Milli Gururumuz Yerli Savaş Teknolojileri Türkiye’nin geleceğini belirlerken teknolojinin gelişmesiyle beraber elde edilen geri mi kaldık neden kendi savunma sistemlerimizi üretemiyoruz soruları gelmeye başladı. Türkiye’de üstün başırılar elde etmiş veya edebilecek birçok bilim adamı ve mühendis bulunurken yerli alanda yeterli desteği bulamamaları ne yazık ki beyin göçlerine neden oluyordu.

Yaptığı hatayı fark eden yönetici bu alanda geliştirmeler yapmak istese de sektörde ilerlemesini istediği bazı firmaların bu gelişmeye sıcak bakmayarak yer almaması gelişmeyi kısmen engellerken devlet destekli Aselsan ve Roketsan gibi özel kurumlar çalışmaları hızlandırarak tam bağımsız seri üretime açık yerli savunma sistemleri geliştirmeyi başardı. Dünya’da sadece 5 ülkenin üretebildiği teknolojilere sahip İHA dünyanın en iyi ilk 2 tankı içinde yer alan ATAK kadar birçok başarıya imza atarken akıllı füzelerde dengelerin değişmesine neden oldu. Ayrıca geliştirilen füzelerin Azerbaycan ve bazı Arap Ülkelerine satılması ülkemiz için ek bir gelir noktası oldu. Birçok dünya ülkesi silah ticareti ile ekonomilerini geliştirirken aslında geç kaldığımız çalışmaydı.

T-155 FIRTINA OBÜSÜ
Kendisi Türkiye’nin ilklerinden. 30 saniye dolmadan atış yapmaya hazır hale gelebiliyor ve bazı en gelişmiş savaş teknolojileriyle adı birlikte anılıyor.
TT-155 Fırtına Obüsü

PARS ZIRHLI MUHAREBE ARACI

Araçta (8×8 modeli) motorun ortaya yerliştirilmesi gibi değişiklikler yapıldı. Bu aracın bir de 6×6 modeli bulunuyor. Askerleri güvenle savaş bölgesine çıkarmak amacıyla geliştirmiş alanında önemli bir araçtır.
PARS ZIRHLI MUHAREBE ARACI

MPT 3 piyade tüfeği

Mekanizması baz alınarak üretilen tüfek, özellikle yurt dışı silah pazarında kendine yer bulacak şekilde geliştirildi. Birçok ülkeye satışları yapılmış ve işlevine göre hafif olması ile zorlu arazi koşullarına uygundur.
MPT 3

SOM Füzesi

Uçaktan, karadan, denizden ateşlenebiliyor ve menzili 200 kilometreye kadar çıkabiliyor. TUBİTAK tarafından geliştirildi. Tahrip gücü yüksek hedefleri başarı ile vurabilen sayılı füzeler arasında yer almaktadır.
SOM Füzesi

ROKETSAN UMTAS

Savaş alanındaki zırhlılara karşı geliştirilen tanksavar füzesi. Helikopterler baz alınarak üretildi ancak uçaklara ve gemilere birçok araca uygulanabiliyor. Türkiye’nin geliştirdiği değerli füzeler arasında yer almaktadır.
Umtas

BORA 12

MKE ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ortak çalışmasının ürünü. 1200 metrede oldukça etkili atışlar yapabiliyor.
Bora 12

TÜBİTAK AKILLI BOMBA

lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürme özelliğine sahip. Bu sistem ile hedeflerin %100 başarı ile vurulmasını sağlıyor.
Tübitak akıllı bomba

Göktürk Milli Keşif Uydusu
Ortadoğu, Kafkaslar, Avrupa üzerinde askeri amaçlı ve yüksek çözünürlüklü görüntü alması amacıyla üretildi. İstihbarat için büyük bir önem taşımaktadır.

ATAK

Yerli helikopterimiz seri manevralar yapabiliyor ve oldukça gelişmiş füzeler bulunurken makinalı bir silah ile kendi koruyabiliyor. Bölgesel arazi ve hava koşullarına göre tasarlanmıştır.
helikopter atak

Yerli Füze Yıldırım

Ürettiğimiz en güçlü füze olarak kayıtlarda yer alan yıldırım 150 KM kadar hedeflerini başarı ile vururken çok yüksek bir tahrip gücüne sahiptir.
yerli füze yıldırım

 

Tarih bize teknolojinin savaşlara dahil olmasıyla ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Osmanlı imparatorluğunun çöküşünün en büyük nedeni bu modern silahlara sahip olmaması ve savaş stratejilerinin değişmesiydi. Tarihten ders alarak bu alanda çalışmaları en azından kendimizi savunma başka ülkelerin topraklarımızı işgal etme düşüncelerinden uzaklaştırmak için caydırıcı bir etken olarak kullanmaktır. Teknolojik silahlarda artık yerini nükleer silahlara bırakırken tahrip gücü nükleer başlığımız yok denileyecek kadar azdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here