microsoft

Milyonlarca bilgisayarda kullanılan işletim sistemlerinin geliştirici olan Microsoft, ilerleyen yıllarda faaliyete geçirmek istediği su altındaki veri merkezinin can alıcı testlerini yapmaya başladı.

Bilgisayar teknolojisi sadece yazılım ve donanım üretmekten ibaret olmayıp, dünyadaki tüm bilgisayarların ortak bağlantı noktası olan İnternet ağını bilmek gerekir. İnternetin ortak buluşma noktası olmasının sebebi ise içinde barındırdığı verilerden ibarettir. İnternetin 24 saat açık kalması için çalışan binlerce servis sağlayıcılar haliyle teknolojik cihazların baş düşmanı olan ısı ve nemden arındırılmaları gerekir.

microsoft data

Bildiğiniz üzere teknoloji şirketleri ve çeşitli internet siteleri devasa boyuttaki veri merkezleriyle hizmet sağlıyorlar. İnternet camiasında söz sahibi olmak istiyorsanız milyonlarca kullanıcının bilgilerinin depolandığı veri merkezlerine sahip olmanız ve bu verileri korumanız birinci şarttır. Ve bu veri saklama ve sunma işinin bakımı ise hiç kolay değildir.

Microsoft gibi büyük şirketlerin sahip olduğu tanesi en az on binlece dolardan başlayan binlerce sunucunun düzenli olarak bakımı ve soğutulması gerekiyor. Çünkü sunucular çalışması için enerjiye ihtiyaç duyar ve anlık olarak yaptığı milyonlarca işlem yüzünden aşırı derecede ısınırlar. Isındıklarında ise performans kaybı yaşarlar. Yeterli performansa sahip olmayan şirketler müşteri kaybederler.

microsoft sunucu

Bu şirketlerden söz sahibi Microsoft‘ta aynı sıkıntıları yaşamakta olup saklamaya mecbur olduğu veri merkezini daha ucuza soğutmak için yeni projeler üzerinde çalmaya devam ediyor. Bu nedenle Project Natick ismini taşıyan Microsoft’un yeni çalışması ile denizin en dibine veri merkezi kurmayı amaçlıyor. Sulu soğutma için ilk etapta tamamen su geçirmeyecek bir şekilde saklanacak olan Microsoft sunucuları özenle su altına indirilecek ve orada bazı deneylere tabii tutulacak. Bu sayede projenin eksik yönleri bulunup kapatılarak Project Natick en kısa sürede kullanılabilir hale getirilecek.

Microsoft‘un Leona Philpot ismini taşıyan sunucu kapsülleri önümüzdeki günlerde belirli zaman aralıklarıyla yine su altına gönderilecek. Kapsül üzerinden bulunan 100’den fazla sensör sayesinde anlık olarak veri takibi yapabileceğini söyleyen şirket, bu projesini geliştirme konusunda oldukça ciddi adımlar atıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here