nano temizlik

Nano Gümüş Teknolojisi

nano kreş temizlik

Çocuklarımız nerede olurlarsa olsunlar aklımızdan çıkmazlar bu yer kreş de olsa ! Nano Gümüş Teknolojisi ile kreşi dezenfekte ettiklerini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Şehzadeler Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı çocuklarımız için gerekli tüm önemlerimizi alıyoruz. Bilindiği gibi özellikle kış ayları bazı bulaşıcı hastalıkların çocuklar arasında hızla yayıldığı bir dönemdir.

Bu nedenle Kreş ve Gündüz Bakımevimizde eğitim gören çocuklarımızın bu kışın hastalıklardan etkilenmemesi amacı ile özel bir yöntem ile Kreşimizi dezenfekte yapıyoruz. Bu yöntem Saf Nano gümüş teknolojisi ile anti bakteriyel uygulamadır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan bu uygulama sayesinde Kreşimiz 4 ay boyunca insan sağlığına zararlı olabilecek salgın hastalıklar niteliğinde olan virüs, mikroorganizma ve bakterilere karşı koruma altında olacaktır. Bu Nano Gümüş Teknolojisi ile yaptığımız çalışmamız periyodik devam edecektir” dedi.

Adını yenilerde duyduğumuz bu nano gümüş teknolojisi nedir?

Nano teknoloji, çok küçük maddelerin teknolojisi olarak bilinmektedir. 1 nanometre, metrenin milyarda biri, diğer bir deyişle, 1 milimetrenin milyonda biri kadardır. Bir hidrojen atomunun çapının 10 katına eşittir.

  • Bir saç teli ~ 100.000 nanometre
  • Bakteri ~ 1.000 nanometre
  • Virüs ~ 100 nanometre
  • DNA ~ 2,5 nanometre
  • H atomu ~ 0,1 nanometre

Boyut olarak, 10-100 nanometre aralığında olan ürünler “nano teknolojik ürün” diye sınıflandırılır. Nano Gümüş, 10-100 nanometre boyutunda olan metalik gümüş taneciklerinden oluşur.

Nano Gümüşün Antibakteriyel Özelliği

Gümüş  antibakteriyel olarak kullanılır. Gümüş’ün nano boyuta indirgenmesi onun, bakteri, virüs, mantarlar üzerindeki yok etme ve uzun süre koruma aktivasyonunu inanılmaz derecede artırmaktadır.

Nano gümüş parçacıklar herhangi bir maddenin yüzeyinde kaplı olduğunda, yüzey alanı birkaç milyon kat artarak, çok güçlü anti bakteriyel etki sağlar. Mutasyona uğramış veya uğramamış, bilinen 650 patojeni çok kısa bir sürede öldürdüğü raporlanan nano gümüş, bu nedenle tıp çevrelerinde doğal antibiyotik olarak nitelendirilmektedir.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi FDA, kolloidal nano gümüşü 2,5 – 5 ppm gibi az bir yoğunlukta bile, diğer antibiyotiklere direnç gösteren bütün patojenleri öldürdüğü için, ilaç olarak kabul etmiştir.

Canlı bir hücreden daha küçük olan nano gümüş’le temas eden, bakteri, virüs veya mantar hücrelerinin metabolizması bozulmakta ve elektrolit dengesi yok olmakta ve enzimleri etkisiz hale getirerek öldürmekte, vücuttan bağışıklık sistemi vasıtasıyla atılmaktadır. Nano gümüş, virüs ve bakterilerin metabolizmalarını bozduğundan, herhangi bir savunma ve bağışıklık sistemi geliştirme imkânları bulunmamaktadır.

Nano Gümüşün  Zararı Var mı?

Gümüş iyonları, insan vücudundaki hücre membranı nedeni ile hiçbir hücre ile reaksiyona girmemekte ve zarar vermemektedir. Dolayısıyla, nano gümüş’ün insan sağlığına, evcil hayvanlara, bitkilere, diğer bir deyişle çok hücreli canlılara zarar vermediği kabul edilmektedir. İşlev esnasında, nano gümüş herhangi bir şekilde kimyasal reaksiyona girmediği için, şekli bozulmamakta ve işlevindeki süreklilik devam etmekte, bu nedenle sisteme sürekli gümüş ilavesi gerekmemektedir. Vücuda giren nano gümüşün, 24 saat içerisinde doğal yollarla dışarı atıldığı tıp literatüründe geçmektedir. Vücudumuz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için yaklaşık 60-70 adet ağır metale ihtiyaç duyar ve demir ve çinko bunların başında gelmektedir.

Aksi görüşte olanlar da var ?

Hijyene olan hassasiyetin ticari anlamda suistimalinde şimdilerde moda bir tabir var ; “Gümüş iyonları ile dezenfeksiyon” bunun cilası da “Nano teknoloji”. Pazarlama, “bu içerikli ürünümüzü kullanırsanız hastalık size uğramaz” algısı üzerine kurulu. Gümüş iyonuyla ameliyathanelerden teninize kadar her yüzeyi bakteri, virüs, küf, mantardan dezenfekte ederiz diyorlar.

Oysa ki gümüş iyonu içeren ürünler küf, mantar ve mayalar üzerinde kesinlikle etkisiz. Kimi ürün titanyum dioksit içerikli kimi peroksit. Her iki madde de kanserojen ve yasaklı. Bazı firmalar ise nano teknoloji yalanıyla basit bir elektrolizle üretildiği ders kitaplarımızda bile yüz yıldır okutulan colloidal gümüşü kullanarak ayrı bir aldatmaca içerisindeler. Canlılarda ağır metal birikimi ve kansere neden olan colloidal gümüş, çağın dezenfektanı gibi pazarlanmakta.

Biz bilgileri paylaşalım lakin kararı siz verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here