lg v10 kapak

LG, çift ekranıyla dikkat çeken yeni amiral gemisi LG V10’u sessiz sessiz tanıtmıştı. Güney Koreli üretici, G4’deki düşük satış rakamlarının bu cihaz ile artması amaçlamış. Peki LG V10 bu amacı gerçekleştirebilecek mi?

5.7″ ekran boyutuyla phablet kategorisinde yer alan LG V10, ilk olarak Güney Kore’de satışa sunuldu. Daha sonra Amerika pazarına giren bu cihaz yavaş yavaş Avrupa ülkelerinde de satışa çıkıyor.

Galaxy Note Edge’den sonra bir başka çift ekranlı telefon olarak karşımıza çıkan LG V10’da ikinci ekran telefonun üst bölümüne yerleştirilmiş. Galaxy Note Edge’de ikinci ekran, cihazın yan tarafında yer alıyordu. İkinci ekran 2.1″ boyutuna ve 1024 x 160 piksel çözünürlüğe sahip. LG tarafından yapılan açıklamalara göre bu ekran gün boyu açık kaldığı zaman şarja %5 etki ediyor.

İkinci ekranda bildirimleri takip edebiliyor, son ve sık kullanılan uygulamalara erişebiliyor, rehberdeki kullanıcılara ulaşabiliyor, müzik kontrolünü sağlayabiliyor ve takvime kaydettiğimiz yaklaşan etkinliklere ulaşabiliyoruz. Aynı zamanda bu ekrana kısa bir yazı da ekleyebiliyoruz. Ayarlar menüsünden bu ekranla ilgili çeşitli ayarlamalar yapabiliyoruz. İşlevsellik olarak bu ekran Galaxy Note Edge’e göre daha kullanılışlı özelliklere sahip.

lg v10 ikinci ekran

Çift ön kamerası, çeşitli iyileştirmeler yapılan kamera arayüzü, Micro SD kart desteği ve çıkartılabilen arka kapağı da LG V10’un dikkat çeken diğer özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. LG V10’da 64 GB dahili depolama birimine yer verilmiş. Bu anlamda LG diğer firmalardan daha bonkör davranmış. Dilerseniz LG V10’un detaylarına inelim.

Tasarım

lg v10 önden görünüm

Tasarımsal olarak LG G4′ün andıran LG V10, ince ekran çerçevesiyle dikkat çekiyor. LG G4’de de ince olan çerçeve, ikinci ekranın da eklenmesi ve ahizenin küçültülmesiyle daha da ince olmuş. İki ekranla birlikte toplam 5.9″ boyutunda bir ekrana sahip olan bu cihaz %70.85 ekran-çerçeve oranına sahip. Ekranın büyüklüğünü düşündüğümüz zaman, çerçevelerin inceltilmesi kullanıma büyük kolaylık sağlamış.

Telefonun çerçevesinde darbeyi azaltan paslanmaz çeliğe yer verilirken, arka bölümde silikon yapıya sahip plastik arka kapağa yer verilmiş. Bu kapak tırtıklı yapısıyla telefonun elinizden kaymasını engelliyor. Aynı zamanda çıkartılabilir yapıya sahip bu kapak, bataryayı çıkartıp değiştirmenize imkan sağlıyor.

LG’nin önceki modellerinde de gördüğümüz gibi telefonun sağ ve sol bölümünde herhangi bir buton bulunmazken tüm butonlar cihazın arka bölümüne yerleştirilmiş. Kameranın alt bölümüne yerleştirilen ses açma-kapama ve ana ekran butonlarına işaret parmağımızla erişebiliyoruz. LG V10, önceki modellerden farklı olarak bu cihazda parmak izi okuyucusu sensörüne sahip. Ana ekran butonuna yerleştirilen bu sensör gayet hızlı çalışıyor ve tepkilerinize doğru yanıtlar veriyor.

lg v10 arka kapak

Cihazın alt bölümünde 3.5 mm kulaklık girişi, Micro USB girişi, mikrofon ve mono hoparlöre yer verilmiş. Üst bölümünde ise sadece kızılötesi sensörler yer alıyor.

lg v10 alt bölüm

LG V10; 159.6 x 79.3 x 8.6mm boyutlarına ve 192 gram ağırlığa sahip. Boyutları itibariyle Galaxy Note 5 ve iPhone 6S Plus ile hemen hemen aynı büyüklüğe sahip. Fakat telefon hem ağır hem de büyük ekranlı diğer cihazlar gibi tek elle kullanımı oldukça zor.

Telefonun ana ekranı 5.7 inç boyutuna, 1440 x 2560 piksel 2K çözünürlüğüne sahip. İkinci ekranı ise 2.1 inç boyutuna 1040 x 160 piksel çözünürlüğe sahip. İkinci ekran çift ön kameranın sağına yerleştirilmiş. Tek elle kullanırken sağ el ile bu ekrana rahatlıkla erişirken, sol el ile erişmek biraz zor olabiliyor. Ekranda ışık sensörü, yakınlık sensörü ve Gorilla Glass 4 ile güçlendirilmiş cama yer verilmiş.

lg v10 renkler

 

LG V10, siyah, beyaz, okyanus mavisi, modern mavi ve bej renk seçeneklerini kullanıcılarına sunuyor.

Telefon boyutları ve ağırlığı itibariyle kullanımı zor olsa da göze hoş gelen bir tasarıma sahip.

