macOS High Sierra ozellikleri ve cikis tarihi

Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey ve çıkış tarihi gibi detayları hazırladık.

Bu yılın başlarında, Apple’ın Worldwide Developers Conference (WWDC 2017) ‘da macOS High Sierra çıktı.

Geçen yılki macOS Sierra’nın dikkat çekici ad değişiminden tahmin edebileceğiniz gibi, macOS High Sierra’daki farklılıklar, OS X Leopard‘ın 2009’da Snow Leopard haline geldiğinde gördüğümüz boyutlara benzer.

Mac kullanıcıları başta olmak üzere Apple hayranının 12 Eylül’de Steve Jobs Theatre‘da düzenlenen basın toplantısında gözleri iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’e döndü. Mac kullanıcıları, macOS High Sierra’nın piyasaya çıkma tarihi 25 Eylül‘de de duyurulduğu için sevinç duyuyorlardı.

Şimdi macOS High Sierra indirilebilir, macOS 10.13 High Sierra‘nın nasıl karşıdan kurulacağı veya güncelleyeceği ile ilgili kılavuzumuza bakın.

Geçen yılın Eylül ayında piyasaya sürülen orijinal macOS Sierra, yazılımı çalıştıran Mac’ler ile iPhone’lar ve Apple Watch cihazları arasında daha iyi entegrasyon sağlayarak çok iyi bir şekilde karşılandı.

Öte yandan, Apple’ın macOS High Sierra özelliği, halihazırda yürürlükte olan işlevselliklerin üzerine inşa edilmiş gibi görünüyor. Dolayısıyla değişikliklerin listesi geçen zamandan daha kısa olabilse de yine de önemlilik arz etmektedir. İşte MacOS High Sierra hakkında bildiğimiz her şey.

macOS 10.13 High Sierra Çıkış Tarihi

Apple, WWDC 2017 keynote etkinliğinde macOS 10.13 High Sierra’yı açıkladı; şaşırtıcı gelmedi, çünkü Apple, Mac yazılımının son sürümünü yıllık geliştirici etkinliğinde duyuracağı için geleneksel bir model.

Ancak Apple, 12 Eylül’e kadar, High Sierra’nın tam sürümünün 25 Eylül’de piyasaya çıkacağını açıklamadı. İşletim sisteminin geliştirici bir sürümü vardı, nihai sürüme girmek için kaydolabilirdiniz, ancak neyse ki artık gerekli değil.

Bunun yerine, Mac’inizdeki App Store’a gidin ve ana sayfada yer alan macOS High Sierra‘ya tıklayın. Aksi takdirde, arama çubuğunda macOS High Sierra için bir sorgu yapın. Küçük bir not: Güncellemelerde görünmeyebilir.

macOS 10.13 High Sierra Özellikleri

Bazı Hackintosh kullanıcıları her hafta otomatik olarak konuşlandırılacak olan EFI firmware’deki güvenlik kontrollerinden endişe ediyorlarsa da, Apple MacOS 10.13 High Sierra ile heyecan verici yeni özellikler ekledi.

Bunlar arasında, Safari’deki gelişmeler – ki bu da reklam izleme ve otomatik oynatma videolarını engelliyor ve Posta Uygulamasında daha kapsamlı bir Spotlight Arama da bulunuyor. Üstelik, e-postalar yazarken, uygulama şimdi oluşturma penceresi için bölünmüş görünüm sağlıyor – ve bu da % 35’e kadar daha az disk alanı kullanıyor.

Fotoğraf uygulaması, macOS 10.13 High Sierra’da da güncellendi ve çizme için daha iyi bir sıralama aracı var. Tüm bunlar yeni bir düzen, sinir ağları sayesinde daha iyi yüz tanıma ve tüm Apple cihazlarında daha iyi senkronizasyon ile tamamlanmaktadır.

Düzenleme araçları da iyileştirmeler gördü; bu da Photoshop veya Camera RAW‘ın içeriğini ve dışını öğrenmeden fotoğraflarınızın kalitesini artırmak için daha kolay oldu. Ve elbette, Instagram benzeri filtrelerin buna dahil olmasıda var.

MacOS High Sierra ile gelen en büyük değişikliklerden biri de dosya sistemidir. Apple’ın yaklaşık 30 yıldır kullandığı HFS‘yi sonlandırıyor ve şu anda Apple File System (APFS) kullanıyor.

MacOS High Sierra’ya yükseltilen her Mac, bu dosya sistemini otomatik olarak, spor Fusion Sürücüleri ve eski HDD’ler dışında değiştirir. Aynı şekilde, tüm yeni Mac’ler önceden APFS için biçimlendirilmiş olarak gönderilir.

Tam olarak, APFS, yerel şifrelemeyi ve daha hızlı meta veri işlemeyi destekleyen 64 bitlik bir dosya sistemidir. Bu, biraz garip gelebilir, ancak sonuçta, Mac’inizin çok daha hızlı hissedeceği ve dosyalarınızın ve klasör içeriğinizin doğası hakkında daha güvenli ve şeffaf olmasının altını çizmek gerekir.

Güncelleme ayrıca Mac’e HEVC veya H.265 video sıkıştırması getiriyor. Apple, bu yeni standardın video dosyalarını önceki nesil H.264 standardından % 40 daha fazla sıkıştırabileceğini iddia ediyor. Sonuçta, yüksek çözünürlüklerde (ahem, 4K) daha hızlı video akışları ve yerel olarak depolandığında daha küçük video dosyaları akışı olacaktır.

VR sonunda Mac’a geliyor

MacOS High Sierra’yı çevreleyen en büyük haberlerden biri resmi olarak sanal gerçeklik kulaklıklar için destek getireceğidir. Yani, HTC Vive ve Steam VR bu sonbaharda yeni işletim sistemini çalıştıran Mac’lerle çalışacak.

Bununla birlikte, böyle bir aygıtı kullanmak için en az 5K iMac, MacBook Pro‘ya veya Thunderbolt 3‘ü kullanarak takılı bir harici grafik kartı kutusuyla yeni işletim sistemini çalıştırabilen herhangi bir Mac’e ihtiyacınız olacak.

macOS 10.13 Yüksek Sierra Hangi Mac’lere Kurulabilir

Neyse ki, yalnızca orta derecede olan bir macOS güncellemesi sayesinde önceki mac serileri değişmedi. Aşağıdaki Mac modellerinden birini kullandığınız sürece, macOS High Sierra ile yolunuza devam edebilirsiniz.

  • 2009 iMac’ten daha yeni
  • 2009 MacBook / MacBook (Retina) veya daha yenisi
  • 2010 MacBook Pro veya daha yeni
  • 2010 MacBook Air veya daha yeni
  • 2010 Mac Mini veya daha yeni sürümü
  • 2010 ortası ortası Mac Pro veya daha yeni
  • 2017 iMac Pro

MacOS High Sierra’nın sunduğu Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, en azından bir Intel altıncı nesil Skylake işlemcisine bir Mac bağlamanız gerektiğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here