Ana Sayfa İpucu MP4 Video veya GIF'i Canlı Duvar Kağıdı Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

MP4 Video veya GIF’i Canlı Duvar Kağıdı Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

-

GIF dosyaları 1987’de tanıtıldı ve o zamandan beri İnternet alt kültüründe küçük ama önemli bir rol oynadılar. Webin sanal sularında sörf yapanlardansanız muhtemelen bir sürü GIF, MP4 ve WebM (HTML5 ile desteklenen standartlardan biri) görüntüleriyle karşılaşmışsınızdır.

Tamam, şimdiye kadar çok iyi, ama GIF’ler ve MP4’ler özellikle Android ile nasıl bir araya geliyor? Android’in esnekliğini ve özgürlüğünü bir kez daha ortaya koyduğunu kanıtlıyor. Birkaç uygulama sayesinde, neredeyse her GIF veya bir MP4 dosyasını ana ekranınız için duvar kağıdı olarak ayarlayabilirsiniz. Hoşumuza gitmeyen şey ise, web’de milyarlarca GIF var ve bunların sadece bir kısmı mobil cihazlarımızın dikey ana sayfa düzenleri için uygun.

Bkz: En İyi Android Duvar Kağıdı Uygulamaları 2019

Ancak neden Google Play Store’daki birçok canlı duvar kağıdı uygulamasından birini kullanmıyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Elbette haklılık payınız var ancak Android için ayrı bir uygulama olarak mevcut olmayan ve dinamik bir arka plan olarak el ile ayarlamanızı gerektiren süper bir GIF ile karşılaştığınızı hayal edin. O zaman ne yapacaksınız?

Doğru, normalde bunu yapmanıza izin veren uygulamalar, batarya kullanımının artmasından ve ana ekranda muhtemelen daha düşük performansa sebep olurlar; ancak, ne olursa olsun Android deneyiminizi kişiselleştirmek için harika bir yoldur. Tamam, daha fazla uzatmadan başlayalım

Çözüm #1: Videoyu (WebM, MP4) Nasıl Canlı Duvar Kağıdı Haline Getirirsiniz?

Videoyu Canlı Duvar Kağıdı Olarak KullanmakVideolar, doğru araçlara sahip olduğunuz taktirde, herhangi bir Android cihazda canlı duvar kağıtlarını kolayca ayarlayabilirsiniz.

İlk önce, MP4 veya WebM formatlarında uygun bir kısa video bulmanız gerekir. Düzgün bir sinemagraf aramanızı ve duvar kağıdı olarak kullanmanızı öneririz.

Ama “sinemagraf” nedir, kıymetli midir? Mümkün olduğunca az hareketli eleman içeren ve genellikle harika duvar kağıtları oluşturan yüksek kaliteli döngü (loop) videoları. Bu yazının başında ilk GIF aslında bir sinemagraf.

Kendinize iyi bir duvar kağıdına layık bir videoyu nasıl bulacağınızı veya yaratacağınızı açıklamak konusuna çok girmeyeceğiz ancak Gfycat‘ın bu tür malzemeler için harika bir kaynak olduğunu bilmelisiniz.

Google Play Store‘da “video wallpaper” yazarsanız gösterilecek bir sürü uygulama var ancak gerçekte önerdiğimiz “Video Live Wallpaper” olarak adlandırılıyor. Bir videoyu döngüsel bir duvar kağıdı olarak seçmenize ve hatta sesi etkinleştirmek, arkaplanda çalmayı devre dışı bırakmak gibi birkaç temel ayarlar üzerinde oynamanıza olanak tanıyan süper basit bir uygulamadır.

Tabii ki, bu bir “kendi dosyanı getir” uygulaması türü, buna göre hazırlanmalısınız. Aynı zamanda normalden daha fazla pil kullanacağı için “Videoyu ekran dışı oynat” seçeneğinin etkinleştirilmemesini de öneriyoruz.

Video Live Wallpaper Uygulamasını Yükle!

Video Live Wallpaper Ekran Görüntüsü
Video Live Wallpaper Ekran Görüntüsü

Çözüm #2: GIF Nasıl Canlı Duvar Kağıdına Dönüştürülür?

GIF Duvar Kağıdı

Video duvar kağıdı olarak GIF kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu dosya formatı, MP4, WebM ve GIFV gibi diğer video dosya formatları tarafından geçilen, açıkçası eski bir dosya formatıdır.

