lumia 950 xl tasarım

Microsoft’un Kasım ayında tanıttığı amiral gemisi Lumia 950 XL, pazara oldukça iddialı bir şekilde giriyor. Continuum özelliğiyle hem bilgisayar hem telefon olarak kullanılan cihaz güçlü özelliklere sahip.

Akıllı telefon pazarından bir türlü beklediğini alamayan Microsoft, tanıttığı iki yeni amiral gemisiyle yeniden en üste oynamayı hedefliyor. Lumia 950 XL ve bunun küçük modeli Lumia 950 New York’ta düzenlenen konferansta görücüye çıktı.

Microsoft bir türlü akıllı telefon pazarından beklediği ilgiyi yakalayamadı. Windows 10 Mobile işletim sistemiyle sistemdeki yazılımsal sıkıntıları bir nebze de olsa giderilmişti. Windows 10’un ardından tanıtılan ilk telefon olan Lumia 950 XL ve Lumia 950 sahip oldukları donanımlar ile en üste oynuyorlar. 5.7 inç ekran boyutuyla dikkat çeken Lumia 950 XL, Snapdragon 810 ile oldukça güçlü bir şekilde piyasaya giriyor.

Sizler için büyük ekranı, gelişmiş kamerası ve yüksek performansıyla dikkat çeken Lumia 950 XL’i inceledik.

Tasarım

Lumia 950 XL ile Lumia tasarım çizgileri bu cihazda da korunmuş. Lumia 950 XL, önceki Lumia cihazlarından pek de farklı görünmüyor. Cihaz tasarımsal anlamda güzel görünse de malzeme kalitesi fiyatına göre yetersiz kalıyor. Cihazın kasasında polikarbon plastik kullanılmış. Bu fiyatta bir telefonun daha kaliteli bir malzemeye sahip olmasını dilerdik.

lumia 950 xl kutu

Lumia 950 XL; 151.9 x 78.4 x 8.1 mm boyutlarına ve 165 gram ağırlığa sahip. 5.7 inç ekran büyüklüğü itibariyle tek elle kullanım mümkün olmasa da, avuç içine oturan yapısı nedeniyle Lumia 950 XL tahmin ettiğimizden daha iyi tutuş kolaylığı sağlıyor. Ekran çerçevelerinin ince tutulması bunun nedeni olarak gösterilebilir.

Cihazın sağ bölümüne ses açma-kapama, ekran kilidi ve deklanşör butonuna yer verilmiş. Deklanşör butonu kamera kullanımına büyük kolaylık sağlıyor. Ses açma-kapama tuşlarının boyutu biraz küçük tutulmuş. Telefona bakmadığımız zaman sesi açıp kapamak istediğimiz zaman kısmen zorluk çektik.

lumia 950 xl üst

Cihazın üst bölümüne sadece 3.5mm kulaklık girişi yerleştirilmiş. Kulaklık girişi üst bölümün tam ortasında yer alıyor. Bu da yatay pozisyonda video izlerken avucumuzun kulaklık jackına gelmesini engelliyor. Bu küçük detay güzel düşünülmüş.

lumia 950 xl alt

Cihazın alt bölümüne baktığımız zaman ise USB-C girişini görüyoruz. Hayatımıza yeni yeni giren USB Type C konnektörü, Micro USB girişini yavaş yavaş piyasadan kaldıracak gibi görünüyor. USB-C girişi USB 3.1 teknolojisini kullanıyor. Bu sayede daha hızlı veri aktarımı yapılabiliyor. Ayırca USB-C girişi sadece veri aktarımı ve şarj için değil HDMI veya VGA bağlantılarına görüntü aktarımı için de kullanılabiliyor. Tüm bunların yanında USB-C girişi, takılı olan kabloyu hem ters hem düz şekilde okuyabiliyor. Kabloyu ters takma sorunu USB-C girişi sayesinde tarih oluyor.

Cihazın sol bölümünde her hangi bir girişe yada butona yer verilmemiş.

lumia 950 xl ön ve arka

Cihazın arkasına baktığımız zaman dairesel kamera sensörü dikkatimizi çekiyor. Flaşı da içine kapsayan bu daire cihaza oldukça hoş görünüm katmış. Kamera ve flaşın hemen yanında mono hoparlöre yer verilmiş. Hoparlör cihazın köşelerinde olmadığı için Lumia 950 XL’i hangi açıda tutarsak tutalım avucumuz hoparlörü kapatmıyor. Kulaklık girişi gibi hoparlör de akıllıca yerleştirilmiş.

