Microsoft hacked 1

Microsoft’un hack’lenen binden fazla kullanıcısından bu durumu gizlemiş, gerçekler Reuters haberlerinde ortaya çıktı!

Reuters’ın yayınladığı rapora göre; Microsoft‘un Hotmail’in Çinli casuslar tarafından yıllarca hack‘lendiğini bildiği ancak bunu kullanıcılara söylemediği iddia edildi. Reuters’ın yayınladığı raporun ardından Microsoft, kendini savunmak için durumun böyle olmadığını ileri süren bir açıklama yaptı.

Microsoft hacker-attack

 

Ortaya çıkan haberlere göre Microsoft, bir kaç sene öncesinden beri Çin’in Tibet ve Uygur bölgelerininde yaşayan kullanıcılarının Hotmail e-posta hesaplarının Çin Devleti tarafından saldırıya maruz kaldığını ve hesaplarının ele geçirilip tüm bilgilerinin takip edildiğini biliyordu. Oysa bu bölgelerde insanlık katliamlarının yaşandığı tüm Dünya basınında yer almıştı. Baskı ve zulüm altında yaşam savaşı veren bu insanların haberleşmelerinin çalınması ve göz yumulması yapılan bu katliama ortaklıkla eşdeğerdir.  

Microsoft’un yaptığı bu sessiz destek diyelim eski çalışanlarınca günah çıkartırcasına, e-postası hacklenen kullanıcılara e-mail yoluyla parolalarını değiştirmeleri hususunda uyarı gönderilmiş ancak içeriği konusunda bilgi verilmemiş. Yazılım devinin uyarısı bu kadar! Belki şu anda e-posta sahiplerinin çoğu ya hapiste ya da idam edilmiştir. Microsoft da kazandığı paraları yemeye devam etsin.

Microsoft hacked

 

Gelen tepkiler üzerine Reuters‘ın açıklama taleplerinin karşısında ,Microsoft’tan gelen bir açıklamada saldırıların tek bir ülkeden gelmediğini, saldırılarla ilgili birden fazla faktörün ele alındığı söylendi. Ayrıca Çarşamba günü ilkesini değiştireceğini ve gelecekte devlet kaynaklı bir hack girişiminden şüphelendiklerinde müşterilerini haberdar edeceklerini söyledi.

Reuters’a göre Microsoft, devlet kaynaklı hack girişimlerine yönelik ilkelerini değiştirdiğini doğruladı.

Bu arada Facebook ve Yahoo, yakın bir geçmişte bu tür devlet tabanlı saldırılarla ilgili ilkelerini düzenleyerek kullanıcılarını böyle durumlardan haberdar edeceklerini söylemişlerdi. Buna benzer şekilde Google, 2012’den beri böyle bir ilkeye sahip olduğunu duyurdu. Microsoft‘un ise baskıya uğrayana kadar ilkesini değiştirmemiş olması ise kendisine olan güveni derinden sarstı .

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here