Ana SayfaOyunMilyar Dolarlık Türk Oyun Girişimlerine Hazır Olun!

Milyar Dolarlık Türk Oyun Girişimlerine Hazır Olun!

Türkiye, gün geçtikçe oyun sektöründe yer edinmeye devam ediyor. Milyar dolarlık yatırımlar karşılığını bulmaya hazırlanıyor.

-

Başarılı bir senenin ardından bir milyar dolarlık Türk oyun girişiminin piyasaya çıkması çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor, özellikle de girişimlerin yatırımcı bulmakta hiçbir sorunu yok gibi görünüyor.

Yükselen coşku, Türkiye’de farklı oyun girişimlerinin doğmasına neden oluyor. Oyun dünyası, tüm dünyada ve Türkiye’de her geçen gün büyüyor ve yaşa, cinsiyete veya konuma bakılmaksızın milyonları kucaklıyor.

İstanbul merkezli oyun şirketi Peak’in koronavirüs salgınının ortasında geçtiğimiz yıl haziran ayında yaptığı 1.8 milyar dolarlık (14 milyar TL) satış, oyun sektöründe heyecan yarattı. Türkiye’nin bu kazancı, 1 milyar dolar değerinde bir girişimin doğuşunu simgeledi.

Türk Oyun Girişimlerine dış

Türkiye, milyar dolarlık yeni oyun girişimleriyle bir oyun fabrikasına dönüşecek mi? Bunun cevabı, girişimcileri, yatırımcıları ve platform şirketlerini bir araya getiren son Ventures60 etkinliğinde arandı.

Bir sonraki büyük oyun girişimlerine yetişmek isteyen yatırımcılar, her zamankinden daha istekli ve fon dağıtmaya hazır. Bir startupın satışı gibi başarılı çıkışlar yapan Türk oyun şirketlerinin yöneticilerinden bazıları artık yeni oyunlarla yatırımcı veya seri girişimci olarak öne çıkıyor.

Oyun indirmeleri, bir oyun girişiminin değerini belirleyen en önemli istatistiklerden biridir. Mobil veri ve analiz platformu App Annie’nin açıkladığı rakamlar Türkiye için ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Türkiye’den Good Job Games tarafından geliştirilen Epic Race 3D oyunu, 2020 yılında en çok indirilen mobil uygulamalar listesinde 10. sırada yer aldı.

Türk Oyun Girişimlerine dış

Mart ayında en çok indirilen ilk 10 oyuna bakıldığında, oyunların 5-6’sı Türkiye’de geliştirildi. Ülke, Peak ve bir başka İstanbul merkezli oyun yapımcısı Rollic’e yapılan yatırımların ardından önemli bir hiper-rahat oyun merkezine dönüştü.

Günümüzde mobil oyun geliştiricileri, geçmişte olduğu gibi yatırımcı bulmakta zorluk çekmiyor. App Annie rakamlarına göre, yalnızca mobil oyunlar geliştiren stüdyoların çoğu Türkiye’de bulunuyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here