Cihazın arka kapağı çıkarılabilir yapıya sahip. Doğal olarak batarya da değiştirilebilir. Son zamanlarda akıllı telefon üreticileri cihazlarında yekpare kapağa yer verirken Microsoft ve LG çıkartılabilir kapak kullanmaya devam ediyor. Bu anlamda bu iki firma takdirlerimizi kazanmaya devam ediyor.

Arka kapağın altında MicroSD kart girişini de görüyoruz. Lumia 950 XL’in hafızası 200 GB’a kadar arttırılabiliyor. Cihazın dahili hafızaso ise 32 GB.

Lumia 950 XL genel anlamda tasarımsal olarak başarılı olsa da malzeme kalitesinden dolayı tam not alamıyor. Plastik malzeme kullanılması, Lumia 950 XL’in orta seviye bir cihaz hissi vermesini sağlıyor. Lumia 950 XL, görünüş olarak kullanıcılarını memnun edecek fakat kullanıcılara premium hissini ne yazık ki veremeyecek.

Ekran

Lumia 950 XL 5.7 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahip. Lumia 950 XL, Windows Mobile ekosisteminin ilk 2K çözünürlüklü telefonu. 1440 x 2560 piksel çözünürlüğündeki ekranda inç başına 518 piksel düşüyor.

Lumia 950 XL’in ekran camı Gorilla Glass 4 teknolojisi sayesinde kırılma ve çizilme durumuna karşı normalden daha fazla direnç gösterebiliyor.

lumia 950 xl glance

İlk olarak Nokia cihazlarında gördüğümüz Glance teknolojisine bu cihazda da yer verilmiş. Glance teknolojisi, ekranı uyandırmadan saati ve bildirimleri sürekli olarak takip edebilmemize yarıyor. Glance teknolojisinin bataryaya ciddi bir etkisi bulunmuyor.

Glance teknolojisinin yanında ClearBlack Display teknolojisine de yer verilmiş. Siyah renklerin daha koyu görünmesini sağlayan bu teknoloji, aydınlık ortamlarda ekran üzerinde ışık parlamaları oluşmamasını sağlıyor.

Lumia 950 XL’in ekranı, gerek ekran çözünürlüğü gerek ekran teknolojileri sayesinde mükemmel görüntüler elde etmemizi sağlıyor.

Kamera

lumia 950 xl kamera

Lumia ailesinde mükemmel kameralar görmeye alışmıştık. Lumia 950 XL’de de bu durum değişmiyor. Ana kamera olarak 20 Megapiksel çözünürlüğünde PureView kameraya yer verilmiş. Önceki cihazlarda olduğu gibi bu cihazda da Carl Zeiss lens kullanılmış. 5. nesil optik görüntüleyici hem fotoğraf hem video kaydı esnasında bizlere eşlik ediyor. Ana kamera 1/24 inç sensör ve 1.12 µm piksel boyutuna sahip. Lumia 950 XL üçlü flaşa sahip. Bu sayede karanlık ortamlarda çekimler Lumia 950 XL kullanıcıları için artık dert değil. Aynı zamanda düşük ışıkta da Lumia 950 XL daha önceki Lumia cihazları gibi gayet başarılı sonuçlar çıkarıyor. 4K video kayıt desteği de bu cihazda unutulmamış.

Ön kameraya baktığımız zaman ise 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir kamerayla karşılaşıyoruz. 1080p video kaydı yapabilen bu kamera ile de iyi diyebileceğimiz görüntüler elde edebiliyoruz. Windows 10 Mobile işletim sistemi ile beraber gelen Windows Hello özelliği bu cihazla birlikte kullanılabiliyor. Windows Hello, cihaz kilitliyken ön kamerayla yüz tarama yaparak cihazı açmaya yarıyor. Pratikte güzel olsa da uygulama aşamasında Windows Hello istenilen kadar stabil değil. Her ortamda cihazı yukarı kaldırıp selfie çeker gibi tutmak uygun olmayabiliyor, örneğin toplu taşımada. Keşke Windows Hello yerine parmak izi okuyucusu kullanılsaydı.

Genel hatlarıyla hem ana kamera hem ön kamera başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Lumia cihazlarında mükemmel kamera ile karşılaşmaya alışmıştık. Lumia 950 XL’de de durum değişmiyor.

Performans

Microsoft Lumia 950 XL gücünü Snapdragon 810 işlemcisinden alıyor. İşlemciye 3 GB RAM ve Adreno 430 grafik işlemcisi eşlik ediyor.

