Ana Sayfa İnceleme Microsoft Surface Duo İncelemesi

Microsoft Surface Duo İncelemesi

Microsoft Surface Duo, sahiden de gelecek vaat eden bir telefon. Peki, bu telefonu satın almalı mısınız ? Çift ekran kullanışlı mı ? Tüm sorularınıza yanıt bulacağınız Surfoce Duo incelemesiyle karşınızdayız.

-

Microsoft‘un yeni “katlanabilir” telefonu Surface Duo kesinlikle farklı. Katlanabilir piyasanın en sorunsuz geçiş esnek cihazı olarak tanımlanan Surface Duo, iki farklı ekran bulunduruyor ve oldukça dikkat çekiyor.

Microsoft Surface Duo, katlanabilirden çok çift ekranlı bir telefon diyebiliriz. Ancak kapatıldığında tamamen ikiye katlanır ve etkileyici bir mühendislik başarısı olan iyi bir donanım sergiler.

Ancak çift ekranlı bir cihazın kullanım durumları nelerdir? İki ayrı ekran, genişletilebilir bir telefon kadar kullanışlı mı? Gelin kafanızdaki soruları bir kenara bırakın ve Microsoft Surface Duo incelememizi okumaya devam edin. Tüm sorularınızı cevaplayacağımızdan eminiz.

Microsoft Surface Duo Detaylı İncelemesi

Tasarım

Microsoft Surface Duo’nun tasarımı, pasaport gibi küçük bir kitapçığa benzetilebilir. Telefon kapalıyken, Samsung Galaxy Note 20 Ultra‘dan yalnızca biraz daha kalın diyebiliriz. Telefon kapalıyken, Note 20 Ultra’nın 8.1 milimetresine kıyasla 9,9 milimette bir panel sunar. Açıldığında ise, kapalı kalınlığının yarısı kadar yani sadece 4.8 milimetre ölçüye sahip. Cihazı şarj etmek için kullanılan USB-C bağlantı noktasından biraz daha kalın doğrusu.

Bu oldukça büyük bir mühendislik harikası. Çoğu telefon doğası gereği kullanım için çok kalın olmasa da Microsoft, Duo‘nun kapladığı alanın, kapatıldığında mümkün olduğunca standart bir cihaza yakın olmasını istedi. Katlanabilir telefonların bir ilk eleştirisi, genellikle iki telefon kadar kalın oldukları gerçeğidir ancak Surface Duo adeta bu fikre meydan okumak için yaratılmış.

Genel olarak, Surface Duo’nun tasarımı zarif, yani birinci nesil bir ürün gibi hissettiriyor. Cihazın menteşesi ve genel inceliği kesinlikle görülmeye değer, ancak gelecekteki modellerde daha fazla kamera ve daha küçük çerçeve görmeyi çok isteriz.

Performans

Microsoft Surface Duo, aslında Qualcomm’un 2019’un başından itibaren amiral gemisi olan Qualcomm Snapdragon 855 işlemciyi çalıştırıyor. Öyle olsa bile, bu yavaş olması gerektiği anlamına gelmiyor. Snapdragon 855 harika bir çip ve oldukça hızlı.

Ne yazık ki, Microsoft Surface Duo birçok durumda yavaş olabiliyor. Düzgün bir performans seviyesini sürdürmeyi başardığı zamanlar olsa da, cihazın yaşadığı gecikme yüzünden sürekli olarak hayal kırıklığına uğradık.

Animasyonlar genellikle takılıyor veya birkaç saniye gecikiyor. Bunu, donanımdan çok yazılım optimizasyonuna bağlıyorum, ancak 6GB RAM, 2020’de sorunsuz performans için kesinlikle minimum seviyeyi aşıyor.

İnceleme süresinin yaklaşık yarısında cihazın performansını ve kararlılığını artıran bir yazılım güncellemesi aldığını unutmamalısınız. Ancak güncellemeden sonra bile, birçok uzun süreli gecikme, donma ve performans düşüşü ile karşılaştık.

Karşılaştırma puanlarıyla ilgileniyorsanız, Microsoft Surface Duo, Snapdragon 855 islemcili bir telefon için oldukça iyi puanlar aldı. AnTuTu’da, benzer özelliklere sahip OnePlus 7 Pro‘nun 361.038 puanına kıyasla 412.006 puan aldı. 3DMark’ta, OnePlus 7 Pro’nun 5,412 ve 4,814 puanına kıyasla sırasıyla 5.517 ve 5.032 puan aldı. Geekbench’te, tek çekirdekli ve çok çekirdekli testlerde ise 3,491 ve 10,393 puan yakaladı.

