Ana Sayfa İpucu Lol Oyun Hataları ve Çözümler

Lol Oyun Hataları ve Çözümler

Lol Oyun Hataları ile karşı karşıya kaldığınızda neler yapmanız gerekiyor? Çözüm önerileri neler? Nasıl aşamalarıı geçmek gerekli?

-

Dünya genelinde binlerce, hatta milyonlarca Lol oyuncusu var. Dünyanın her yerinden yoğun bir şekilde oynanan ve sürekli genişleyen bir kitleye sahip olan oyunun, bu derece yüksek bir oyuncu kitlesine sahip olması beraberinde bazı yükleri de getiriyor. Zaman zaman oyuncuların hatalarla karşı karşıya kalması durumu söz konusu olabilir. Hemen en yaygın Lol Oyun Hataları ve çözümlerine bakalım.

Lol Oyun Hataları Tam Liste

Karşılaşılan hatalara ve bunlar için önerilen çözüm yollarına geçmeden önce, paylaşacağımız hataların en sık karşılaşılan hatalar olduğunu ve bu hataların dışında da sorunlar yaşayabileceğinizi belirtelim.

Listede yer verdiğimiz hataların dışında, başka sorunlarla karşılaşıyorsanız, yorum bölümünden bu sorunları bizle paylaşabilirsiniz.

Lol Failed to Connect Replay Sorunu

Bu sorun, oyuna bağlanmanızı engelleyecektir. Bağlanmak istediğiniz zaman alacağınız uyarı, sanki internet bağlantınız yokmuş gibi girişinizi engelleyecek bir sorun. Çözüm önerimize geçelim.

Lol Oyun Hatalari

 • Güvenlik duvarını tamamen kapatın
 • Ardından “İnternet Temp” ve “Temp” dosyalarını kaldırmanız gerekecek.
 • Şimdi kullandığınız internet tarayıcınıza giriş yapın ve dosya bölümünden “Çevrimdışı Çalış” sekmesini aktif hale getirin.

Sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Yine de sorunu çözemediyseniz ve hata mesajı alıyorsanız, yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Warcraft 3 Hileleri

Unable to connect to the PVP.net Server Uyarı Mesajı Sorunu

Yine oyuna giriş sırasında karşılaşılan bu sorun, erişiminizin kapanmasına nede olacaktır. Fakat bu sorunda durum biraz daha farklı. Söz konusu erişim sorunu oyunun sunucularından da kaynaklı olabilir.

Lol Oyun Hatalari

Sunucularda bir sorun varsa ya da sunucular bakıma alınmışsa bu sizin çözebileceğimiz bir sıkıntı değil. Bir süre bakımın bitmesini ya da sunucunun onarılmasını beklemeniz gerekiyor. Fakat aksi durumda bilgisayarınızdan kaynaklı bir sıkıntı vardır ve sizin birkaç çözüme ulaşmanız gerekebilir. Bunun için yapacaklarınız şöyle;

 • “Çalıştır’a”
 • Çalıştır ekranına CMD yazın ve CMD panelini açın.
 • CMD üzerinde “net start w32time” komutunu yazın. Sonrasında ise “w32tm /resync” komutunu yazın.

Bu işlemlerin ardından oyuna girişi deneyin. Eğer oyuna giriş gerçekleştiremiyorsanız, port düzenlemesi yapmak gerekiyor. Bu durumda yapacağınız işlemler ise şöyle;

 • Güvenlik duvarınızı tamamen kapatın
 • 2099 portunu açın ve LolClient.exe dosyasını güvenli dosya olarak ekleyin.

Şimdi tekrar oyuna giriş yapmayı deneyin.

Lol Oyun Hatalari

Oyundan Ses Gelmiyor Sorunu

Lol Oyun Hataları içerisinde dikkat çeken sorunlardan birisi de oyun ses hatasıdır. Oyuna girdiğiniz zaman oyunun menü sesleri ya da diğer tüm seslerin çalmadığını görebilirsiniz.

Bu durumda da oyun dosyalarını kontrol etmek gerekiyor. Ses dosyalarında bir bozulma olmuş olabilir. Oyunu silip yeniden yüklemek en etkili çözümlerden biri olacaktır.

Ayrıca bkz: LoL isimleri

Bu işlemi yapmadan önce, ayarlar kısmından ses ayarlarının çalışacak şekilde düzenlendiğini de kontrol etmenizi önerelim. Eğer ses ayarları kapalı konuma getirilmişse, oyun içindeki sesleri duymanız mümkün değil.

