Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Nokia Google Anlaşmasında Son Durum

Nokia Google Anlaşmasında Son Durum

Küresel 5G pazar payı için Ericsson ve Huawei ile rekabet eden Nokia, BT altyapısını Google Cloud'a taşımak ve gereksiz harcamalardan kaçınmak için Google ile anlaşma yaptı...

0

Nokia bugün, BT altyapısını Google Cloud’a taşımak için Google ile beş yıllık bir anlaşma imzaladı. Google için bu, başka bir büyük şirketin bulut hizmetini sağladığı anlamına geliyor. Nokia’nın küresel BT altyapısının başkan yardımcısı Ravi Parmasad, medyaya verdiği röportajda Nokia’nın yaklaşık 12 ülkedeki verimsiz veri merkezlerini ve sunucularını terk edeceğini söyledi.

Bu veri merkezleri ve sunucular, kendine ait ve kiralık olanlar dahil olmak üzere çeşitli satın almalar yoluyla bir araya getirdi. Ek olarak Nokia ve Google, anlaşmanın mali şartlarını açıklamayı reddetti. Başkan yardımcısı Palmersad, birkaç yılda bir, tüm bu donanımlara yatırım yapılmasını gerektiğinden ötürü, artık daha sağlam adımlar atabileceklerini dile getirdi.

Eski bir cep telefonu devi olan Nokia, şimdi yeni nesil 5G kablosuz hizmetleri için ağ ekipmanı oluşturmaya odaklanıyor. Şu anda Nokia, küresel 5G pazar payı için Ericsson ve Huawei ile rekabet ediyor.

Google Cloud Satış Başkanı Rob Enslin ise telekomünikasyon alanında önemli ilerlemeler kaydettiklerini açıkladı. Kısa süre önce Google ve Vodafone ve diğer operatörler bir bulut işbirliği anlaşmasına vardı.

Ayrıca Google, üretim verilerini depolamak için yakın zamanda Renault ile çok yıllık bir anlaşmaya vardı. Bu aynı zamanda Google’ın Fransa’daki ilk büyük endüstriyel bulut işlemidir. Ek olarak Google’ın iş kapsamı, arama ve reklamcılık pazarını aştı. Artık en büyük İnternet altyapı sağlayıcılarından biri haline geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version