Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Malwarebytes'dan Önemli Açıklama!

Malwarebytes’dan Önemli Açıklama!

-

Siber güvenlik, bilgisayar korsanları ve siber güvenlik profesyonelleri arasında bir yenilik savaş alanının yanı sıra teknolojinin çok önemli bir alanıdır. Bugünlerde, kötü niyetli bilgisayar korsanları ellerini cihazınızın işletim sistemine sokmak için inanılmaz sinsi yollar bulabilirler. Android, kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına karşı güvenli değildir ve bugün BGR, şu anda Android telefonlarını rahatsız etmek için en kalıcı olanlardan biri olan en son tehdit hakkında bilgi paylaştı.

Görünüşe göre, Google bu tür uygulamaları bulduklarında hemen silmeye çalışsa bile, Google Play’den yüklenebilecek bazı kötü amaçlı uygulamalar var. Ancak, bazıları Google ve Facebook hesaplarınıza giriş yapabilir, kötü amaçlı yazılım yayabilir veya cihazınızın yapılandırmasını değiştirebilir.

Siber tehditleri sınırlamak ve cihazları dezenfekte etmek için yollar bulmak için çalışan siber güvenlik şirketi Malwarebytes, profesyonellerinin şimdiye kadar gördükleri Android için en kalıcı kötü amaçlı yazılımlara rastladığını açıkladı. Virüs xHelper olarak adlandırılır ve belirli bir Android cihaza görünmez bir şekilde kendini yükleyen, ek kötü amaçlı yazılım indiren ve telefonun neredeyse kullanılamaz hale geldiği ölçüde reklam görüntüleyen bir truva damlalığıdır.

Hepimiz biliyoruz ki siber korkunç bir şeyle savaşırken son çare, etkilenen Android cihazının fabrika ayarlarına sıfırlanmasıdır. Ancak, bu eylemden sonra bile, kötü amaçlı yazılım kendini yeniden yüklemeyi başarır. Sorunu çözmek için bir yol bulmaya çalışırken, Malwarebytes aslında yüklemenin Google Play’den geldiğini keşfetti. Her nasılsa, kötü amaçlı yazılım Google Play tarafından kendini yeniden yüklemek için tetikleniyordu.

Yine de Google Play’in kendisine bulaştığından endişelenmenize gerek yok – Malwarebytes bize virüs bulaşan Google Play olmadığını garanti ediyor, ancak kötü amaçlı yazılım Google Play’i gerçek kaynağını gizlemek için bir duman perdesi olarak kullanıyor olabilir.

Symantec de bu kötü niyetli truva atı için farkındalık yaratıyor. Uygulama ABD ve Rus kullanıcıları hedefliyor ve 45.000’den fazla cihaza bulaştı. XHelper virüsü, Mayıs 2019’dan beri kötü amaçlı yazılım sahnesinde.

Ancak, Malwarebytes bizimle kaldırmak ve kendini yeniden yüklemesini durdurmak için adımları paylaşıyor:

Malwarebytes, virüs silme işleminin ana kısmı için Android için ücretsiz uygulamalarını yüklemenizi önerir (diğer kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarını da kullanmanız olasıdır, ancak emin olamayız)
Google Play‘den seçtiğiniz bir dosya yöneticisini yükleyin
Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Store‘a giderek Google Play’i geçici olarak devre dışı bırakın
XHelper ve diğer kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için Malwarebytes’in uygulamasında bir tarama yapın veya fireway, xhelper ve Ayarlar gibi adları manuel olarak arayın (yalnızca iki ayar uygulaması görüntülenirse)
Dosya yöneticisini açın ve com.mufc ile başlayan herhangi bir dosyayı bulun.
Bulursanız, son değiştirilme tarihini not edin (bilgileri daha kolay bulmak için tarihe göre sıralayabilirsiniz)
Com.mufc ile başlayan her şeyi silin.
ve aynı tarihten sonraki herhangi bir şey (İndirme veya diğerleri gibi çekirdek dizinler hariç)
Google Play’i yeniden etkinleştir

Malwarebytes’e göre, bu sorunu çözmeli. Ancak, sorunun devam ettiğini ve Malwarebytes’in uygulamasını kullandığınızı fark ederseniz, Malwarebytes’in Destek ekibine başvurabilirsiniz.

Var olan her kötü amaçlı yazılımı bilmek mümkün olmasa da, herkesin istenmeyen yazılımlara maruz kalmasını sınırlamak için takip edebileceği birkaç güvenlik uygulaması vardır. Güvenlik uzmanları, yazılımınızı mevcut tüm güvenlik düzeltme ekleriyle güncel tutmanızı, tanımadığınız web sitelerinden veya güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirmemeyi, bir uygulamaya izin verme konusunda titiz davranmayı, verilerinizi düzenli olarak yedeklemek ve bir güvenlik uygulaması yüklemeyi önerir

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Huawei, Bilgisayar ve Monitör Pazarlarına Girmek İstiyor

Belki de ABD yasağı, belki de Xiaomi'nin PC monitör pazarındaki baskısı. Her iki durumda da güvenilir bir kaynak, Huawei'nin söz konusu pazara...

Huawei’den Lazerli Kablosuz Şarj Aleti Geliyor!

Kablosuz şarj, uzun zamandır geleceğin akıllı telefon teknolojisi olarak müjdelendi ve telefonların kablosuz bir şarj pedi üzerine yerleştirilmesine veya bir kablo takılmasına...

Apple iPhone 12 Serisinin Model İsimleri Sızdırıldı!

Apple iPhone 12 serisi çok yakında piyasaya sürülecek. Telefon serisiyle ilgili detaylar gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Son gelişmeye göre, "L0vetodream"...

Samsung Galaxy S21 Ultra, 5000 mAh Batarya İle Gelecek!

Samsung, yeni amiral gemisi olan Galaxy S20 ve Galaxy Note20 serisini çoktan piyasaya sürdü. Şimdi ise, gelecek yıl çıkacak olan yeni nesil...

iOS ve iPad OS 14.2 Beta Güncellemesi Geldi!

iOS 14, diğer birçok değişikliğin yanı sıra, iOS ve iPad OS cihazlarında ve ana ekranlarında büyük değişikliklerle geçen hafta resmi olarak piyasaya...