BugSplat sorunu ve Çözümleri

Lol Oyun Hataları içerisinde en sık karşılaşılan sorunların başında BugSplat hatası geliyor. Oyunun güncellemelerinin, bilgisayarınızda yer alan ekran kartı ya da ses kartı gibi donanımların en güncel sürücüleri istemesi nedeniyle yaşanan bir sorundan söz ediyoruz.

Yani diyelim ki oyunun son güncellemesini yüklediniz ve bu güncelleme ekran kartınızın son sürüm güncellemesini istiyor.

Lol Oyun Hatalari

 

Ekran kartınızın güncellemesi yüklü değilse, bu durumda hata ile karşı karşıya kalıyorsunuz ve oyundan atma sorunu yaşanıyor.

Bu sorunu çözmek için yapacağınız işlemler güncellemeleri kontrol etmek olacak. Sırasıyla güncellemeleri kontrol edin. Kontrol edeceğiniz güncellemeleri aşağıya ekliyoruz.

Ayrıca Bakınız: Civilization 6 Türkçe Yama

 • Ekran kartı sürücü güncellemeleri
 • Directx sürüm güncellemesi
 • Windows son sürüm güncellemesi
 • .Net Framework 3,5 güncellemesi
 • Bozuk oyun dosyalarının kontrol edilmesi
 • Windows için yeniden başlatma yapılması.
 • Ekran kartı yazılımı için sıfırdan kurulum yapılması
 • Oyun ayalarının minimum sistem ayarlarına çekilmesi. Grafikleri ve diğer ayarları en düşük ayara çekin.
 • Uyumluluk modunun devre dışı bırakılması.

Tüm bu işlemleri, sıraya uygun olarak yapmanız sorunu çözecektir. Yine de sorunu çözemiyorsanız bize mesaj atabilirsiniz.

İstemci Bağlantı Hatası ve Bağlanılamadı Hatası

Lol Oyun Hataları içerisinde sunucu bağlantı sorunu olarak gösterebileceğimiz bu sorunu çözmek için de mini bir sunucu değişikliği yapmanız gerekiyor.

Oyun sunucunuzu TR olarak seçtiyseniz, önce West sunucusuna geçin ve yamaların yüklenmesi için bir süre bekleyin. Ardından ise tekrar TR sunucularına geçiş yapabilirsiniz.

Lol Oyun Hatalari

LeagueClient.exe Hatası

Bu sorun dosyanın eksik olmasından kaynaklanan bir sorun olarak gösteriliyor. Bu sorunu çözebilmek için “LeagueClient.exe” dosyasını indirmeniz ve ardından da oyunun yüklü olduğu klasör içine atmanız gerekiyor.

Eğer başarılı olmazsa oyun ekranında sağ üst kısımda yer alan çark simgesi üzerinden oyunun onarımını başlatabilirsiniz. Eksik dosyaların bu şekilde tamamlanması da mümkün.

Güncelleme Donma Hatası

Lol Oyun Hataları içerisinde en sık karşılaşılan bir başka hata ise güncelleme sırasından yaşanan donma sorunu hatası.

Lol Oyun Hatalari

Oyuna giriş ekranında yaşanan bu hata, güncellemelerin durmasına ve güncelleme olmadığı için de sizin giriş yapmanızın engellenmesine neden oluyor. Söz konusu hatanın nasıl giderileceğine bakalım. Üç farklı çözümü ele alacağız. İlkinden başlayalım.

 • “lol-cb3.game.versiyon” dosyasını, oyunun kurulu olduğu dizinler içerisinden aratın. Dosyayı bulun ve TXT formatında yanı not defteri üzerinden dosyayı açın.
 • “<PerformCopy>1</PerformCopy>” satırında yer alan bir “1” kısmını “0” sıfır olarak değiştirin.
 • “<Version>90</Versiyon> satırında yer alan 90 değerini de “87” olarak değiştirin.

Sorunun çözülmesi için bir kez daha giriş deneyin ve güncellemelerin yeniden yüklenmesini sağlayın. Giriş yapmanızın ardından sıkıntı ortadan kalkacaktır. Fakat bu sizin için çözüm olmadıysa, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Hemen sonraki adım hakkında bilgi verelim.