Snapdragon 810’un aşırı ısınma sorununa Microsoft sıvı soğutmalı çözüm almış. Daha önce Snapragon 810’un ısınmasından muzdarip olan firmalar farklı çözümlere gitmişlerdi. Sony Xperia Z5 ailesinde ısı boruları kullanılmıştı, fakat ısınmaya çözüm olamamıştı. Microsoft ise işi bir kademe daha ileriye götürmüş. Ve sıvı soğutma gerçekten de cihazın ısınmasına çözüm olmuş. Microsoft’u bu konuda tebrik etmeliyiz.

Donanım olarak baktığımız zaman Lumia 950 XL’de Android gemilerinde karşılaştığımız donanımlar kullanılmış. Microsoft android ekosisteminin en üst seviyesindeki işlemciyi kullanmış. Fakat firmaların başı Snapdragon 810 ile çok ağrımışken Microsoft Snapdragon 820’yi bekleyebilirdi. Ama Microsoft acele etmeyi düşünmüş. Snapdragon 810 performans olarak kullanıcılarını memnun edecektir. Windows 10 Mobile işletim sistemi, cihazı yoran bir işletim sistemi olmadığı için stabil bir kullanım sunuyor.

lumia 950 xl continuum

Cihazın donanımını en çok Continuum özelliği ile beraber  kullanıyoruz. Windows 10 Mobile ile gelen bu özellik telefonu bilgisayar gibi kullanmaya yarıyor. Bu özelliği kullanmak için Continuum dock aksesuarına monitörü, klavye ve fareyi bağlamamız gerekiyor. Daha sonra Windows 10’u Masaüstü hariç tamamıyla kullanabiliyoruz. Windows 10 Mağazadan indirilen uygulamaları destekleyen bu özellik sayesinde Office dosyaları oluşturmak, webde sörf yapmak gibi işlemleri küçük ekranda değil büyük ekranda klavye ve mouse ile tıpkı bir masaüstü bilgisayar gibi yapabiliyoruz. Continuum özelliğinin tek dezavantajı dock aksesuarının ayrı satılıyor olması diyebiliriz. Fakat bazı ülkelerde Continuum aksesuarı kutu içeriğiyle beraber geliyor.

Lumia 950 XL, hem klavye-mouse takıp kullandığımız zaman hem de kendini kullandığımız zaman performans düşüklüğü yaşatmıyor. Güçlü donanım kullanıldığı için Lumia 950 XL performans olarak beklenileni karşılıyor.

Son Olarak

lumia 950 xl

Batarya olarak 3340 mAh kapasitedeki pile yer verilmiş. Batarya değiştirilebilir yapıya sahip. Böylelikle yanınızda yedek batarya taşıyabilirsiniz. Lumia 950 XL, hızlı şarj ve kablosuz şarj özelliklerini destekliyor. USB-C girişi sayesinde çok hızlı şarj olan cihaz yarım saatlik şarj ile %50 gibi ciddi bir doluluk oranına ulaşabiliyor. Cihaz kullanım süresi olarak 1 günü rahatlıkla çıkarabiliyor.

Lumia 950 XL henüz ülkemizde satışa çıkmadı. Yurtdışında Kasım ayında satışına başlanan cihaz 650$ fiyat etiketine sahip. Fiyatı Lumia 950 XL’in en çok eleştiri aldığı yanı alıyor. Gerçekten de Microsoft bu cihaza çok yüksek fiyat biçmiş. Duyumlara göre Şubat ayında Lumia 950 XL, ülkemizde satışa çıkacak.

Microsoft, Lumia 950 XL ile ortaya güzel bir cihaz çıkarmış. Fakat yazılım konusunda sıkıntılar devam ediyor. Uygulama sayısının hala daha az olması Windows 10 Mobile’ın beklentiyi karşılayamamasına neden oluyor. Uygulama sayısının arttırılacağı yönünde Microsoft tarafından bir takım vaatler olsa da bu vaatlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz bilinmiyor. İnsanlar bu kadar yüksek meblağlar verdiği zaman daha geniş uygulama desteği bekliyorlar. Eğer daha önce Windows Phone kullandıysanız ve sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa Lumia 950 XL hoşunuza gidebilir. Fakat daha önce hiç Windows Phone kullanmadıysanız ilk adımınızı bu kadar yüksek fiyatlı bir cihazla yapmanız sizler için büyük risk olacaktır. Tercih sizlere kalmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here