Linkedln
Linkedln tazminat ödemeye mahkum edildi

Son yıllarda revaçta olarak ön plana çıkmayı başaran sosyal medya sitelerinden Linkedin, geçmişinde yaptığı hataların bedelini ödüyor. 2012 yılında gerçekleşen bir olayın dava süreci henüz yeni sonlandı ve Linkedln suçlu bulunarak, para cezasına çarptırıldı.

Linkedln Suçlu Bulundu

Linkedln
Linkedln tazminat ödemeye mahkum edildi.

İnternet dünyasının en önemli platformları arasına girmeyi başaran ve yaklaşık 200 milyon insana hitap eden Linkedln, tazminat ödeme durumuyla karşı karşıya geldi. Genelde iş daoklı olarak hizmet veren söz konusu sosyal ağ sitesi, geçmişte başına gelen sızıntılardan ötürü, başına dert almıştı. Güvenlik açıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkan ve siber saldırıların mağduru olarak ön planda bulunan Linkedln, hackerların saldırısı sonrasında kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesiyle sarsılmıştı.

2012 yılında Rus kaynaklı bir siber saldırının kurbanı olarak yaklaşık 800 bin profil sahibinin kişisel bilgiler, korsanların eline geçmişti. Bu olaydan sonra açılan dava sonuçlandı ve Linkedln sosyal ağı 1.25 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

Bu dev sızıntı sonrasında kullanıcılar tarafından açılan toplu dava sonrasında böyle bir netice çıkarken, her iki taraf da bu şekilde uzlaşmaya vardı ve bu uzlaşı süreci de mahkeme tarafınca onaylandı. Yaşanan dava sürecinden sonra, söz konusu sızıntıdan mağdur olan kişilerin bir tanesine yaklaşık olarak 1 dolar gibi bir ücreti düşeceği hesaplanıyor. Bu denli az bir ücretin düşmesi, mahkemenin sembolik olduğunu ve Linkedln firmasının suçlu konumda olmasını sağlayacak bir girişim olduğunun da düşünülmesi amaçlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here