Kamera

lg v10 kamera arayüzü

LG G4’de kullanılan muazzam kamera bu cihazda da bizlerin karşısına çıkıyor. 16 Megapiksel çözünürlüğe, F 1.8″ diyafram açıklığına sahip 1/2.6″ boyutundaki sensör mükemmel resimler çekmemize yardım ediyor. Optik görüntü sabitleyici, lazer otofokus sensörü ve rüzgar gürültüsü engelleyen sensörler de kameraya eklenmiş. Kamera, kalitesinden daha çok arayüzünde yapabildiğimiz manuel ayarlamalar ile öne çıkıyor. LG V10 arayüzünde sunulan manuel seçenekler o kadar fazla ki resimlerde DSL düzeyinde oynamalar yapabiliyoruz. Ve işin en güzel yanı bu manuel ayarlara sadece fotoğraf çekiminde değil video kaydında da erişebiliyoruz. Resmin beyaz dengesinden shutter hızına, sesin bitrate değerinden hangi kanaldan ses algılandığına kadar tüm verilere ulaşabiliyor ve oynamalar yapabiliyoruz. 4K video kayıt desteği de unutulmamış.

Günümüzde insanlar telefonun performansı yanında kaliteli resimler ve videolar çekebileceği bir kamera da istiyor. Ve bunun için ek para verip yeni kamera almak istemiyor. Bunun farkında olan telefon üreticileri, kamera kalitesini her seferinde arttırmalarına rağmen kamera arayüzünde küçük detaylar haricinde oynama yapmamıza imkan sunmuyor. LG V10 ise bu anlamda rakiplerinden sıyrılıyor. Özellikle YouTube üzerinden video yayınlamak isteyen kullanıcılar, ikinci bir kamera almadan LG V10 ile Vloglar ve incelemeler çekebilir.

Ön kameraya baktığımızda da mükemmel bir kamerayla karşılaşıyoruz. Hatta bir kamera dersek yanlış söylemiş oluruz. Ön bölümde iki kameraya yer verilmiş. Bu iki kamera farklı açılara bakıyor. Bir resim çekildiği zaman kameraların çektiği iki görüntü birleştiriliyor ve 120 derecelik geniş açıya sahip bir fotoğraf elde ediliyor. Bu sayede artık daha kalabalık selfieler çekebileceksiniz. Kullanılan iki kameranın her biri 5 megapiksel çözünürlüğe sahip. Video ve fotoğraf kaydı esnasında 3 kamera da aynı anda çalıştırılabiliyor. Özellikle Vlog çekimi yapan kullanıcılar bu özelliği çok sevecek.

LG V10 hem kamera kalitesiyle hem de her türlü ayarlamalar yapabildiğiniz kamera arayüzüyle bir mobil kameradan beklediğinizin çok daha fazlasını verecek.

Performans

LG V10, Qualcomm’un Snapdragon 808 işlemcisini kullanıyor. Grafik işlemcisi olarak Adreno 418 kullanılmış. Bu iki işlemciyle daha önce LG G4’de karşılaşmıştık. LG, performans geliştirmesi olarak sadece Ram’in kapasitesini arttırmayı uygun görmüş ve 4 GB Ram kullanmış. Fakat ne yazık ki işlemci ve GPU, fiyatının çok gerisinde kalmış. Aynı fiyat aralığındaki cihazlarda genel olarak Snapdragon 810 ve Adreno 430 görürken bu cihazda daha düşük donanım görmek bizleri hayal kırıklığına uğrattı.

Yaptığımız testlerde yüksek performans isteyen oyunlarda kare düşüklükleri yaşadık. Adreno 418, Full HD için yeterli ama 2K çözünürlüğü için malesef yeterli değil.

Eğer yüksek performans veren donanıma sahip bir telefon istiyorsanız seçiminizi LG G5’i bekleyerek yada diğer amiral gemilerinden yana yapmalısınız.

LG V10’da 3000 mAh kapasitedeki çıkartılabilir bataryaya yer verilmiş. 5.7″ ekran boyutuna sahip bir cihaz için bu bataryanın yeterli olmadığını söyleyelim. Kullanım süresi olarak  hafif kullanımda 1 günü çıkarabiliyoruz fakat yoğun güç tüketimi yaptığımız zaman günü çıkarmak için tam olarak yeterli olmuyor. LG V10, Snapdragon’un son sürümlerini kullanan diğer cihazlar gibi hızlı şarj ve kablosuz şarj özelliklerini destekliyor.

Son Olarak

lg v10 altın

İkinci ekranı ile dikkat çeken LG V10, bu ekranda kullanıcılarına çok büyük kullanım kolaylığı ağlıyor. Üst düzey kalitede kameraya ve göze hoş görünen tasarıma sahip cihaz, ne yazık ki performans olarak sınıfta kalıyor.

LG, diğer firmaların aksine çıkartılabilir batarya ve 2 TB’a kadar destekleyen MicroSD slotu koyarak bu konuda artı alıyor. Kısaca LG V10’a, LG G4’ün yamalanmış hali diyebiliriz. Fakat yenilenmeyen donanım ve yüksek fiyatlandırma nedeniyle LG V10, diğer amiral gemileriyle yarışabilir gibi görünmüyor.

Telefon henüz ülkemizde satışa çıkmadı. Bu ay içerisinde ülkemizde satışa sunulacak cihaz 2699 TL’den piyasaya girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here