Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Malwarebytes'dan Önemli Açıklama!

Malwarebytes’dan Önemli Açıklama!

-

Siber güvenlik, bilgisayar korsanları ve siber güvenlik profesyonelleri arasında bir yenilik savaş alanının yanı sıra teknolojinin çok önemli bir alanıdır. Bugünlerde, kötü niyetli bilgisayar korsanları ellerini cihazınızın işletim sistemine sokmak için inanılmaz sinsi yollar bulabilirler. Android, kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına karşı güvenli değildir ve bugün BGR, şu anda Android telefonlarını rahatsız etmek için en kalıcı olanlardan biri olan en son tehdit hakkında bilgi paylaştı.

Görünüşe göre, Google bu tür uygulamaları bulduklarında hemen silmeye çalışsa bile, Google Play’den yüklenebilecek bazı kötü amaçlı uygulamalar var. Ancak, bazıları Google ve Facebook hesaplarınıza giriş yapabilir, kötü amaçlı yazılım yayabilir veya cihazınızın yapılandırmasını değiştirebilir.

Siber tehditleri sınırlamak ve cihazları dezenfekte etmek için yollar bulmak için çalışan siber güvenlik şirketi Malwarebytes, profesyonellerinin şimdiye kadar gördükleri Android için en kalıcı kötü amaçlı yazılımlara rastladığını açıkladı. Virüs xHelper olarak adlandırılır ve belirli bir Android cihaza görünmez bir şekilde kendini yükleyen, ek kötü amaçlı yazılım indiren ve telefonun neredeyse kullanılamaz hale geldiği ölçüde reklam görüntüleyen bir truva damlalığıdır.

Hepimiz biliyoruz ki siber korkunç bir şeyle savaşırken son çare, etkilenen Android cihazının fabrika ayarlarına sıfırlanmasıdır. Ancak, bu eylemden sonra bile, kötü amaçlı yazılım kendini yeniden yüklemeyi başarır. Sorunu çözmek için bir yol bulmaya çalışırken, Malwarebytes aslında yüklemenin Google Play’den geldiğini keşfetti. Her nasılsa, kötü amaçlı yazılım Google Play tarafından kendini yeniden yüklemek için tetikleniyordu.

Yine de Google Play’in kendisine bulaştığından endişelenmenize gerek yok – Malwarebytes bize virüs bulaşan Google Play olmadığını garanti ediyor, ancak kötü amaçlı yazılım Google Play’i gerçek kaynağını gizlemek için bir duman perdesi olarak kullanıyor olabilir.

Symantec de bu kötü niyetli truva atı için farkındalık yaratıyor. Uygulama ABD ve Rus kullanıcıları hedefliyor ve 45.000’den fazla cihaza bulaştı. XHelper virüsü, Mayıs 2019’dan beri kötü amaçlı yazılım sahnesinde.

Ancak, Malwarebytes bizimle kaldırmak ve kendini yeniden yüklemesini durdurmak için adımları paylaşıyor:

Malwarebytes, virüs silme işleminin ana kısmı için Android için ücretsiz uygulamalarını yüklemenizi önerir (diğer kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarını da kullanmanız olasıdır, ancak emin olamayız)
Google Play‘den seçtiğiniz bir dosya yöneticisini yükleyin
Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Store‘a giderek Google Play’i geçici olarak devre dışı bırakın
XHelper ve diğer kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için Malwarebytes’in uygulamasında bir tarama yapın veya fireway, xhelper ve Ayarlar gibi adları manuel olarak arayın (yalnızca iki ayar uygulaması görüntülenirse)
Dosya yöneticisini açın ve com.mufc ile başlayan herhangi bir dosyayı bulun.
Bulursanız, son değiştirilme tarihini not edin (bilgileri daha kolay bulmak için tarihe göre sıralayabilirsiniz)
Com.mufc ile başlayan her şeyi silin.
ve aynı tarihten sonraki herhangi bir şey (İndirme veya diğerleri gibi çekirdek dizinler hariç)
Google Play’i yeniden etkinleştir

Malwarebytes’e göre, bu sorunu çözmeli. Ancak, sorunun devam ettiğini ve Malwarebytes’in uygulamasını kullandığınızı fark ederseniz, Malwarebytes’in Destek ekibine başvurabilirsiniz.

Var olan her kötü amaçlı yazılımı bilmek mümkün olmasa da, herkesin istenmeyen yazılımlara maruz kalmasını sınırlamak için takip edebileceği birkaç güvenlik uygulaması vardır. Güvenlik uzmanları, yazılımınızı mevcut tüm güvenlik düzeltme ekleriyle güncel tutmanızı, tanımadığınız web sitelerinden veya güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirmemeyi, bir uygulamaya izin verme konusunda titiz davranmayı, verilerinizi düzenli olarak yedeklemek ve bir güvenlik uygulaması yüklemeyi önerir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lenovo H10 Pro True Wireless Earbuds – Fiyatı ve Özellikleri!

Lenovo, HT10 Pro kulaklıklarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kablosuz kulaklıklar EQ teknoloji desteği ile gelecek ve şirketten uygun fiyatlı bir teklif olacak.

iQOO 3 Sağlam Bir Kamera İle Geliyor!

Vivo’nun yan kuruluşu iQOO'nun lansman etkinliği çok yakında yapılacak. Bu etkinlikte, iQOO 3 olarak adlandırılan yeni amiral gemisi telefonu da duyrulacak, lansmandan...

Oneplus 8 PRO IP68 Toz/ Suya Dayanıklı Olacak!

Çinli akıllı telefon üreticisinin bir sonraki büyük amiral gemisi olan OnePlus 8 Pro, Mayıs 2020'de bir süredir piyasaya sürülecek. Cihaz bir süredir...

Apple Yepyeni Bir iPhone Özelliği Tanıttı!

Apple'ın AirTag'lerini hatırlıyor musunuz? Beni Bul … uygulamasıyla senkronize olarak çalışan etiketler, kaybetmek istemediğiniz öğelere yerleştirilebilir. Uygulama, Eylül ayındaki yeni ürün...

Samsung Galaxy M31, Bütün Özellikleri Belli Oldu!

Galaxy M31, Samsung tarafından 25 Şubat'ta piyasaya sürülecek olan orta sınıf bir akıllı telefon. Lansman çok yakın ve Samsung ile Amazon Hindistan...