Ana SayfaTeknoloji HaberleriMicrosoft'tan görme engellilere özel cihaz!

Microsoft’tan görme engellilere özel cihaz!

-

Microsoft bu projeyi oldukça ciddiye alıyor!

Teknolojinin günlük yaşantımızda engel tanımadığını söyleyebiliriz. Hem iş hem genel yaşantımızda oldukça başarılı ve performanslı ürünler geliştirmemizi sağlayan teknoloji, bazı konularda engelleri aşamayan insanlar için de gelişmeye devam ediyor. Microsoft tarafından görme engelliler için üzerinde çalışılan proje, oldukça ilginç ve başarılı bir ürünü ortaya çıkaracak gibi gözüküyor.

Kulaklık, mikrofon, Wi-Fi, GPS gibi özellikleri içerisinde barındıran cihazın yazılım özellikleri de bir hayli şaşırtıcı. Üzerinde yer alan mikrofonlar sayesinde o anda bulunan bölgenin 3 boyutlu ses haritasını oluşturabilme özelliği sayesinde cihaz görme engelli kişiyi kulaklıktan ses ileterek yönlendirebiliyor. Cihazın özellikleri sadece bu kadar değil.

microsoft-görme-engelli (1)

Kişinin bulunduğu bölge ile ilgili otobüs duraklarını, otobüsün kalkış saatlerini araştırdığı gibi çevredeki gezilebilecek ilginç yerler veya mağazaları da araştırabilen cihaz, bu sayede görme engeli olan kişiye adeta bir göz gibi işlev gösteriyor. Bunların yanı sıra çevredeki aydınlatma sistemi hakkında bilgi toplayabilen cihaz, trafik lambaları bilgilerini de alarak görme engelli kişiyi karşıdan karşıya geçerken bir hata yapmasını engelliyor.

Microsoft, bu projeyi başlıkta da belirttiğimiz gibi oldukça ciddiye alıyor, teknoloji sadece sağlıklı insanlar için değil, engelleri olan insanlar için de geliştirilmeli ki tüm insanlığa bir yararı dokunsun değil mi? Henüz geliştirilen bu ürün prototip aşamasında ve ne zaman seri üretime geçeceği bilinmiyor. Gelişmeler için takipte kalınız.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here