 6P’yi farklı firamalara üretiyor. Nexus 5X, LG üretimi iken Nexus 6P, Huawei markası tarafından üretiliyor.

Kısaca özelliklerine değinecek olursak 5.2 inç boyutunda IPS ekran, plastik gövde, Nexus Imprint parmak okuyucusu, 12.3 MP çözünürlüğünde kamera ve Snapdragon 808 işlemcisini görüyoruz. LG, amiral gemisi LG G4 modelinin satışlarını etkilememek için G4’den daha güçlü işlemci yerine aynı işlemciyi kullanmış.

Nexus 5X’in kutu içeriğine baktığımız zaman USB-C kablosunu, Hızlı Şarj özelliği destekli adaptörü, kitapçıkları ve telefonu görüyoruz. Kutu içeriğinde kulaklığa yer verilmemiş. Bunun yanında USB-C kablosunun her iki ucu da USB-C çıkışına sahip. Eğer Cihazı USB kullanan bir cihaza örneğin bilgisayara takmak isterseniz USB to USB-C çevirici almalısınız. LG’nin bu tercihi çok yanlış olmuş. Kutu içeriğinden kalitesiz de olsa bir kulaklık çıkmasını beklerdik. Bu sebeplerden LG Nexus 5X’in kutu içeriği malesef yetersiz.

nexus 5x kutu içeriği

Tasarım

LG Nexus 5X, abisi Nexus 6P ile hemen hemen aynı tasarımla geliyor. Nexus 5X’in tasarımı için aslında tam olarak Nexus 6 ve Nexus 6P’nin harmanlanmış hali diyebiliriz.

nexus 5x ön taraf

Tasarımda dikkatleri ilk çeken, arka bölümdeki dairesel parmak izi okuyucusu ile kameranın birbirine olan ahengi oluyor. Metalik görünüme sahip Nexus yazısı da tasarımı kuvvetlendirmiş. Malzeme kalitesi ise ne yazık ki yeterli değil. Metal veya cam malzeme yerine polikarbon plastik kullanılmış. Kullanılan plastik yumuşak dokuya sahip. Bu bazılarının hoşuna gidecekken bazıları da bundan hoşlanmayacaktır.

Nexus 5X 147 x 72.6 x 7.9 mm boyutlarına ve 136 gram ağırlığa sahip. Cihaz 5.2 inç ekranına rağmen oldukça küçük boyutlara sahip. Ekran çerçeveleri ince tutulan cihaz hem hafif hem de ele çok rahat oturuyor. Tek elle kullanımda da herhangi bir sorun yaratmıyor.

nexus 5x renkler

Cihazın sağ bölümüne baktığımız zaman ses açma-kapama ve ekranı uyandırma butonunu görüyoruz. Ekranı uyandırma butonu ses butonlarının yukarısına yerleştirilmiş. Ekranı açmak istediğimiz zaman sıkça ses butonlarına bastık. Hangi akla hizmet böyle bir seçim yaptıklarını bilemiyoruz fakat yanlış bir seçim olduğu ortada.nexus 5x sağ taraf

Cihazın sol bölümünde Nano Sim slotu haricinde başka bir şeye yer verilmemiş.

Cihazın alt bölümünde ise mikrofon, 3.5 mm kulaklık girişi ve USB-C konnektörünü görüyoruz. Hayatımıza yeni yeni giren USB Type C konnektörü, Micro USB girişini yavaş yavaş piyasadan kaldıracak gibi görünüyor. USB-C girişi ile daha hızlı veri aktarımı yapılabiliyor. Ayırca USB-C girişi sadece veri aktarımı ve şarj için değil HDMI veya VGA bağlantılarına görüntü aktarımı için de kullanılabiliyor. Tüm bunların yanında USB-C girişi, takılı olan kabloyu hem ters hem düz şekilde okuyabiliyor. Kabloyu ters takma sorunu USB-C girişi sayesinde tarih oluyor.

nexus 5x bildirim ledi

Cihazın ön yüzüne baktığımız zaman alt çerçeve ve üst çerçevedeki iki hoparlör ızgarası görüyoruz. Cihazda stereo hoparlör olduğu izlenimi yaratsa da üstteki ızgara sadece ahizeye ayrılmış. Alt ızgarada ise mono hoparlörle birlikte bildirim ledine de yer verilmiş. Bildirim ledi ızgara altında göze daha hoş görünüyor. LG yerinde tercih yapmış.

nexus 5x arka

Cihazın arka bölümüne baktığımız zaman parmak izi okuyucusunu, kamerayı, çift led flaşı ve lazer otofokus modülünü görüyoruz. Arka kapak çıkartılabilir değil. Doğal olarak batarya da değiştirilebilir değil.

