xbox one s ön inceleme

Xbox One S, E3 2016’da tanıtıldı. Bu ön inceleme yazımızda Xbox One S’in hangi yeniliklere sahip olduğunu, çıkış tarihini ve fiyatını bulacaksınız.

Microsoft, E3 2016’da tanıttığı iki yeni oyun konsolu ile dikkatleri çekmeyi başardı. Tanıtılan konsollardan ilki Xbox One’ın daha küçük boyutlardaki versiyonu olan Xbox One S, diğeri ise 4K oyun oynatma yeteneğine sahip Project Scorpio idi. Project Scorpio hakkında pek detay verilmese de Xbox One S için detaylı bir tanıtım yapıldı. Bu yazımızda Xbox One S’in yeni özelliklerine yakından bakacağız.

Xbox One S Tasarım

xbox one s ön inceleme dikeyXbox One’ın en çok eleştirilen noktalardan birisi kötü tasarımı ve büyük boyutlarıydı. Xbox One S, Xbox One’a göre %40 daha küçük boyutlara sahip. Xbox One tamamen siyah renklere sahipken Xbox One S’de ağırlıklı olarak beyaz rengin hakim olduğunu görüyoruz. Xbox One S, tırtıklı ve delikli yapısı nedeniyle modern ve şık görünüyor.xbox one s %40 daha küçük

Xbox One şuana kadarki konsollar içerisinde tasarımsal anlamda en kötüsü iken Xbox One S’in bugüne kadar gördüğümüz en şık konsollardan birisi olduğunu söyleyebilirim.

xbox one s kontrolcüSadece konsolda değil kontrolcü ve adaptörde de bir takım tasarımsal değişiklikler bulunuyor. Tıpkı konsolun kendisi gibi kontrolcüde de siyah renk yerine beyaz renk tercih edilmiş. Kontrolcünün avuca gelen kısımlarında hafif pürüzlü kauçuk bir malzeme kullanılarak elde tutuş hissi arttırılmış. Bluetooth alıcı ve arttırılmış kapsama alanı da kontrolcünün dikkat çeken yeniliklerinden birisi. Bluetooth alıcısı sayesinde ek bir aparat gerektirmeden PC’ye bağlayabilmek de mümkün.

Daha önceki modelde güç adaptörü cihazın dışında yani fişe takılan kabloda bulunuyordu. Bu da cihaza ek olarak bir de adaptörün ek alan kaplamasına neden oluyordu. Xbox One S’in küçülen boyutlarına rağmen adaptör cihazın içerisine sığdırılabilmiş. Cihazı kablosu ile beraber taşımak istediğimizde çok daha az alan kaplayacak.xbox one s adaptör

Xbox One S 4K Video

Bilindiği üzere Xbox One sadece oyun özellikleri ile değil medya özellikleri ile de dikkat çekiyor. Hatta her ne kadar ülkemizde olmasa da Amerika’da yerel TV kanallarını Xbox One’dan izleyebilmek mümkün. Xbox One S ile birlikte medya içeriklerini 4K Ultra HD çözünürlüğünde görüntüleyebilmek mümkün olacak.

Lumia 925 İçin Vodafone Avustralya Cyan Güncellemesini Test Ediyor

HDR Oyun Deneyimi

Açık renkler ile koyu renkler arasında daha yüksek kontrast oranı sağlayan Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme teknolojisi sayesinde oyunlar daha gerçekçi görsel deneyim sunuyor. Bu teknoloji sayesinde ekranda görüntülenebilecek renk sayısında önemli derece artış yaşanıyor. HDR teknolojisi, oyun deneyimine olumlu etki yaratacak.

Xbox One S Diğer Özellikleri

Xbox One S’i kumanda vb. cihazlar ile kullanabilmek için cihazın ön yüzüne bir adet kızılötesi sensör yerleştirilmiş.

Xbox One’da tüm USB girişlerinin arkada olması eleştiriliyordu. Microsoft bu eleştirileri dikkate almış olacak ki ön yüzeye bir adet USB girşi eklemiş. Böylelikle USB bellek gibi tak çıkar cihazları cihaza daha kolay bağlayabileceğiz.xbox one s kutu

Depolama alanı seçeneklerine 2 TB depolama alanı seçeneği ekleniyor. Böylelikle 500 GB, 1 TB ve 2 TB seçeneklerimiz bulunacak.

Xbox One S Eksi Yönleri

Xbox One S’in piyasaya çıkışından 1 yıl sonra Xbox One’ın 4K oyun oynatabilen versiyonu Project Scorpio satışa çıkacak. Kullanıcılar henüz Xbox One S’in hevesini alamadan yenisi çıkacak.

Xbox One fiyatlarında büyük indirimler yapıldı. Xbox One bu kadar ucuzlamışken ciddi bir fark ödeyip Xbox One S alınır mı muamma.

Bir diğer eksiklik ise Xbox One S’in VR desteğinin olmaması olarak gösterilebilir. VR oyun deneyimi Project Scorpio’ya kalacak gibi görünüyor.xbox one s üst üste

Xbox One S Çıkış Tarihi ve Fiyat

Xbox One S ülkemizde Ağustos 2016 içerisinde satışa sunulacak. İlk etapta sadece 2 TB’lık versiyon satışa sunulacakken ilerleyen zamanlarda diğer depolama alanına sahip modeller de satışa sunulacak.

500 GB depolamaya sahip Xbox One S yurt dışında 299$ satış fiyatına sahip olacak. 1 TB’lık Xbox One S ise 349$ fiyata sahip olacak. Xbox One S’in çıkış versiyonu olan 2 TB depolama alanı sunan modeli 399$ satış fiyatına sahip olacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here