Ayrıca Bakınız: Artırılmış Gerçeklik Oyunları – iPhone ve iPad AR Oyunları

 • Güvenlik duvarını kapatın ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra oyun exe dosyasını yönetici olarak çalıştırarak giriş deneyin.
 • Bu da soruna çözüm oluşturmazsa, Riot Games\League of Legends\RADS\projects yolunu izleyin ve bu klasör içerisinde yer alan “lol_air_client” ile “lol_game_client” dosyalarını silin.

Tüm işlemlerin ardından oyunun sorunsuz bir şekilde yeniden başlatılması ve güncellemenin baştan başlaması gerekiyor. En çok sorun yaşanılan bölümün %33’lük kısım olduğunu da hatırlatalım.

Lol Oyun Hatalari

Server is Currently Busy Hatası

Sık karşılaşılan hataların bir diğeri de server hatası olarak karşımıza çıkan bu uyarıdır. Son günlerde çok sık karşılaşılan sorunun çözümü için atılacak adımlarda oldukça basit. Yapacağınız işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

 • IE8’i kurun. Ardından dosya kısmından “çevrimdışı Çalış” özelliğini açık hale getirin.
 • Araçlar menüsüne girin ve “Internet seçenekleri-Bağlantılar-Yerel Ağ Ayarları” yolunu izleyin.
 • Buradan ise “ayarları otomatik olarak algıla” seçeneğini açık konuma getirmeniz gerekiyor.
 • Şimdi tarayıcınızı bir kez daha başlatın ve “Araçlar” üzerinden “internet seçenekleri- gelişmiş- gelişmiş ayarları geri yükle” seçeneğini seçin. Bu şekilde güncellemelerin kontrol edilmesini ve server hatasının giderilmesini sağlayacaksınız.

Lol Oyun Hatalari

Siyah Ekran Sorunu

Son olarak siyah ekran hatasından da söz edelim. Çok karşılaşılan bu hatanın nedeni kesin belli değil. Kimi zaman oyuna giriş sırasında kimi zaman ise oyundayken söz konusu hata mesajıyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Ayrıca Bakınız: Steam Kullanıcı Adı Değiştirme

Böyle bir durumda yapmanız gereken işlemlerin neler olduğuna ve hangi adımlardan geçeceğinize bakalım. Özellikle şampiyon seçimi sonrasında böyle bir hata mesajıyla karşı karşıya kalıyorsanız yapacağınız işlemler şöyle;

 • Oyunun yüklü olduğu klasör içerisine giriş yapın.
 • RADS – Project – lol_air_client ile lol_game_client dosyalarını silin.
 • Şimdi oyunu bir kez daha başatın. Oyunu yeniden başlattığınız zaman sunucunuzu EU olarak seçmeniz gerekiyor.
 • EU sunucu seçimi, son yamanın yeniden kurulmasını sağlayacaktır.
 • Bu şekilde güncellemeler bir kez daha yapılacak ve oyun onarılacak. Ardından kendi sunucunuza yeniden dönüş yapabilirsiniz.

Lol Oyun Hataları için genel olarak bu şekilde bir sıralama yapabiliriz. Sizin de liste dışında yaşadığınız sorun varsa ya da bu çözüm önerileri sorununuzu çözmüyorsa, yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzun çözümü için atılacak olan adımlar konusunda farklı yollar izlemeniz mümkün.

Bizi Youtube'ta takip et!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oppo Reno 4 Pro NCC’de Göründü

Oppo Reno 4 Pro 5G yakında Çin dışında küresel bir piyasaya sürülmeye hazır olabilir. En son kanıt, Oppo Reno 4 Pro'nun Tayvan'da...

LG Aristo 5 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

LG, yaşadıklarına ve eleştirilere rağmen akıllı telefonlarda yoluna devam etmekte kararlı. Marka yoluna devam ederken daha çok giriş seviyesine önem vermeye başladı....

Galaxy Z Fold 2 Özellikleri Belli Oldu

5 Ağustos Samsung'un tanıtım günü. 5 Ağustos ile düzenlenecek olan Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 serisini göreceğiz. Note 20 akıllı telefonları bir...

Hesap Şifre Gücü Nasıl Test Edilir – En Güvenli Şifreler

İki faktörlü kimlik doğrulama, tek oturum açma ve diğer araçlar çevrimiçi güvenliğinizi artırmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi, ancak güçlü parolalar...

En İyi GTA 5 Modları ve Özellikleri

En iyi GTA 5 modları rehberimizde, GTA 5 oyuncularına oyunu daha eğlenceli hale getirecek olan mod tavsiyelerinde bulunacağız. Binlerce...