Nexus Imprint parmak izi okuyucusu sensörü tek kademeli çalışıyor. Yani parmağınızı okutmak için tuşa basmamıza gerek kalmıyor. Sensör tepkilere doğru ve çok hızlı yanıt veriyor. Kullanılan sensör ve yazılım çok doğru seçilmiş. Ayrıca bir tuşa basma gereksinimi olmadığı için parmağımızı koymamızla ekran kilidinin açılması bir oluyor. Nexus 5X, akıllı telefonlar içinden şu ana kadarki en hızlı parmak izi okuyucusuna sahip.

Nexus 5X siyah, beyaz ve açık mavi renk seçenekleriyle pazarda yer alıyor.

Genel hatları itibariyle Nexus 5X göze hoş gelen tasarıma sahip. Fakat malzeme kalitesi ne yazık ki yetersiz. Nexus 5X, uzaktan göze hoş görünüyor fakat elimize aldığımız zaman malzemedeki kalitesizliği hissediyoruz. Nexus 6P’de olduğu gibi bu cihazda da alüminyum malzeme kullanılsaydı çok doğru tercih olurdu.

Ekran

LG Nexus 5X, 5.2 inç boyutunda ekrana sahip. Ekran çözünürlüğü 1080 x 1920 piksel. Ekranda IPS LCD panel kullanılmış. 418 ppi değerine sahip ekran keskin görüntüler sunuyor. Ekran parlaklığı en sondayken güneş ışığı altında ekranı net görebiliyor ve işlemlerimizi yapabiliyoruz.

nexus 5x ambient display

Nexus 6 ile gelen Ambient Display özelliğine Nexus 5X’de de yer verilmiş. Ambient Display, ekran kapalıyken cihazı kaldırdığımız zaman herhangi bir tuşa basmadan saati ve bildirimleri görmeye yarıyor. Bu özellik, hem bildirimleri daha hızlı görmeye hem de şarjı idareli kullanmaya yarıyor.

Ekran Corning Gorilla Glass 3 ile korunuyor. 4. nesil Gorilla Glass yerine 3. nesil Gorilla Glass’a yer verilmesi ekran dirençlere karşı daha zayıf korunmasına neden olacak. Gorilla Glass 4’e Nexus 6P modelinde yer vermiş.

LG Nexus 5X kullanıcısını memnun edecek kalitede ekrana sahip.

Kamera

nexus 5x kamera

12.3 Megapiksel çözünürlüğüyle karşımıza çıkan Nexus 5X’in arka kamerası Sony IMX377 sensörüne sahip. Arka kamera 1.55 µm piksel boyutuyla sınıfı modellere göre geniş piksel boyutuna sahip. Nexus 5X, bu özelliği sayesinde düşük ışık altında daha aydınlık görüntüler elde edebiliyor. Piksel boyutunun yanında diyafram açıklığı da geniş tutulmuş. F/2.0 diyafram açıklığı, çift tonlu flaş, lazer otofokus Nexus 5X’de bir araya gelmiş.

Lazer otofokus modülü sayesinde odaklama hızı Nexus 5X, 4K video kaydı ve 720p ağır çekim video kaydı yapabiliyor. Ne yazık ki kamerada optik görüntü sabitleyici kullanılmamış. Yazılımsal olarak görüntü sabitleme işini yapabilse de bu konuda pek başarılı olamıyor.

Ön kameraya baktığımız zaman 5 Megapiksel çözünürlüğünde OmniVision sensör kullanılan kamerayla karşılaşıyoruz. F/2.0 diyafram açıklığına sahip bu kamera tıpkı arka kamera gibi HDR çekim yapabiliyor. Yaptığımız çekimlere göre ön kameranın vasat kaldığını söyleyebiliriz.

Nexus 5X’in kamera performansı amiral gemileriyle yarışacak düzeyde değil, en üst seviyeyle rekabete giremiyor. Kullanıcıların kamera performansına önem verdiğini göz önüne alırsak LG Nexus 5X kamera performansı olarak pek çok kullanıcıyı memnun etmeyecektir. Bunun yanında kamera arayüzü de Nexus cihazı olduğu için aşırı sade tutulmuş.

