Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Mobil Pazar Payının Lideri Açık Ara Farkla Android Oldu

Mobil Pazar Payının Lideri Açık Ara Farkla Android Oldu

-

Dünyada pek çok akıllı telefon üreticisinin işletim sistemi tercihi olan Android, pazar payında rakiplerini rekor oranla geçmeyi başardı. Yeni gelen istatistiklere göre, Android’in mobil dünyanın lideri olduğu ve yüzde 87.7’lik pazar payına sahip olduğu belirtiliyor.

Android yüzde 87.7 pazar payı ile dünyanın bir numaralı mobil işletim sistemi olarak yerini alırken, Apple’ın işletim sistemei iOS ise yüzde 12.1’de kaldı. Gartner’ın yaptığı araştırma 2017 yılının ikinci çeyreğinde yapılan akıllı telefon satışlarını kapsadığını da belirtmekte fayda var.

Araştırma raporuna bakıldığında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre akıllı telefon satışlarında yüzde 6.7’lik bir artış yaşandı. Samsung, 2016 yılının ikinci çeyreğinde 82.5 milyonluk satışla ilk sıradaki yerini korurken, Apple 44.3 milyonluk satışla ikinci sırada yer alıyor.

Samsung ve Apple’ın ardından Oppo ve Huawei’nin büyümesi de dikkat çekiyor. Piyasalar açısından Çin’in üretim konusunda ne kadar başarılı olduğunu da yinelemek gerekiyor. Ayrıca bu verilere göre dünyanın en iyisi Android denmesi doğru olmaz. Çünkü, özellikle Çin’de ortaya çıkan markalar işletim sistemi olarak Android’i kullanıyor. Bu markalar da Android’in pazar payında artış yaşatıyor. Ancak yine de Google’ın Android üzerindeki başarısını tartışmak yanlış olacaktır.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Akıllı Telefonunuzu Korumak için Silmeniz Gereken Zararlı Uygulamalar

Google, telefonlardan hemen silinmesi gereken zararlı uygulamalar ile ilgili bir çalışma yaptı. Facebook bilgilerinizi toplayan tam 25 uygulama var!

Redmi K40, 2020 Yılının Dördüncü Çeyreğinde Piyasada!

Digital Chat Station'dan yeni bir Weibo yazısı, yaklaşmakta olan Redmi K40 serisinin 2020'nin dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülebileceğini açıkladı. Popüler K30 serisinin kardeşi,...

Amazfit Band 5’in Temel Özellikleri Ortaya Çıktı!

Huami bir süredir bir akıllı bant piyasaya sürmedi fakat yakında Amazfit Band 5 adı altında yeni bir akıllı bant piyasaya sürebilir.

Poco M2 Pro’nun Fiyat Aralığı Belli Oldu!

Poco Genel Müdürü C Manmohan, yakın zamanda YouTube kanalında bir Hint teknoloji blogu olan Mukul Sharma ile röportaj yaptı. Genel müdür röportajda...

Samsung Galaxy Z Fold 2 Görücüye Çıkmaya Hazırlanıyor

Samsung'un Ağustos ayında Galaxy Fold'un kardeşini piyasaya sürmesi bekleniyor. Bunun üzerine, katlanabilir akıllı telefon son birkaç aydan beri birçok kez söylentilere ve...