Karşılaştırmalar teorik performansı göstermeye yardımcı olsa da, Surface Duo’nun gerçek dünyada sağlam performansa ulaşabilmesi için çok daha fazla optimizasyona ihtiyacı var.

Ekran

Microsoft, benzersiz ekran en boy oranlarında her zaman lider olmuştur ve Surface Duo da bu benzersiz ekranlardan birini sunuyor. Tek ekran modunda, 4:3 en boy oranına sahip 5,6 inç ekran yer alıyor. Bu, 19:9 ve 21:9 oran sunan çoğu akıllı telefondan çok uzak.

4:3 en boy oranı, Microsoft Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay‘in Surface Duo’ya akıllı telefon demeyi reddetmesinin büyük bir nedeni olabilir, akıllı telefon yerine bunun bir Surface olduğunu ısrarla söylüyor. Geniş ekran, cihazın elinizde minyatür bir bilgisayar gibi hissetmenizi sağlıyor. Oldukça etkileyici.

urface Duo açıldığında, iki ekranı birlikte 3:2 en boy oranını oluşturuyor. Bu, Surface Book serisi de dahil olmak üzere şirketin dizüstü bilgisayarlarının çoğu ile aynı orana sahip. 3: 2 en boy oranı, birden çok belgeyle çalışmak için mükemmel. Bu, Microsoft’un bu en boy oranını seçmesinin büyük bir nedeni olabilir. Şirket, kullanıcıların Duo’yu çok uygulamalı bir üretkenlik makinesi olarak görmesini istiyor.

Ekranlar AMOLED panellerden oluşuyor. Her iki ekran da iyi görünüyor ve paneller arasında herhangi bir önemli renk sorunu fark etmedik. Her iki ekran da 60 Hz hız sunduğu için yüksek yenileme hızı bulunduran bir eylem gerçekleştiremiyor.

Çift Ekran Sahiden De Yararlı Mı ?

Öncelikle, Microsoft’un yeni form faktörlerini keşfetmeyi seven bir şirket olduğunu kabul etmeliyiz. Surface RT çökse de Microsoft ürünü geliştirmeye devam etti ve sonunda 2’si 1 arada cihazlarda bir standart haline geldi.

Ancak son birkaç hafta içinde, çift ekranlı bir cihazın binlerce olmasa da yüzlerce kez yararlı olup olmadığını iyice düşündük. Kesinlikle ikinci bir ekrana sahip olmanın faydalı olduğu durumlar olmuştur.

Örneğin bir Instagram sayfasına bakmak istediğimizde ve kullanıcı adını hatırlayamadığımızda bir ekranda Instagram‘ı açtık, diğer ekranda tutacağı bulup kopyaladık. Ancak bunun gibi örnekler o kadar seyrek ki, iki ekrana sahip olmanın getirdiği tüm dezavantajlara değeceğinden emin değiliz.

Daha önce LG V60 ve LG Velvet gibi çift ekranlı telefonları denedik ve etkin bir şekilde aynı sonuca vardım. Bir telefonda çift ekrana sahip olmak yalnızca sınırlı durumlarda yararlı görünüyor. Duo, cihazı çok ince tutarak çift ekran tasarımını iyi bir şekilde gerçekleştiriyor, ancak her iki durumda da, yine de ödün vermeye değmediğini hissediyoruz.

Batarya

Surface Duo’yu alırken, iki büyük ekranın muhafazakar büyüklükteki 3,577mAh pili tüketeceğinden endişeleniyorduk. Sonuçta Samsung Galaxy Z Fold 2 gibi bir cihaz 4,500mAh bataryaya sahip. Ve Surface Duo’daki pil ömrü mükemmel olmamakla birlikte, korkunç da değildi.

Duo, onu oldukça hızlı bir şekilde yani 90 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 99’a çıkaran 18W şarj cihazıyla birlikte geliyor. Garip bir şekilde, Duo’nun yüzde 99’dan yüzde 100’e gelmesi biraz zaman aldı ve tam şarj tam 127 dakika sürdü.

Microsoft, bize göre gerçek bir utanç kaynağı olarak Duo’ya kablosuz şarjı dahil etmedi. Dünyada kablosuz şarj kullanımı inanılmaz derecede yaygın ve diğer cihazların çoğu gibi bu telefonu da bu şarj cihazlarıyla deneyimlemek güzel olurdu. Microsoft, kablosuz şarj için her iki ekrana da bobin eklenmesi gerektiğini ve bunun da cihazın kalınlığını önemli ölçüde artıracağını söylüyor. Şirket ince tasarımı korumak için bir fedakarlık yapıyor.