Performans

LG Nexus 5X gücünü Snapdragon 808 işlemcisinden alıyor. İşlemci, performans odaklı 2 çekirdekli 1.8 GHz hızında çalışan Cortex-A57 ve güç tasarrufu odaklı 4 çekirdekli 1.44 GHz hızında çalışan Cortex-A53’den oluşuyor. Bu işlemciyi LG daha önce G4 modelinde kullanmıştı. LG G4’ün satışlarını etkilememek için olacak ki aynı işlemciye yer verilmiş.

Snapdragon 808’e 2 GB RAM ve Adreno 418 grafik işlemcisi eşlik ediyor. 2 GB RAM yeni çıkan cihazlara göre düşük kalıyor. Fakat telefon saf Android 6.0 arayüzü ile geldiği için boştaki RAM alanı diğer cihazlara göre daha fazla olabiliyor. 2 GB RAM Nexus 5X’de şuan için sorun olmasa da ilerleyen zamanlarda telefon RAM sıkıntısı çekecektir.

Adreno 418 GPU’su ise LG’nin G4 gibi önceki cihazlarında 2K çözünürlüğü ile kullanılmıştı. Nexus 5X ise daha düşük çözünürlüğe sahip olduğu için grafiksel performans anlamında daha yüksek sonuçlar elde edilebiliyor.

benchmark

LG Nexus 5X, fiyatına göre yüksek performans gücüne sahip. Aynı zamanda sahip olduğu saf Android arayüzü sayesinde her daim stabil çalışıyor.

Son Olarak

nexus 5x görsel

LG Nexus 5X 2700 mAh kapasitede bataryaya sahip. Batarya hafif kullanımda 2 günü görebilirken, zorladığınız zaman 1 günü bitirmekte zorlanabiliyor. Yük altında yoğun güç tüketen batarya için 1 günü çıkarmaya yeterli ama daha fazlası için yeterli değil diyebiliriz. Hızlı şarj özelliğine yer verilirken kablosuz şarj özelliğine yer verilmemiş. Nexus 4 ve Nexus 5 kablosuz şarj desteklerken bu cihazda desteklenmemesi gerçekten şaşırtıcı. Eğer önceki Nexus modellerini kullanırken kablosuz şarj standı aldıysanız Nexus 5X ile birlikte kullanamayacaksınız.

Nexus 5X, dahili depolama birimi olarak 16 GB’lık belleğe sahip. Ne yazık ki Micro SD kart desteği bulunmuyor. Uygulamaların ve multimedya içeriklerinin kapladığı alanın giderek arttığı şu günlerde 16 GB bellek ne yazık ki yeterli gelmeyecektir. Nexus 5X pazara 32 GB bellek ile yada Micro SD kart desteği ile giriş yapmalıydı.

Nexus 5X’in ülkemizde resmi satışlarına henüz başlanmadı. Cihaz Amerika’da 380 $’a, Avrupa’da 480 €’ya satılıyor. Türkiye’ye giriş yapıp yapmayacağı konusunda net bilgi yok. Fakat Türkiye’ye gelirse satış fiyatı tahminen 1800 TL olacak

Google’ın yazılım güvencesiyle piyasaya çıkan Nexus ailesinin yeni elemanı Nexus 5X abisi Nexus 6P gibi donanımlı olmasa da fiyatına göre ideal bir donanımla karşımıza çıkıyor. 2 yıl boyunca tüm Android güncellemeleri ilk defa alacak olann Nexus 5X, kısıtlı Ram ve hafıza miktarıyla günümüz için ideal olsa da 1 sene sonrası için ne yazık ki yeterli değil. Tasarımsal anlamda göze hoş görünse de kullanılan malzeme vermiş olduğunuz paranın hakkını vermiyor.

Cihazın en üstün gücü sanırım parmak izi okuyucusu. Zira parmak izi okuyucusu haricinde en üst cihazlara kafa tutabilecek başka bir özelliğe sahip değil. Eğer Nexus güvencesi altında bir telefon almak istiyorsanız bir miktar daha para ekleyip Nexus 6P almalı, yada farklı markaların farklı modellerine yönelmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here