Bunların hepsi, benzer bir GIF’in büyüklüğünün çok daha iyi bit hızına izin veren daha kaliteli dosyalardır.

Genel olarak, bu makalenin ilk bölümünde bahsettiğimiz yöntemini kullanmanızı ve duvar kağıdı olarak bir MP4 videosunun nasıl kullanılacağına dair tavsiyelerimizi takip etmenizi öneriyoruz.

Ancak, canlı bir duvar kağıdı olarak GIF kullanmakta ısrarcıysanız, önünüzde birkaç seçenek var.

GIF Live Wallpaper kullanmanızı öneririz, çünkü basittir ve tam olarak yapması gerekeni yapar.

GIF Live Wallpaper İndir

İlk önce, elinizin altında uyumlu bir GIF olduğundan emin olun. Bu gereksinim karşılandıktan sonra, sadece uygulamayı başlatın ve depolamadan GIF’inizi seçin ve işlem tamam! Ancak uygulama, GIF’lerinizi yeniden boyutlandırmanıza, ana ekranınıza yerleştirmenize, oynatma hızını değiştirmenize, döndürmenize ve benzeri işlemlere izin veren güçlü bir araç seçimine sahiptir. Ayarlamalarını istediğiniz şekilde yaptıktan sonra, doğrudan oluşturduğunuz bir döngüde canlı duvar kağıdı olarak ayarlamanız gereken varsayılan Android canlı duvar kağıdı seçicisine getirilirsiniz.

Çözüm #3: Telefonun Kendi Canlı Duvar Kağıdı Özelliğini Kullanın!

Bugünlerde pek çok Android üreticisi, ana ekranınıza animasyonlu bir arka plan ayarlamanıza izin veren bu canlı duvar kağıdı özelliğini kullanabileceğiniz kendi uygulamalarına sahiptir. Örneğin Samsung ve Huawei, bir dereceye kadar bunu yapmanıza izin veriyor ancak hareketi etkinleştirmek için ekranlarla etkileşime girmeniz gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Google ayrıca Piksellerini, canlı duvar kağıtları ile birlikte kullandı ve bir süre izlemesi de oldukça sakinleştiriciydi. Bu özelliğin üretici tarafından sunulması enerji açısından daha verimli kılıyor fakat olumsuz yönü şu ki, mevcut animasyonlu duvar kağıdı miktarı yeterli sayıda değil.Yine de, hareketli bir canlı duvar kağıdını etkinleştirmek için yerleşik bir seçeneğe sahip olmak güzeldir. Ek bir avantaj olarak, Samsung Galaxy telefonları 15 saniyelik bir döngüden oluşan bir videoyu kilit ekranı duvar kağıdı olarak kolayca ayarlayabilir ki bu da kişiselleştirme düşkünleri için harika bir seçenek.

Peki siz telefonunuzda canlı duvar kağıdı kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız, hazır seçeneklere mi yöneldiniz yoksa kendi canlı duvar kağıdınızı kendiniz mi oluşturuyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2020 En İyi Teknolojik Yılbaşı Hediyeleri

2020 yılı için geri sayım başladı. Teknoloji dünyası için değerlendirecek olursak, 2019 yılı bir hayli hareketli geçti. Yeni akıllı telefonlar, yepyeni tablet ve bilgisayarların...

Microsoft Teams Artık Linux da Kullanılabilecek…!

Microsoft, ilk Office 365 uygulamasını resmi olarak Linux'a Microsoft Teams'in genel önizlemesi biçiminde taşıdı.Ekipler, Google'ın Hangouts Chat,...

Xiaomi Qingping Sıcaklık ve Nem Sensörlü Bluetooth Çalar Saat Geliştirdi!

Xiaomi Youpin crowdfunding platformu yeni bir ürüne ev sahipliği yaptı. Ürün Qingping Bluetooth çalar saat ve Gadget'ın, 14 Ocak 2020'den itibaren Çin'de...

Galaxy S10e Android 10 Güncellesi Yayınlanmaya Başladı

Samsung, Android 10 güncellemelerini hızlandırmaya başladı. Marka daha önce Android 10 güncellemesi için takvim yayınlamıştı. Yayınlanan takvimde bazı sürprizler olduğunu da söylemeden...

Oppo Reno 3 Tanıtım Tarihi Açıklandı

Oppo, uygun fiyatlı ve tasarımı öne çıkan akıllı telefonlar sunma konusunda başarılı markalardan biri oldu. İddialı markanın Oppo Reno ve Oppo Reno...