Kamera

Microsoft Surface Duo’nun yalnızca bir kamerası var, sağ iç ekranda 11 Megapiksel sensör bulunuyor. Microsoft, kamerayı bir öncelik olarak görmediğini açıkça belirtti, bu da görüntülerde fazla işlem uygulanmadığı ve çok fazla ekstra özellik olmadığı anlamına geliyor. En önemlisi, telefonda gece modu yok, bu da düşük ışıklı ortamlarda çekilen her şeyin oldukça kötü görünebileceği anlamına geliyor.

Yine de iyi ışıkta, Surface Duo sağlam fotoğraflar çekiyor. Görüntüler aşırı doygun veya aşırı keskin değil. Birçok modern amiral gemisi, siyahları sebepsiz yere gri göstererek dinamik aralığı aşmaya çalışıyor, ancak Surface Duo, uygun bir kontrast seviyesini korurken ayrıntıları korumakta iyi bir iş çıkarıyor.

Görüntüler sahiden de gerçekçi. Yine de kamera her zaman iyi çalışmayabiliyor. Bazen kamera doğru bir şekilde algılamazsa, bir görüntüdeki vurgular oldukça belirgin hale geliyor.

Duo ayrıca 4k 60 fps’ye kadar video kaydedebiliyor. Beyaz dengesinin biraz fazla değiştiğini fark etsel de video dinamik aralıkta oldukça iyi görünüyor. 4k 60fps video da Duo’da sorunsuz bir şekilde oynatılmıyor. Galeride görüntülerken oldukça dalgalı, ancak bu, cihazın geri kalanındaki performansla eş değer.

Cihazdaki deklanşör de birkaç saniye gecikebiliyor ve kamera kısmı ekran geçişlerinde oldukça tutarsız. Bu tek bir kamerayı hem selfie hem de arka kamera olarak kullanmak oldukça zor. Yine de genel olarak, donanım açısından tek bir kameradan etkilendik, ancak Microsoft’un yazılıma daha fazla özellik eklemesi gerekiyor ve ayrıca gelecekteki cihazlara daha fazla kamera eklendiğini görmek istiyoruz.

Kararımız

Microsoft Surface Duo sahiden de gelecek vaat eden bir telefon olsa da, performans ve kamera eksikleriyle tam anlamda kullanıma hazır değil gibi görünüyor. İnce ekran tasarımı, iyi menteşe yapısıyla beraber oldukça gösterişli bir tasarıma sahip olsa da, performans yönünden sınıfta kalıyor.

Telefonun Eksileri

-Kötü yazılım
-NFC’si yok
-Garip bir kullanım şekli var
-Kalem desteğine sahip olsa da, satılırken ücretsiz kalem alamıyorsunuz
-Garip bir kamerası var

Telefonun Artıları

-Fütüristik bir tasarımı var
-Çığır açan bir amacı hedefliyor
-Sınıfının lideri bir menteşe kullanıyor
-Oldukça ince ve tutuşuyla iyi hissettiriyor

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi İş Tabletleri – Android, Windows, Chrome OS ve Diğerleri

Teknolojinin hayatımızın her yerinde bulunduğu bu dönemde birçok şirket, iş ihtiyaçlarını karşılamak için tablete yöneliyor. Tabletler, kurumsal düzeydeki uygulamalarla ve birçok özellikle...

Samsung’dan Üç Yeni Katlanabilir Telefon Patenti!

Samsung, katlanabilir akıllı telefonlar açısından diğer tüm şirketlerden önde. Güney Koreli teknoloji devi, rekabette öne geçmek için çeşitli boyut ve biçimlerde katlanabilir...

Huawei Mate 40 Pro Ne Zaman Piyasaya Sürülecek ?

Huawei Mate 40 Pro, yılın en çok merak edilen ve beklenen telefonlarından biri. Mate 30 Pro'nun üst modeli olan Mate 40 Pro,...

Samsung Galaxy S21 ve S21 Ultra Teknik Çizimleri Yayınlandı

Samsung'un Galaxy S21 serisi Ocak ayının başlarında piyasaya süreceği yönündeki spekülasyonlar devam ediyor. Tabi ki ilerleyen zamanlarda cihazların hakkında çok fazla bilgi...

Xiaomi Mi Watch’un Yeni Modeli Yarın Tanıtılacak!

Xiaomi, Mi Watch Color'ı Aralık 2019'un sonlarında Mi Watch'un farklı bir modeli olarak satışa sundu. Bu akıllı saat kısa süre önce Hindistan...