Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber artık mobil uygulama kavramı da ortaya çıkmaya başladı. Gerek Android gerekse de iOS işletim sistemi için kullanım oranlarının sürekli olarak artış gösteriyor olması ve uygulamaların hitap ettiği kitlenin de doğru orantılı olarak artması son dönemde mobil uygulamalara gösterilen ilginin de bir hayli artmasına neden olmaya başladı.

Konunun bir diğer noktasından değerlendirdiğimizde de son yıllarda yazılım alanında en büyük getirilere sahip olan sektörlerden birisi de mobil yazılım sektörü. Üstelik mobil uygulama alanında sadece uygulamaların olmadığı bunun yanında mobil oyunlar adı verilen yeni bir kategorisinin de ortaya çıktığını söylemek gerek. Sektörün bu şekilde ön plana çıkmaya başlamasıyla beraber en çok merak edilen konulardan birisi de mobil oyun geliştirmenin nasıl yapılacağı oldu. Bu noktada geliştiricilerin en büyük yardımcıları ise oyun motorları. Peki, mobil oyunlar için tercih edilebilecek oyun motorları hangileri?

Mobil Alan İçin En İyi Oyun Motorları

Unreal Engine 4

Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoru olarak karşımıza çıkan Unreal Engine 4 oyun motoru uzun süredir konsol ve bilgisayar oyunlarının geliştirilmesinde kullanılan oyun motorlarından biri olarak biliniyor. Sürekli güncellenen oyun motoru Unreal Engine, 3 versiyonundan sonra gelen yeni nesil Unreal Engine 4 serisiyle beraber artık mobil oyun desteğini de sunmaya başladı.

Kendi kodlama dilinin yanı sıra C++ gibi dillerinde kullanılmasına izin veren Unreal Engine ayrıca mobil platformlar için hem modelleme hem de animasyon oluşturma desteği de sunmakta.

Performans konusunda birçok optimizasyon ayarı bulundurması ve eğitimlerine de kolay ulaşılabiliyor olması son dönemde Unreal Engine 4 oyun motorunun mobil oyun geliştirme alanında en çok tercih edilen motorlardan biri olmasını sağladı.  Ayrıca Unreal Engine 4 oyun motorunun geliştiriciler için ücretsiz versiyonlarının da bulunması büyük bir artı.

Unreal-oyun-motoru

Unity Oyun Motoru

Tıpkı Unreal Engine oyun motorunda olduğu gibi oldukça profesyonel oyun motoru olan Unity, mobil oyun alanında Unreal Engine oyun motoruna göre biraz daha köklü bir tarihe sahip.

Yazılım dili desteği konusunda C# desteğiyle beraber mobil oyunlar için büyük bir avantaj sağlayan oyun motorunun ayrıca tıpkı Unreal Engine oyun motoru gibi modelleme, animasyon oluşturma gibi destekleri bulunuyor. Bunun yanında oluşturulan projenin kolay bir şekilde derlenmesini ve APK çıktısının alınmasına olanak veren oyun motoru profesyonel mobil oyunlar geliştirmek için en iyi tercihlerden bir tanesi.

Unity-oyun-motoru

Construct 2 Oyun Motoru

Unreal ve Unity oyun motorlarına göre biraz daha amatör olarak gösterilebilecek olan Construct 2 oyun motoru 2D oyun desteği sunmakta. Modelleme konusunda da çok profesyonel olmayan oyun motorunun ara yüzünün kolay olması ise büyük bir ayrıcalık.

En büyük ayrıcalığı ise oyun motorunun kod gerektirmeyen doğrudan komutları da barındırması. Böylelikle basit oyun geliştirmeleri daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Son olarak motorun Javascript dil desteğinin bulunduğunu da belirtelim.

Construct-2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here