Netflix platformu

Netflix İnternet üzerinden film ve dizi izleme hizmeti sunan, özellikle ABD’de oldukça yaygın olarak kullanılan bir nevi dizi platformudur. Halen dünya genelinde 60 ülkede faaliyette olup yayın ağını genişletme kararı aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor.

ABD’nin en popüler internet hizmeti Netflix, aldığı genişleme kararı sonrası 130 yeni ülkede hizmet vermeye başladı. Bu sayı listeye eklenen yeni ülkelerle birlikte 190’ı bulmuş durumda.

Türkiye kullanıcıları için sevindirici taraf yayın hizmetinin ülkemiz için sunulmuş olması ancak kullanım şartları biraz can sıkacak gibi duruyor.

netflix-türkiye

Netflix, İnternet üzerinden film ve dizi izlemeyi sevenlerin en önemli kaynaklarından biri ve aylık abonelik sistemiyle hizmet sunuyor. Sunulan hizmetin Türkiye’deki fiyatları ise şu şekilde belirlenmiş:

  • “Basic” üyelik aylık 26.99 TL. En ucuz seçenek olan Basic üyelikte HD yayın yok; yayınları sadece SD çözünürlükte izleebilirsiniz. Ayrıca aynı anda sadece tek bir ekranda yayın izlenebiliyor.
  • Standart üyeliğin fiyatı 33.99 TL ve bu üyelik tipinde yayınlar HD olarak izlenebiliyor. Aynı anda açık olabilen ekran sayısı ise iki ile sınırlandırılmış.
  • “Premium” üyelik ise, 40.99 TL’lik aylık ödeme gerektiriyor. Premium üyelikte yayınlar Ultra HD olarak izlenebiliyor ve aynı anda 4 ekran izlenmesine imkan verilmiş.

Hangi üyelik tipini seçerseniz seçin, daha sonra fark ücreti cezası ödemeden farklı seçeneklere geçiş yapma şansınız var. Yeni üyelere 1 aylık ücretsiz hizmet sunuluyor.

Netflix’e üye olmak ve yayınları izlemek için akıllı cihazınıza sadece Netflix uygulamasını indirmeniz ya da bilgisayarınızdan Netflix sitesine ulaşıp üye olmanız yeterli olacak.

Yayınların 190 ülkeyi kapsaması haliyle dil sorununu birlikte getiriyor. Türkiye yayınında Netflix‘in dizi ve filmlerde Türkçe dublaj ve altyazı seçeneğinin bulunmadığını buradan duyuralım. Altyazı seçeneklerinin ise ilerleyen haftalarda devreye sokulması planlanıyor.

2015 yılı itibariyle 70 milyondan fazla eve girmeyi başaran platform sadece 2015 yılının son çeyreğinde 12 milyar saat yayın yaptı. Bir önceki yıl bu rakam 8.25 milyar saatte kalmıştı. 2015 yılında toplam streaming saati ise 42.5 milyar saat olarak belirtildi. Şimdi de Netflix’in yeni gireceği ülkelerle birlikte bu sayıların katlanması bekleniyor.

Netflix Çin, Suriye, Kuzey Kore ve Kırım dışındaki pek çok bölgeyi kapsamına almış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here